Rusko bude i nadále využívat leteckou a námořní základnu v Sýrii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Horní komora ruského parlamentu v úterý ratifikovala dohodu se Sýrií ohledně vytváření stálé vojenské přítomnosti Ruska na tamních základnách. Ruská armáda podle ní může po dalších 49 let využívat námořní komplex v Tartúsu, na dobu neurčitou pak leteckou základnu Hmímím, informovaly ruské agentury. Za souhlasu obou stran může být platnost dohody prodloužena.
Tartús představuje jedinou námořní pozici Ruska ve Středozemním moři a zároveň jediné podobné zařízení, které má Rusko mimo území bývalého Sovětského svazu. Momentálně je podle agentury Reuters příliš malé na to, aby zde mohly kotvit větší vojenská plavidla. Podle nové dohody má být zařízení rozšířeno na plnohodnotnou námořní základnu a Rusko zde bude moci mít až 11 lodí, včetně křižníků s jaderným pohonem. Ruské námořnictvo rovněž získalo přístup do syrských vod a přístavů.
Podle senátora Viktora Bondareva bude přítomnost Rusů v Tartúsu přínosem jak pro Rusko, tak pro Sýrii. "Budeme schopni zajistit bezpečnost v regionu a strategické odpuzování, což je v zájmu Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí a zároveň vylepšuje pozice Ruska ve Středozemním moři," řekl.
"Minulý týden schválil vrchní velitel (prezident Vladimir Putin) strukturu a základny v Tartúsu a (letecké základny) Hmímín. Začali jsme tam vytvářet trvalou přítomnost," uvedl odděleně agentuře Ria Novosti ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Čerstvě ratifikovaná úmluva nestanovuje časové omezení pro ruskou přítomnost na základně Hmímím. Ruské letectvo z ní v posledních dvou letech podnikalo nálety na pozice protivládních povstalců.