Důvěra v demokracie padá. Veřejnost znechucuje zvládání pandemie a ekonomická situace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Důvěra veřejnosti ve vedení demokratických států po celém světě v posledních měsících klesá. Oproti tomu stoupá důvěra v autokratické státy, jako jsou Čína či Spojené arabské emiráty. K závěrům došla ve svém každoročním „barometru důvěry“ globální PR společnost Edelman, informuje agentura Reuters.
Projekt Edelman Trust Barometer měří přes dvacet let důvěru lidí celého světa ke vládám, médiím, firmám a neziskovým organizacím. Podle posledních výsledků se značný propad důvěry dotkl vlád demokratických států, zatímco u autokratických vlád důvěra lidu vzrostla. Silnou důvěru veřejnosti si udržely i firmy, údajně za svou roli ve vývoji vakcín proti covidu-19 a adaptaci pracovního prostředí na nové pandemické podmínky, například zavedením home office.
„Máme tu skutečný kolaps důvěry v demokracie,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Richard Edelman. Podle něj se většina obav točila kolem rostoucí pracovní nejistoty, ať už v důsledku pandemie či ekonomické situace.
Za loňský rok ztratily nejvíce důvěry vlády Německa (oproti předešlému roku pokles o 7 bodů na 46 %), Austrálie (pokles o 6 bodů na 53 %), Nizozemska (o 6 bodů na 57 %), Jižní Koreje (o 5 bodů na 42) a Spojených států amerických (o 5 bodů na 43).
Oproti tomu citelně vzrostla důvěra lidí ve vlády Číny (vzestup o 11 bodů na 83 %), Spojených arabských emirátů (o 9 bodů na 76 %) a Thajska (o 5 bodů na 66 %).
Většina obyvatel demokratických zemí nevěřila, že se jejich ekonomická situace v příštích 5 letech zlepší. Oproti tomu Číňané byli optimističtí a téměř dvě třetiny účastníků průzkumu věřily ve zlepšení v příštích 5 letech.
Pokles důvěry zaznamenala i média, všímá si server PR Week. Důvěra v sociální sítě coby zdroj informací klesl nejvíce, o 8 bodů na 37 procent. Tradiční média ztratila oproti loňsku 5 bodů, těší se důvěry 57 % dotázaných. Značně přibylo strachu z „fake news“, které mohou být podle tří čtvrtin všech globálně dotázaných „použity jako zbraň“.
Společnost Edelman průzkum provedla na vzorku 36 000 respondentech z 28 zemí světa. Dotazování probíhalo mezi 1. a 24. listopadem loňského roku.