Editorial Dalibora Balšínka

Babiš jako rekordman

Editorial Dalibora Balšínka
Babiš jako rekordman

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Andrej Babiš se stal rekordmanem v neschopnosti sestavit vládu. Ve spolupráci s prezidentem Milošem Zemanem nechali zemi nejdéle v její polistopadové historii bez vlády s důvěrou. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to občanům nějak škodilo, to může přijít, až kabinet s podporou sněmovny vznikne, ale čekání na vládu může ještě pár dlouhých týdnů trvat. Zároveň jsou stále možné různé scénáře: že vznikne vláda se sociální demokracií, nebo bez ní, vyloučit nelze ani předčasné volby na jaře, které by se mohly konat s těmi do Evropského parlamentu.

Vládní rovnice má pořád ještě mnoho proměnných a hodně bude záležet na výsledcích vnitrostranického referenda uvnitř ČSSD. Proto také přinášíme rozhovor s Jakubem Landovským, který se dlouho snažil vystupovat jako úředník a nevměšoval se otevřeně do vnitrostranických soubojů. To je ale minulostí a strana ho nominovala jako lídra do pražských podzimních voleb, ve kterých může překvapit. Není totiž jen synem slavného otce, ale Lidový dům ho tasí jako trumf v disciplíně, ve které nikdy nebyl silný, v pražských volbách. Rozhovor s ním určitě stojí za pozornost.

Petr Holub se dlouhodobě zabývá českým zdravotnictvím, které předchozím vládám navzdory má stále velmi slušnou úroveň, v mnoho oblastech začíná ale ztrácet, a to v široké dostupnosti kvalitní lékařské péče. Popisuje největší rizika, kterým zdravotnický systém čelí. Jiří Peňás zase popisuje „život po životě“ populárního spisovatele přelomu století a tvrdí dokonce, že Michal Viewegh je lepší, než když byl miláčkem dívek a žen, alespoň jako autor.

Už několik týdnů můžete číst historizující exkurze Mariana Kechlibara, po Izraeli, Íránu, Itálii se obrací ke svému oboru, kterým je svět digitálních technologií. Tentokrát s doporučením, jak si uchránit poslední zbytky soukromí, o které na internetu přicházíme.