ODS jako vysněný partner oligarchy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Někdy je tak snadné zdvihnout moc, která leží na ulici. Kdo ji však zdvihne, ponese následky. Takové dilema dnes řeší ODS, pro niž je snadné získat vládu nad mnoha městy, pokud se domluví s podnikatelskou stranou ANO.
S úpadkem levice vzniká na politické scéně vakuum. Změna se zhmotnila v komunálních volbách. Vyhrálo ANO, zatímco ČSSD, jeho dosavadní partner v řadě magistrátů, se někdy nedostala ani do zastupitelstva. Podřízení Andreje Babiše hledají nového partnera a první na ráně je ODS, která bude mít zastupitele takřka ve všech větších městech. Ve třetině z velkých měst nejsou překážky dost velké, aby to obě velké strany daly dohromady a navzájem si pomohly nahoru. Existuje brněnský příklad, kde občanští demokraté nakonec nechali dosavadního primátora Petra Vokřála sedět v koutě a rozčílili Andreje Babiše do té míry, že speciálně pro tuto příležitost vymyslel novotvar megapodraz, ovšem Brno je spolu s Jihlavou mezi krajskými městy výjimkou. Výčet Ostrava, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Zlín, Karlovy Vary a mnoha dalších menších sídel svědčí o něčem jiném. Ve všech největších padesáti městech ještě nejsou jednání uzavřena, v šestnácti z nich se už stala realitou mezaliance mezi lídrem polokomunistické vlády ANO a stranou Petra Fialy, který termín polokomunistická vymyslel. Tandem ANO–ODS bude v příštích čtyřech letech nejčastějším typem spolupráce na radnicích. V osmi případech bude starostou či primátorem Babišův straník, v šesti občanský demokrat a ve dvou budou ANO i ODS menšími partnery.
Těžká hodina ANO
Babišova strana vyhrála už komunální volby před čtyřmi lety, ovšem její zástupci se na radnicích nevytáhli. V řadě metropolí se jejich místní organizace rozpadla a z krajských měst nakonec svou vládu udrželi čtyři roky jen v Praze a Brně, kde se jich voliči a místní politici při první příležitosti zbavili, v Pardubicích a Českých Budějovicích, kde se teď zoufale hledá byť krkolomná koalice, která by ANO obešla. Pozitivní výjimkou zůstala jen Ostrava s úspěšným primátorem Jiřím Macurou. Přesto je po druhých vyhraných volbách možné říci, že ANO překonalo těžkou hodinu a na radnicích se mu podařilo etablovat. Pomohli tomu voliči pod vlivem celostátních politických poměrů ve městech, kde s radními z ANO nejsou zkušenosti, ale především v povolebních jednáních podaná ruka ODS.
Pozici ODS mohou omluvit dva nebo tři argumenty. Na radnicích musí někdo vládnout a starat se o běžné fungování města, přitom se dá těžko domlouvat s neurčitými regionálními stranami, nebo dokonce s naprosto nezkušenými Piráty. Navíc na radnicích možná s výjimkou Prahy a Brna nehraje velká politika žádnou roli, mezi sebou se tam dohadují konkrétní lidé. Víc než na ideologii záleží na kvalitě osobních vztahů. Babiš sice řídí stranu pevnou manažerskou rukou jako vlastní firmu, dost pravděpodobně však nemá dost času, aby zasahoval do poměrů v desítkách českých a moravských měst.
S tímto vysvětlením opakují občanští demokraté manévr Bohuslava Sobotky. Babiše rád neměl, chtěl jenom pragmaticky vládnout se stranou, která neprosazovala žádnou ideologii, a tím otevřel oligarchově straně cestu k ovládnutí státu. Teď mohou občané řady měst poděkovat svým občanským demokratům, že Sobotkovu službu oligarchovi prokáže na místní úrovni.
Obětí není nikdy dost
Sociální demokraté dostali za svou službu zaplaceno a stali se, slovy svého současného předsedy Jana Hamáčka, namísto velké celostátní strany „levicovým rebelem ve vládě pravicového oligarchy“. Ještě hůře to dopadlo na městské úrovni. Z radnic většiny měst sociální demokraté zmizeli a za pozornost stojí to, že místo primátora udrželi jen v Karviné a Frýdku-Místku, kde se s ANO výjimečně nezahodili.
ODS tedy jde stejnou cestou jako sociální demokracie, začíná ovšem na radnicích. V této chvíli nejde vyloučit, že se poměry změní a že z radnic namísto svého hlavního partnera zmizí po příštích volbách sám oligarcha. Otázku, jestli ODS nedohodne s ANO vládu i na celostátní úrovni, pak nebude vůbec nutné otevírat. To je zatím opravdu ve hvězdách.
Pro občanské demokraty ovšem riziko, že se stanou užitečným idiotem, přesto existuje. Ukazuje to příklad Českých Budějovic, kde ODS vstoupila do koalice pod vedením ANO výjimečně už v minulém volebním období. Výsledky radnice nebyly přesvědčivé, přesto ANO a ODS získaly pod vlivem celostátní politiky dost hlasů, aby se staly základem nové koalice. Ovšem žádná jiná strana nechtěla hrát roli křena. Namísto toho vzniká koalice dvou regionálních středopravých stran a TOP 09 s babišovci. Proč by se spolupráce štítili ostatní, když jsou oligarchovi lidé dost dobří pro ty, kdo se prezentují jako hlavní obhájci demokracie v zemi? Zatím nejsou jednání u konce, ale vypadá to tak, že ODS odchází a může mít jako Sobotka dobrý pocit, že pomohla ostatním, hlavně primátorovi z ANO.