komentář Jiřího Peňáse

Nová bajka o myších a čápech

komentář Jiřího Peňáse
Nová bajka o myších a čápech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bajky už se běžně nevyprávějí, ale to s těmi čápy, jak zametli s přemnoženými hraboši, by mohlo vstoupit do nového zvířecího bájesloví.

Vyprávělo by se v něm o tom, jak se po mírné zimě přemnožili hraboši, takové malé polní myši hrabivé a hrabavé, které se hrozně rychle rozmnožují, takže se jimi za chvíli hemží pole i lán. A ti hraboši se sice takto rozmnoží každé tři roky a pak je zase klid, ale teď to vypadalo hrozivě, protože je taková atmosféra, že se čeká na katastrofické zprávy, které člověka uklidní, že je to opravdu už s tím světem hodně špatné. Hraboši, kobylky, mor, černé neštovice… Jojo, apokalypsa se blíží, už je skoro tady.

A protože se už neumíme bránit jinak než prostředky, které ty špatné poměry způsobily, přišlo se s tím, že se musí hraboši vyhubit plošně a chemicky nějakým jedem.

Na to se ozvaly námitky, že to odnesou nejen nesympatičtí hlodavci, ale i jiná zvířátka a ptáčkové a třeba také žížaly, které se už skoro nevyskytují, ale přitom jsou důležité pro kypření půdy. Jenže v průmyslovém zemědělství, a nejen v něm, se klín vytlouká klínem, takže když se chceš zbavit hrabošů, musíš se zbavit i křepelek a zajíčků a syslů, kteří jsou sice také hlodavci, ale jsou tak nějak lidem bližší, což je asi k těm hrabošům nespravedlivé, ale bude to tím, že sysel je člověku podobnější.

A tak se již rozjížděla velká pře, kdy na jedné straně těch pár zbylých sedláků říkalo, že se nedá nic dělat, ale jinak než jedem to nejde, a většina útlocitných lidí, kteří se k poli přiblíží tak autem ze silnice, se hrozila, co že je to za barbarství.

A už to vypadalo na další kulturní válku, tentokrát o hraboše, když tu se stalo to, co se stane v legendách. Nebesa se otevřela a z nich se na zem snesla eskadra nebeských andělů, čápů bílých, poslů matky Přírody. Co nám asi tím chce naznačit?

Třeba jí víc věřit, že si umí poradit sama. I s námi.

20. srpna 2019