Praha výrazně zvýší nájemné v bytech. „Naprosto asociální,“ kritizuje Petříček z ČSSD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražský magistrát se chystá výrazně navýšit ceny nájmů v nově pronajatých městských bytech. Zdůvodňuje to tím, aby byl z peněz magistrát schopen provádět nutné rekonstrukce. To kritizuje místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček, jenž zdražení v době koronavirové krize považuje za „naprosto asociální“. Vládnoucí Piráti se brání tím, že magistrát v posledních 15 letech nájmy nezvyšoval.
Radní v pondělí rozhodli, že základní nájemné se u nově pronajatých magistrátních bytů zvýší a bude odpovídat polovině aktuálních tržních cen, což magistrát spočítal na 164 korun za metr čtvereční a měsíc pro širší centrum a 132 korun pro zbytek metropole.
To by konkrétně u 60metrového bytu v centrální části města znamenalo nájem zhruba 10 tisíc a ve všech ostatních částech Prahy cca 8 tisíc korun. U většiny městských bytů je v současnosti nájemné nastaveno ve výši 56 až 73 Kč za 1 m2 podlahové plochy bytu za měsíc, co v přepočtu na 60metrový byt představuje nájemné 3 360 až 4 380 korun.
Podle radního Adama Zábranského (Piráti) magistrát za posledních 15 let nájmy nezvyšoval i přes strmý růst cen bydlení v metropoli a nová úroveň víc odpovídá nájmům u bytů ve správě městských částí. Zvýšení má napomoci tomu, aby byl magistrát schopen z nájemného financovat alespoň nutné rekonstrukce. K letošnímu lednu podle schváleného materiálu dosahovaly požadavky na opravy bytů částky 650 milionů korun.
Zvýšení cen nájmů se nelíbí místopředsedovi sociální demokracie Tomáši Petříčkovi, jehož strana v posledních komunálních z pražského zastupitelstva vypadla. Krok magistrátu označil za „asociální“. „Musím říci, že mi zůstává rozum stát. Všichni se snažíme najít cesty, jak lidem ulevit a jak jim vyjít vstříc v současné době, kdy se ekonomika kvůli pandemii koronaviru téměř zastavila. Pražští radní se ale rozhodli jít naprosto opačným směrem a v době hluboké ekonomické krize, kdy je bydlení jedním z nejpalčivějších problémů, se rozhodli ztrojnásobit nájemné. Nejde jen o to, že nájemníci v městských bytech zaplatí trojnásobek současné částky, je to i vzkaz pro realitní kanceláře a pro spekulanty, aby nájemné nesnižovali,“ uvedl v prohlášení zaslaném deníku Echo24 Tomáš Petříček.
„Rozhodně není asociální nastavit nájemné na úrovni poloviny tržního nájemného a stanovit slevy pro nízkopříjmové domácnosti,“ nesouhlasí pirátský radní Zábranský. „Pro nikoho se nejedná o zdražení, protože rozhodnutí se vztahuje pouze na nově uzavírané smlouvy. Všichni noví nájemníci půjdou stále do (výrazně) levnějšího, než je jejich stávající situace: ceny nájmů městských bytů jsou pořád dost výrazně nižší než na trhu,“ dodává pro Echo24.
Dále zdůrazňuje, že nově nastavené ceny jsou relativně podobné jako mají městské části. „Naopak podle mě žádná městská část dnes už nepronajímá byty za 65 Kč/m2, což do včerejška dělal magistrát. Podle mě je zcela evidentně v rozporu s péčí řádného hospodáře, aby město v dnešní době pronajímalo byty za ceny 65 Kč/m2, které byly nastaveny před 15 lety a od té doby se neměnily, ač ceny bytů v mezidobí vzrostly o 140 %,“ napsal radní Zábranský.
Město pak podle něj nevybírá dost peněz na udržování bytového fondu a stavbu nových bytů. Zvýšení má do rozpočtu přinést o vyšší jednotky až nižší desítky milionů korun více. Vyššího výnosu by bylo dosaženo v případě, že by se nájemné zvýšilo i u stávajících nájemníků, což ale magistrát s ohledem na koronavirou krizi nyní dělat nechce. Má to však v plánu později.
Rozhodnutí o zvýšení nájmů respektuje koaliční radní Hana Marvanová (STAN), podle níž je tato problematika zcela v gesci radního Adama Zábranského. „Je to gesce pana Zábranského, takže jsem mu do toho nehovořila. Respektuji, že je to jeho kompetence, tak jsem akceptovala jeho návrh. Zastávám ten názor, že si navzájem respektujeme kompetence. Byla bych ráda, kdyby také on v otázce družstevního bydlení respektoval mojí kompetenci,“ řekla deníku Echo24 radní Hana Marvanová.
Zdrženlivě se ke zvedání nájmů vyjádřilo také hnutí ANO prostřednictvím místopředsedy zastupitelského klubu a exministra financí Ivana Pilného. „Nevím, jestli teď je na to vhodná doba. Ale já ten záměr přesně neznám. Je to pro mě novinka, dozvěděl jsem to z médií. My máme zastupitelstvo ve čtvrtek, tak uvidíme, jestli pan Zábranský nebo někdo s něčím takovým přijde. Ale nemyslím si, že Praha je v tak zoufalé situaci, aby to musela řešit tím, že bude zvyšovat nájemné ve svých bytech,“ řekl deníku Echo24 Ivan Pilný.
„Nehledě na to, že ty byty jsou často přiděleny třeba městským strážníkům nebo učitelům a tak dále, takže to jsou byty, které slouží k tomu, aby se díry v chybějících povoláních zmenšily,“ dodal Pilný.
Desetiprocentní sleva pro nízkopříjmové
Nízkopříjmové domácnosti budou moci žádal o asi desetiprocentní slevu na nájemném, na kterou bude mít nárok nájemce s příjmy nižšími než čtyřnásobek životního minima pro danou domácnost. Senioři a nájemníci bezbariérových bytů budou mít na slevu nárok automaticky. Kromě toho nová pravidla obsahují i dvě další slevy.
Magistrát má asi 7700 bytů. U 5300 z nich je nájemné nastaveno mezi 56 a 73 za metr čtvereční. U 1025 bytů je nájemné mezi 117 a 148 korunami za metr. Dalších více než 23 000 bytů mají městské části, které si výši nájemného stanovují samy.
Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je dohromady asi 31 500 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb.