Občanské demokraty a Piráty čeká souboj

Konkurz na Babišova vyzývatele

Občanské demokraty a Piráty čeká souboj
Konkurz na Babišova vyzývatele

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Praze obešli Piráti Andreje Babiše i ODS. V lokálních uskupeních Jana Čižinského a Jiřího Pospíšila si našli jiné partnery. Do primátorského křesla usedne pirát Zdeněk Hřib. V Brně odsunuli Občanští demokraté za pomoci Pirátů do opozice vítězné hnutí ANO. Primátorkou bude občanská demokratka Markéta Vaňková. Andrej Babiš to nazval megapodraz. Staronový primátor Ostravy Tomáš Macura se netají tím, že v jeho městě přišla odveta za Brno. Piráti mu tady pomohli k tomu, aby vládl městu bez ODS. 

I lokální politika ve velkých městech bude v příštích třech letech promlouvat do toho, kdo vzejde jako vítěz z konkurzu na vyzývatele Andreje Babiše v příštích parlamentních volbách, které se, pokud se neodehraje něco mimořádného, uskuteční na podzim roku 2021. Společnost je dnes rozdělená především generačně na dva pruhy, v nichž se přelévají a budou přelévat voliči. Přestup z jednoho pruhu do druhého je méně pravděpodobný. V prvním, autoritářsky etatistickém pruhu, kde si vybírají své favority především starší generace (detailně jsme generační střet popisovali v Týdeníku Echo číslo 40, Střet generací), s přehledem vládne Andrej Babiš. Čím dál víc luxuje příznivce sociálním demokratům a komunistům, kteří s ním soupeří o stejné voliče. Zatímco Babišova podpora stoupá ke třiceti procentům, konkurenti, k nimž je potřeba přiřadit i SPD Tomia Okamury, počítají příznivce v jednotkách procent. Ani sociální demokraté, ani komunisté zatím nepřišli s receptem, který by dokázal poměry v tomto autoritářsko-etatistickém pruhu proměnit. 

Podstatně zajímavější a divočejší bude soutěž v druhém pruhu, kde si vybírají své favority spíš mladší a střední generace. Ty víc než po jistotách, které jim zařídí silný vůdce, jenž se o všechno postará, hledají toho, kdo jim zařídí komfortní kombinaci svobody a jistot. Stát, který jim jen vytváří prostor a co nejlepší infrastrukturu k životu. Tady se dá čekat ostrý souboj o pozici lídra pruhu a Babišova vyzývatele do příštích voleb mezi občanskými demokraty a Piráty. Obě strany jsou podle posledních průzkumů srovnatelně silné. Jejich podpora se pohybuje plus minus mezi 11 a 14 procenty. Rozdíl je na úrovni statistické chyby. Žádná z ostatních stran, které si vybírají voliči z tohoto pruhu, se jim zatím ani nepřibližuje a nevypadá to, že by se něco v dohledné době změnilo. 

Startují z podobných strategických pozic. Obě strany jsou ve sněmovně v opozici. Z ní je v časech prosperity, kterou si lidé většinou automaticky spojují s vládou, mnohem těžší zaujmout. Výraznou roli bude sehrávat, jak oba soupeři dokážou tu opoziční pozici tvořivě využít. To znamená, s jakými vlastními nápady budou schopni přijít. A jak efektivně se budou umět prezentovat jako ti, kdo dokážou jít proti Andreji Babišovi. Nejde o primitivní antibabišismus, neustálé opakování, proč je Andrej Babiš nebezpečný, ale o vytahování jasných, konkrétních příkladů, proč Babiš skutečně nebezpečný je. 

V celostátní politice jsou zatím ve zteči s Andrejem Babišem aktivnější a razantnější Piráti. Občanští demokraté ještě před posledními volbami dali velmi efektně dohromady jasné grafy, kolik Andrej Babiš čerpá na dotacích a kolik státu odvádí na daních. - Foto: Profimedia.cz

Městské kohabitace

Druhou linií konkurzu na Babišova vyzývatele bude právě komunální politika. A to hned na dvou frontách. Na vládě nad dvěma největšími městy, která zažívají těžkou bytovou krizi a potýkají s chátrající nebo nedostatečnou dopravní infrastrukturou, budou mít příležitost Piráti i občanští demokraté předvést, jak umějí věci skutečně zařídit. Předvést to, k čemu v opozici na celostátní úrovni nemají příležitost. Tady mají Piráti proti ODS výhodu. Na vládě nad Prahou je snadnější se udělat i oddělat než nad správou Brna. Metropole je jediným městem, o kterou se zajímají i lidé, kteří v ní přímo nežijí. Na komunální úrovni bude zároveň hrát důležitou roli i to, jak moc se tam občanští demokraté a Piráti zapletou s Andrejem Babišem. Ten nebude jako už tradičně váhat vytahovat různé drby a pseudohistorky lokálního významu, když se s nimi dostane do konfliktu. Se znalostí jeho manýrů není těžké si to představit. „To jsou ti kmotři z ODS. Koukněte, co vyvádějí v Pardubicích, kde jsme s nimi zkusili koalici.“ Nebo variantně. „Piráti umějí jen kritizovat, a když je k něčemu pustíte, jsou úplně neschopní. Jen kvůli nim jsme v Opavě nebo Ostravě nemohli udělat pro lidi skoro nic.“

Zatím nejsou sestaveny všechny komunální koalice. Ochota spolupracovat s babišovci se ani nedá měřit prostým součtem. Velmi zjednodušeně lze ale říct, že míra zdrženlivosti a přilnavosti k Andreji Babišovi je u Pirátů a ODS podobná. Piráti jsou s hnutím v koalici třeba ve zmíněné Ostravě, Opavě nebo v Praze 5. Občanští demokraté jdou s Babišem třeba v Pardubicích, Liberci, Ústí nad Labem či v Praze 2.

Vysvětlení kohabitace je většinou na obou stranách stejné. Komunální politika je něco jiného než celostátní. Rozhoduje tady mnohem víc znalost konkrétních lidí. To, že jsou z Babišovy stáje, je tady vedlejší. Naopak třeba právě v Brně argumentovala presumptivní primátorka Markéta Vaňková z ODS odstoupení z jednání s ANO o budoucí koalici odporem voličů, kteří kritickými příspěvky zahltili Facebook brněnských občanských demokratů. Právě Brno je domovskou organizací předsedy strany Petra Fialy.

Předseda ODS Petr Fiala (vpravo) s místopředsedou Martinem Kupkou. - Foto: Jan Zatorsky

Pravá opozice

V celostátní politice jsou zatím ve zteči s Andrejem Babišem aktivnější a razantnější Piráti. Občanští demokraté ještě před posledními volbami dali velmi efektně dohromady jasné grafy, kolik Andrej Babiš čerpá na dotacích a kolik státu odvádí na daních. Není k tomu potřeba žádná velká investigativa. Stačí kouknout do výroční zprávy jeho holdingu Agrofert a postavit proti sobě částky přijatých dotací a zaplacelých daní. Loni koncern ministerského předsedy (toho času zaparkovaný kvůli zákonu o střetu zájmů ve svěřenském fondu) kasíroval na dotacích přes dvě miliardy korun, zatímco na daních odvedl 739 milionů. To je velmi efektivní cesta, jak ukázat lidem, co je Andrej Babiš zač. Ta čísla se mu těžko zpochybňují. Jsou to tvrdá, auditorem potvrzená fakta přímo z Agrofertu. Andrej Babiš proto vykřikuje, že platí i další daně, a upozorňuje na odvody sociálního pojištění za zaměstnance. To je ale daň, která snižuje příjem těch zaměstnanců, nikoli Andreje Babiše. Pro něho je to naopak položka snižující základ, z něhož se vypočítává právě daň z příjmů.

Teď ale po této linii razantněji pokračují Piráti. Do Bruselu poslali podezření na to, že Babišův Agrofert čerpá neoprávněně dotace. Obávají se, že by kvůli Babišovi mohl být zastaven příliv pro ostatní firmy, obce a instituce. Proto Piráti žádají v Bruselu o prověření. Andrej Babiš předsedu Pirátů Ivana Bartoše v televizní debatě označil za udavače. „Oni mě udali v Evropské unii. Oni chtějí, aby Evropa zastavila dotace do České republiky. Není pro to žádný důvod. Oni vsadili na rétoriku ,Protibabiš‘. Oni jsou ochotni poškozovat Českou republiku jenom kvůli Babišovi.“ Zatímco řadu politických protivníků Babiš ukřičí a ti se ho dřív nebo později začnou bát, Piráti se s ním nemažou. S myšlenkou na titulky zpráv, které budou o konfliktu referovat, sází na stejnou rétoriku jako Babiš. „Já se bojím, že nám EU zastaví dotace jenom proto, že vy jste hamižný,“ řekl Bartoš Babišovi v diskusním pořadu České televize. Odmítl, že by situaci nadsazoval. „Já ty lidi nestraším, já doufám, že to pan Babiš začne řešit. Podle mých posledních informací si Evropská komise vyžádala od českých úřadů historii dotací směrem k Agrofertu za rok 2017 a 2018.“

Piráti tak do značné míry sebrali ODS téma věcné, podložené kritiky Andreje Babiše a jeho tvrdých střetů zájmů, s nímž vystartovala ještě před minulými volbami. A s důrazem na svou DNA ajťáků  a specialistů na data pokračují dál. Z veřejného registru smluv dali dohromady speciální babišovskou databázi všech veřejných zakázek spojených s firmou ministerského předsedy.  

Našli kolem osmi stovek s Babišem přímo spojených zakázek v hodnotě téměř 8 miliard korun. Zaměřili se na začátek platnosti zákona o střetu zájmů z loňského února. Databázi už zaslali přímo Evropské komisi. Spolu s tabulkou dává Komisi i nový podnět: kvůli údajně neoprávněně čerpané dotaci společnosti SPV Pelhřimov za 17,5 milionu korun, která patří do holdingu Agrofert. Zákon o střetu zájmů počítá s tím, že se člen vlády vzdá všech svých podnikatelských záměrů. Zákon také pamatoval na to, že by lidé sedící ve vládě neměli mít ve svém podnikání žádný prospěch z veřejných peněz.

Andrej Babiš se hájí tím, že Agrofert i jeho další holding SynBio, kam patří mimo jiné i Čapí hnízdo, kde kvůli dotačnímu podvodu velkého rozsahu čelí premiér trestnímu stíhání, jsou ve svěřenském fondu a on na ně nemá žádný vliv. Piráti ale našli doklad, který ukazuje, že to není pravda. Upozorňují na dokument podepsaný Babišem, který je k dohledání ve slovenském rejstříku vlastníků. Ve výpisu má předseda vlády u svého jména uvedeno, že je zakladatelem. Týká se to skupiny SynBiol, která mimo jiné vlastní společnost Imoba, majitele Farmy Čapí hnízdo.

Při debatě o Andreji Babišovi se často používá argument, že ho kritika jen posiluje a přivádí mu další voliče. Třicet procent příznivců, které dnes má, ale vypadá jako těžko překročitelný strop podpory. Pak je tady obrovská, výrazně větší skupina voličů, kteří si uvědomují, jak je Babiš nebezpečný, a hledají někoho, kdo ho bude schopný vyzvat na střet. K tomu je potřeba přicházet nejen s vlastními nápady, jak řešit reálné problémy lidí, nýbrž i s ostrou a věcnou kritikou Babišova konání. ODS a Piráti hrají o to, kdo to zvládne lépe.