„Harrymu Potterovi někdo zlomil hůlku.“ Opozice se zlobí, že vláda vysává fondy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opozice má o loňském hospodaření státu se schodkem 28,5 miliardy jasno: Nejhorší výsledek z posledních čtyř let je propadákem hnutí ANO, jehož vláda neumí investovat a čaruje s čísly. Ještě horší výsledky by měla tehdy, kdyby si nepřevedla 18 miliard z privatizačního fondu do rozpočtových příjmů, vytýkají kabinetu představitelé ODS, TOP 09 nebo Pirátů. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) svou práci brání, rozpočet podle ní nakonec překonal původně plánovaný deficit 40 miliard.
„Po celý uplynulý rok jsme podporovali hospodářský růst, důvěru v ekonomiku i životní úroveň obyvatel. Výrazným způsobem jsme pomohli k nárůstu celkové mzdové úrovně v zemi a navíc jsme proinvestovali o 17 miliard Kč více, než stanovoval rozpočet. Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let,“ prohlásila Schillerová na páteční tiskové konferenci.
I přes zpomalení ekonomiky jsme dosáhli jednoho z nejlepších výsledků hospodaření v novodobé historii České republiky. Schodek 28,5 mld. Kč je čtvrtým nejlepším výsledkem za posledních dvacet let. pic.twitter.com/CxCeEVUuvY
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 3, 2020
Propadák, který jde na vrub ANO
Opozice se do vládních výsledků strefuje z více důvodů. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) kabinet nezvládl vybrat tolik daní, kolik si naplánoval, což znamená výpadek asi 11 miliard. Ten suplovala z přebytku důchodového účtu. „Paradox české rozpočtové politiky je, že premiér, který prezentuje jako svou největší rozpočtovou prioritu zvyšování důchodů, vzal 18,6 miliardy korun přebytku důchodového účtu a zapojil je do rozpočtu jako běžný příjem, ze kterého financuje rostoucí dotace soukromým firmám,“ kritizoval.
Vyčerpání takzvaného privatizačního fondu kritizovalo hned několik politiků. Podle poslance ODS Jana Skopečka je hospodaření státu propadák, který jde na vrub hnutí ANO. „Ministryně financí Schillerová navíc dnes (v pátek) na tiskové konferenci lakovala realitu hospodaření státu na růžovo, neboť je potřeba připomenout, že si během roku pomohla vysátím 18 miliard korun z tzv. privatizačního účtu. Bez těchto mimořádných 18 miliard by se schodek propadl na 46,5 mld. Kč, a byl tak dokonce vyšší než deficit schválený. A to v době růstu, kdy má být deficit nulový,“ uvedl Skopeček.
Harrymu Potterovi někdo nejspíš zlomil hůlku.
— Markéta Adamová (@market_a) January 3, 2020
Skutečný schodek by byl navíc 46,5 mld. Kč, pokud by si vláda nepomohla zrušením privatizačního fondu, kde 18 miliard bylo určeno např. na odstraňování ekologických škod. https://t.co/mj3keAJUMn
Na totéž poukazovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která v narážce na Babišův novoroční projev konstatovala, že Harrymu Potterovi „někdo nejspíš zlomil hůlku“. Slova opozice o vysátých penězích odmítá statutární místopředseda koaliční ČSSD Roman Onderka. „To je úplně typický příklad pravicové politiky. Nechat si je na později a pak dělat debilní škrty,“ nechal se slyšet.
Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění stouply loni meziročně o 74 miliard na 1314,4 miliardy korun, a skončily tak nižší, než plánovalo MF. Samy daňové příjmy meziročně stouply o 35,6 miliardy na 762,7 miliardy korun a byly rovněž nižší než očekávaní ministerstva.
Ke snížení schodku to nepovede
Na špatný výběr daní coby jeden z faktorů rozpočtového schodku poukazují i někteří ekonomové. „Klíčovým důvodem takřka třicetimiliardového ‚manka‘ je skutečnost, že daňové příjmy již loni nepodporovaly rozpočtové plnění nad rámec plánu jako v letech předchozích, a například inkaso nejdůležitější daně, DPH, za plánem zaostalo,“ napsal hlavních ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové je problémem i to, že daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení loni poprvé od roku 2013 nedosáhly plánované úrovně.
Pozitivní je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška skutečnost, že se vládě podařilo udržet deficit pod plánovaným limitem. „Pomohla si k tomu ale jednorázovými operacemi, které se projevily v hotovostním vyjádření, na nějž je zaměřená pozornost médií a veřejnosti. V aktuálním vyjádření za celý veřejný sektor ovšem tyto operace ke snížení schodku nepovedou,“ uvedl.
Na letošní rok rozpočet počítá opět se schodkem 40 miliard korun.
Čtěte také: Nejhorší výsledek za čtyři roky. Státní rozpočet loni skončil ve schodku 28,5 miliardy
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
**** clink rendering error ****