Zlatý řez
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pracujeme tak, aby pod značkou Stempel & Tesař vznikaly krásné, elegantní a originální stavby, které svým uživatelům dokonale slouží do posledního detailu, říkají architekti. Neotřelý a neokázalý dům pro celoroční bydlení mimo Prahu žádali investoři ve chvíli, kdy přišli do architektonické kanceláře Stempel & Tesař.
Hledání vhodného pozemku nakonec vyústilo namísto novostavby ve velmi originálně pojatou rekonstrukci. Prastarý mlýn u zaniklého rybníka vyhovoval svou polohou na samotě i geniem loci.
Ačkoliv náhon v minulosti pohánějící mlýnské kolo i samotný rybník vyschly, dům byl stále vlhký dost. Vlhkost stavby i nevhodná vnitřní dispozice proto vyžadovaly radikální řešení. Architekti přišli s návrhem, jak dosáhnout ozdravení všech zásadních konstrukcí tak, aby se kouzlo starobylého stavení nevytratilo. Podařilo se jim dostat do útrob domu vzduch a světlo, aniž by došlo k narušení štítu. Středem domu totiž provedli radikální řez.
S pečlivostí chirurgů odstranili obvodové zdivo i střechu a ponechali pouze vazníky krovu. V původním objemu stavby tak vzniklo patio, kudy do interiéru přes prosklený „řez domem“ vniklo slunce. Hlavní štít nechali z obou stran obnažit, aby jej proudění čerstvého vzduchu zbavilo věčné vlhkosti, která by se s obnovením rybníka ještě znásobila. Během přípravy projektu se totiž majitelé zabývali znovuobnovením rybníka a pátráním v archivech, jak mlýn vypadal v době své největší slávy. (Kopie olejomalby nalezené v depozitáři Národní galerie dnes visí v hlavní obytné místnosti domu.)
Stávající krov byl zrenovován a díky zrušenému stropu se lze pohledem na něj kochat z obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou. Vstup do mlýna zůstal na původním místě. Mlýnské kolo bylo vyrobeno tradičním řemeslným způsobem. Celé přízemí včetně patia je dlážděné čedičovou dlažbou. „Pečlivým způsobem jsme takto postupně obnovili nebo vyměnili jednotlivé části mlýna tak, abychom splnili vytyčený cíl nevzít domu krásu stáří. Obrazně přirovnáme naši práci architektů a všech spolupracujících řemeslníků k lékařům, kteří své pacienty léčí. Stejně jako v jejich v práci je nutné k uzdravení víc. Tím vdechnutím života, tím uzdravením bylo zabydlení novými majiteli. Dům nalezl znovu svoji funkci, smysl života domu,“ říkají architekti. Díky jejich zásahům se zároveň podařilo zmenšit plochu interiéru na rozumnou velikost pro bydlení.