Uměla inteligence

Česko má být modelovou zemí Evropy pro využití umělé inteligence. Zůstane to na papíře?

Uměla inteligence
Česko má být modelovou zemí Evropy pro využití umělé inteligence. Zůstane to na papíře?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česko má být do budoucna modelovou evropskou zemí pro využití umělé inteligence (AI). Počítá s tím Národní strategie umělé inteligence, kterou v pondělí vládě předloží nový ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Strategie se dělí do sedmi kapitol podle prioritních oblastí. Mezi ně patří podpora vědy a výzkumu, financování, průmysl, vzdělávání, sociální dopady, regulace a mezinárodní spolupráce.

„Zajistíme bezpečnost automobilů bez řidiče, robotů i autonomních zbraní, zkrátka všude tam, kde se potkává člověk a inteligentní stroj. Navážeme na naše dosavadní úspěchy v mobilitě a dopravě, vojenském a bezpečnostním výzkumu i na naši historickou zkušenost,“ uvedl v materiálu premiér Andrej Babiš (ANO). „Chceme, aby umělá inteligence sloužila ku prospěchu všech obyvatel Evropy,“ dodal.

Za naplňování strategie bude přímo odpovědný Havlíček, který ho bude koordinovat prostřednictvím nově zřízeného Výboru pro AI. Jeho členy budou zástupci vybraných ministerstev, předsedové Technologické agentury ČR a Akademie věd ČR, odborů nebo generální ředitelé CzechInvestu a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar ČTK řekl, že strategie je napsána dobře i s termíny a opatřeními. „Česká republika je ale šampiónem v produkci koncepcí a strategií. Naučili jsme se je psát, ale bohužel stále máme pocit, že práce na strategii končí schválením vládou ČR,“ uvedl. Doufá, že tato koncepce bude jedna z prvních, která se dočká realizace. „Vzhledem k tomu, že ČR je nejvíce z Evropy závislá na průmyslu, je to důležité,“ dodal. Zatím ČR za posledních 30 let podle Špicara prorazila ve světě v tomto směru jen s nanotechnologiemi.

Míra praktického využívání umělé inteligence je v českých firmách ve srovnání s dalšími zeměmi podprůměrná, uvedl nedávný celosvětový průzkum společnosti Microsoft. Za jeden rok ji v Česku využije asi 16 procent firem, zatímco evropský průměr je 40 procent. Naopak do tří let plánují umělou inteligenci používat v USA všechny tamní firmy, v Evropě 87 procent a v ČR až 80 procent společností, vyplývá z průzkumu.

Mezi krátkodobé cíle nové strategie, které by se měly uskutečnit do roku 2021, patří především vznik takzvaného Evropského centra excelence v AI na bázi konsorcia akademických výzkumných pracovišť. To by mohlo sídlit i v Praze. Havlíček dříve uvedl, že mezi zájemce o jedno ze čtyř takových center patří také Německo, Francie nebo Finsko. „Je to politika nejvyšší úrovně a vláda bude muset intenzivně vyjednávat, aby to tady bylo. Vzpomeňte, jak těžké sem bylo dostat Galileo (evropský globální satelitní systém, jedinou agenturu EU sídlící v ČR). Od té doby se nám nepodařilo nic,“ řekl.

Národní AI strategie (NAIS) je součástí naplňování Inovační strategie České republiky 2019 – 2030 (The Country for the Future) a jejího hlavního cíle učinit z Česka inovačního lídra.

,

5. května 2019