Jednání o brexitu

Stále je možnost, že Británie zůstane v EU, připustila Mayová

Jednání o brexitu
Stále je možnost, že Británie zůstane v EU, připustila Mayová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Před klíčovým hlasováním britského parlamentu o brexitové dohodě, které se uskuteční příští úterý, premiérka Theresa Mayová varovala, že ve hře je stále i možnost, že Británie z Evropské unie vůbec neodejde. Pokud dohodu, kterou vyjednala s Bruselem, poslanci neschválí, může podle ní země odejít zcela bez dohody, ale může také v EU zůstat. Soudní dvůr EU dnes mezitím oznámil, že den před hlasováním britských zákonodárců zveřejní svou odpověď na otázku, zda může Británie jednostranně stáhnout své oznámení o odchodu z EU.

"Jsou zde tři možnosti: jednou je opustit Evropskou unii s dohodou... dalšími dvěma jsou ty, že ji opustíme bez dohody a že nebudeme mít vůbec žádný brexit," řekla Mayová rádiu BBC. "Je jasné, že v Dolní sněmovně jsou lidé, kteří chtějí brexit zhatit... a zvrátit rozhodnutí britského lidu. A to není správné," dodala premiérka.

Na otázku, zda by se mohlo hlasování o dohodě její vlády s Bruselem odložit, Mayová opakovaně odpověděla vyhýbavě. Naznačila ale, že jedná se zákonodárci o možnosti, která by umožnila parlamentu získat kontrolu nad spuštěním takzvané irské pojistky. Ta se týká možného budoucího uspořádání na hranici mezi Irskem a Severním Irskem v případě, že se Británie s EU po brexitu včas nedohodne na budoucích vztazích.

Stávající podoba irské pojistky je nepřijatelná zejména pro severoirské unionisty (DUP), kteří svými deseti hlasy umožňují Mayové vládnout a zároveň kategoricky odmítají jakékoli rozdíly mezi statusem Severního Irska a zbytku Spojeného království.

Mluvčí DUP pro brexit Sammy Wilson dnes uvedl, že jeho strana dohodu o brexitu nepodpoří, pokud však po jejím neschválení dojde na hlasování o nedůvěře vlády, bude hlasovat pro setrvání kabinetu premiérky Mayové u moci. "Zcela jistě bychom nehlasovali pro pád vlády, protože bychom pro to neměli důvod," řekl Wilson. Zároveň upozornil, že si DUP vyhrazuje právo odejmout kabinetu svou podporu kdykoli v budoucnu.

Podle bulvárního listu The Sun roste mezitím odpor proti dohodě vyjednané Mayovou také mezi konzervativními poslanci. Zatímco ještě nedávno se hovořilo o devíti desítkách vládních zákonodárců, kteří chtějí hlasovat proti, nyní jich je podle The Sun již více než sto.

Nový ministr pro brexit Stephen Barclay dnes uvedl, že bude Británie do konce března příštího roku, kdy by měla Británie EU opustit, připravena i na scénář, že k brexitu dojde bez dohody.

Ministr financí Philip Hammond poslancům na začátek třetího dne debaty o brexitu řekl, že je scestné se domnívat, že by bylo ještě možné vyjednat s Bruselem jinou dohodu, pokud tu současnou parlament neschválí. "Musíme si jasně říci: alternativami (k dohodě premiérky Mayové) jsou jen žádná dohoda nebo žádný brexit. Obě možnosti by zanechaly rozbitou společnost a rozdělený národ," řekl Hammond.

Na podporu dohody, kterou s EU vyjednala britská vláda, dnes vystoupil také hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Podle něj je současná dohoda tím nejlepším a jediným možným způsobem, jak zajistit, aby Británie opustila Unii spořádaně. Barnier zároveň varoval před odmítnutím dohody v parlamentu. "Pokud nebudeme mít dohodu o odchodu, nebude tu žádné přechodné období, ani žádný základ důvěry, kterou potřebujeme k Britům mít pro budoucí vztahy," uvedl.

Soudní dvůr EU mezitím oznámil, že v pondělí - tedy den před klíčovým hlasováním v britském parlamentu - zveřejní svůj verdikt, jímž odpoví na otázku, zda může Británie jednostranně stáhnout své oznámení o vystoupení z EU. Generální advokát Soudního dvora EU Manuel Campos Sánchez-Bordona v úterý uvedl, že podle něj Británie tuto možnost má, učinit by tak ale musela před formálním uzavřením smlouvy o odchodu a v souladu s britským ústavním pořádkem.

Soud v Lucemburku se při finálním rozhodování o věci pohledem generálního advokáta může, ale také nemusí řídit. Ve většině případů tak ale soudci činí.

S žádostí o výklad článku 50 lisabonské smlouvy, kterou se okolnosti odchodu Británie z EU řídí, se na unijní soudní instanci obrátil soud ve skotském Edinburghu kvůli sporu mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit.

,