Kancléř vzkazuje Pavlovi: Poškození plynovodů Nord Stream byl zločin a musí být vyšetřen
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poškození plynovodů Nord Stream na dně Baltského moře byl zločin, který musí být vyšetřen. To je podle německého vládního mluvčího postoj spolkového kancléře Olafa Scholze. Mluvčí Steffen Hebestreit tak na dnešní tiskové konferenci odpověděl na otázku novinářů, zda německá vláda sdílí postoj prezidentů Česka a Polska, podle kterých by případná ukrajinská akce proti plynovodu z Ruska mohla být legitimním cílem.
"Sdílí spolková vláda tento názor svých partnerů z EU a NATO?" zněl novinářský dotaz. "Ne," odpověděl vládní mluvčí Hebestreit. Na doplňující otázku, zda Berlín vyvíjí příslušnou diplomatickou aktivitu, aby Praze a Varšavě svůj postoj zprostředkoval, Hebestreit řekl, že Německo to v rozhovorech se zahraničními partnery včetně Čechů a Poláků opakovaně činí.
"(Kancléř) to považuje za zločin a také řekl, že tento zločin musí být vysvětlen. Vrchní spolkové zastupitelství to vyšetřuje," poznamenal Hebestreit o Scholzově postoji k poničení plynovodů.
Český prezident Petr Pavel v nedávném rozhovoru s portálem Novinky.cz řekl, že plynovody Nord Stream mohly být legitimním cílem Ukrajinců. "Pokud byl útok zaměřen na to, jak přerušit dodávky plynu a ropy do Evropy a zpětně peněz Rusku, pak by - a kondicionál říkám schválně - to byl legitimní cíl. Ale já ty informace nemám," uvedl Pavel.
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 byly poškozené při sérii explozí v září 2022, tedy sedm měsíců poté, co Rusko vojensky vpadlo na sousední Ukrajinu. Výbuchy zničily tři ze čtyř potrubí plynovodů, které se staly symbolem závislosti Německa na ruském plynu.
Ze sabotáže se vzájemně obviňují Rusko a Západ. Všichni svou účast popírají, k zodpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil. Podle nedávného článku listu The Wall Street Journal (WSJ) byla věc výsledkem soukromé ukrajinské tajné operace, kterou z pronajaté jachty uskutečnila šestičlenná skupina. Kyjev odmítl, že by měl na explozích podíl.