Hlavní problém této vlády je STAN
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Je konec roku 2013, Petr Fiala se chystá stanout v čele demoralizované ODS (nemá pak na kongresu soupeře) a na soukromém večírku přijde řeč samozřejmě i na konec vlády Petra Nečase o pár měsíců předtím. Fiala má kritický názor: trvat na dvojitém zvyšování DPH byla od jejich vlády vážná chyba. Pravice, zdůrazňuje nový lídr, nemá co zvyšovat daně a ODS to pod jeho vedením dělat nebude. Dává najevo, že on jako ministr školství na tom rozhodování neměl podíl, že šlo mimo něj (rozumí se po ose Nečas–Kalousek).
Už předtím, když úsporný balíček probírali na poslaneckém klubu ODS, se mluvilo o tom, že nějaká daň nebo odvod se na oltář kompromisu v koalici zvednout bude muset. Výsledek: překvapivě se v úhrnu snižuje DPH, jinak se ovšem nezvýšila jedna nebo dvě daně, ale daň z nemovitosti, korporátní daň (na 21 procent; Orbánovo „národněsocialistické“ Maďarsko ji udržuje na devíti procentech), daně z příjmu, které budou od příštího roku opět velmi progresivní (ve zlém Maďarsku přežívá rovná daň), dále odvody OSVČ nebo odvod zaměstnance na sociálním pojištění. Výrazně podraží dálniční známka (a skokově i služby České pošty). Vypadá to jako frontální útok na peněženky, kdy stát útočí nikoli soustředěně na jednom místě, zato trochu téměř po celé délce fronty.
Z umenšení schodku v rozpočtu o 94 miliard příští rok má být podle Fialovy prezentace řekněme pravicovým přístupem, tedy šetřením na provozu státu a škrtáním dotací, dosaženo dvou třetin výsledku, 66 miliard korun. Z toho zrušených dotací je prý za 46 miliard. Je otázka, co bude s 18 miliardami příspěvků pro výrobce tzv. obnovitelných zdrojů elektřiny, které vláda dosud subvencovala přímo z národního rozpočtu. Pokud by je nově vyplácela z unijního fondu obnovy, na který si EU půjčila a který budou muset členské státy EU včetně České republiky do několika roků začít splácet, pak jen asi polovinu zmenšení schodku vláda dosáhne větší střídmostí. Pokud by snad vláda této možnosti využila k odbourání dotací parazitické vrstvě výrobců OZE, bude to jediný skutečně revoluční krok v balíčku. A upomenutí, kudy se mohla vydat.
Rok 2022 bude v análech Fialovy vlády rokem promarněné příležitosti vůči Evropské unii. S odvoláním na mimořádnou situaci – válka, energetická krize – Praha mohla v EU žádat ústup od Green Dealu. Ani se o to nepokusila.
Rok 2023 pak vypadá na promarněnou příležitost Fialovy vlády vůči českému státu. Když už se podílela na vytvoření strachu z bezprostředního rozvalu státních financí, mohla zastavit další rozvoj zelené, dotované energetiky. Mohla se vyzout ze svého vlastního záměru nakoupit nesmyslně drahé stíhačky F-35 (do nichž se američtí vývojáři snaží zahrnout požadavky jak pozemních sil, tak námořnictva...). A mohla té atmosféry využít k útoku na státní správu, propouštět desítky tisíc zbytných zaměstnanců, rušit úřady, dokonce i ministerstva.
Fakt je, že zástupci ODS vnesli do jednání téma omezení provozních nákladů státu, podařilo se jim však prosadit pokles o… dvě procenta celkové sumy. Skoro stejně silný poslanecký klub jako ODS má STAN. Starostové a nezávislí byli podle zpráv zevnitř těmi, kdo téměř ultimativně prosazoval růst daní z příjmů. Kdybychom tedy hledali jednoho politika, na něhož padá zodpovědnost za růst přímých daní fakticky, je to ekonomický expert STAN a poslanec Josef Bernard, bývalý sociální demokrat. Politicky ta zodpovědnost jde za premiérem a předsedou ODS, bývalé pravicové strany.