Náš protest není ani proruský, ani protiukrajinský, říkají zemědělci z „druhé vlny“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve čtvrtek se v Česku stejně jako v dalších zemích Evropy odehraje druhá vlna zemědělských protestů. Ta první tento týden v Česku vyvolala velkou diskusi ohledně záměru organizátorů, které vládní představitelé označují za „proruskou dezinfoscénu“. Čtvrteční protest organizují Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR a Asociace soukromého zemědělství. Jejich představitelé avizují, že tento protest není proruský, ani protiukrajinský, je namířen proti politice Evropské unie, nikoliv proti vládě Petra Fialy (ODS).
Protesty zemědělců, kteří jsou nespokojení s aktuální tíživou situací v tuzemském agrárním sektoru, propuknou v různých částech republiky. „Rozumíme, že jsou farmáři zoufalí z postoje českých i evropských politiků, kteří jejich problémy příliš neřeší. Je jich skutečně celá řada a zároveň je nezbytné chápat je v celkovém kontextu. Proto jsme vyzvali zemědělce napříč republikou bez ohledu na jejich velikost či výrobní zaměření, aby se spojili a řešili své problémy společně, nejlépe na celoevropské úrovni,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Agrární komory Barbora Pánková s tím, že AK ČR projednala koordinaci mezinárodních protestů zemědělců na jednání organizací střední a východní Evropy.
„Co se týká celorepublikových protestů, Agrární komora je vázána postojem svého představenstva a dozorčí rady, které rozhodly 26. ledna 2024 na mimořádném jednání ve Větrném Jeníkově o lhůtě pro splnění předložených požadavků, a to do 1. března 2024,“ dodala Pánková s tím, že ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) slíbil, že do tohoto termínu předloží návrh řešení, který pomůže zastavit další rozvrat českého zemědělství. V opačném případě AK ČR, která je největší zemědělskou organizací v Česku, vyzve zemědělce k protestním jízdám či jiným projevům nespokojenosti.
V souvislosti s pondělními protesty Pánková pro Echo24 řekla, že komora je v každodenním kontaktu se zemědělci z firem všech velikostí a výrobního zaměření a ve svých požadavcích vůči české vládě i Evropské komisi je celou dobu transparentní. „Protesty sílí po celé Evropě včetně Česka, a proto jsme vyzvali zemědělce, aby se spojili a řešili své problémy společně. Současně jsme se opakovaně vymezili vůči organizátorům protestu 19. února 2024 a distancovali jsme se od všech, kteří chtějí projevy nespokojenosti zemědělců politicky zneužít,” dodala Pánková.
Do protestu se zapojí 11 zemí
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha pro Echo24 řekl, že se potvrdilo, že byl pondělní protest zpolitizovaný, byť ne úplně ve formě vystoupení aktivních politiků. „Tedy pokud Zdeňka Jandejska jako představitele hnutí Jasan nepočítáte mezi politiky. Já ho ale spíš stále vnímám jako zástupce určité části zemědělců. To, že se na demonstraci objevili také zástupci některých opozičních či mimoparlamentních politických stran je pravda, ale já nevím, jestli tam byli pozváni organizátory, nebo tak učinily z vlastní vůle. Pokud to bylo jen rozhodnutí oněch politiků, pak tomu mohli organizátoři jen těžko zabránit,“ uvedl Pýcha.
„Já ale tu demonstraci vnímal hlavně jako demonstraci zemědělskou. Většina účastníků byli zemědělci, nespokojení se současnou situací z velmi širokého spektra zemědělských podnikatelů od malých zemědělců až po ty největší. Jediný rozdíl mezi nimi a mezi těmi kteří pojedou demonstrovat svou nespokojenost 22.2. vidím v tom, že ti, kteří byli v Praze, už nevěří možnosti v nějakou dohodu na národní úrovni s českou vládou. Zatímco ti, co stojí za námi, stále ještě na výsledek našich jednání do konce února čekají,“ dodal Pýcha.
V souvislosti s narativem vlády o „proruské dezinfoscéně“ Pýcha řekl, že sice na demonstraci nebyl, ale nic proruského na ní nezaznamenal. „Ani v komunikaci ze strany organizátorů či účastníků jsem nic takového neviděl. Co se týká protestů, které připravujeme spolu s Agrární komorou, Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a Společností mladých agrárníků tak se domnívám, že není žádný důvod ji spojovat s čímkoliv jiným, než s námi avizovanými tématy,“ řekl redakci Pýcha.
„Čtvrteční demonstrace nebude proruská, nebude protiukrajinská, nebude to akce provládní či protivládní, bude to akce zemědělská s mezinárodním přesahem, zacílená proti evropským orgánům. Zapojí se do ní celkem 11 zemí. Mimo zemí V4 a Litvy, Lotyšska, Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvatska nás podpoří také kolegové z Německa,“ dodal předseda ZS ČR.