Zbytečný povyk kolem sportovců z Ruska? Za Prazdroj naskočí malé české pivovary
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Účast sportovců Ruské federace a Běloruska na letní olympiádě v Paříži budí rozporuplné emoce. Od olympiády kvůli tomu dávají ruce pryč i někteří sponzoři. Třeba Plzeňský prazdroj stáhl oficiální podporu českému olympijskému týmu už loni v prosinci. Místo něj se ale rozhodly v Českém domě čepovat pivo české minipivovary.
Sportovci z Ruska sice nemohou jet do Paříže jako oficiální výprava pod svou vlajkou, nemůže se hrát jejich státní hymna a vše, co k tomu patří, ale někteří mohou startovat jako jednotlivci pod neutrální vlajkou Mezinárodního olympijského výboru. Stejně tak Bělorusové. Někteří sponzoři se proto rozhodli z olympiády stáhnout, jako například tradiční sponzor české olympijské výpravy Plzeňský prazdroj.
V uplynulých dnech se ukázalo, že se domácí pivo v Českém domě i přesto čepovat bude. Volného místa po Prazdroji se totiž ujalo 16 menších českých pivovarů, jak informovaly Seznam Zprávy. „Pro nás je čest být na olympiádě. Že zaplňujeme po někom prostor, jsme nevěděli. Nepotřebujeme se na rozdíl od světových korporátů očišťovat velkými gesty,“ řekl jednatel jihočeského pivovaru Obora Martin Novák s tím, že se od nich Rusové v Českém domě piva rozhodně nedočkají.
I když na olympiádu do Paříže nakonec dorazí jen hrstka ruských a běloruských sportovců, někteří českou účast kritizují, jako například bývalý hokejový brankář a vítěz z Nagana Dominik Hašek. Ten dokonce tvrdí, že se svou účastí na olympiádě budou pivovary podílet na ruských válečných zločinech na Ukrajině. Jeho ostré výroky na sociálních sítích se však setkaly většinou s nepochopením.
Hašek kritizoval také Plzeňský prazdroj za to, že se z olympiády stáhl pozdě. Nejspíš ale vůbec nezaznamenal, že tak pivovar učinil už v prosinci, kdy o účasti a pravidlech pro účast sportovců z Ruska a Běloruska rozhodoval Mezinárodní olympijský výbor, jehož předseda Thomas Bach tehdy mimo jiné prohlásil, že až „dějiny ukážou, kdo dělá pro mír více“, jestli ten, kdo se snaží o otevřenost a komunikaci, nebo ten, kdo chce izolovat a rozdělovat.
„Tuto jejich aktivitu v daný moment odsuzuji. Budete, i když údajně jen v Českém domě, podporovat událost, která dělá reklamu na ruskou válku a zločiny, kvůli které se válka bude prodlužovat a kvůli které bude i více ztracených životů. Vy se svou aktivitou na tom budete podílet a tedy za to ponesete i odpovědnost. Ještě máte několik dní, abyste změnili své rozhodnutí a nepodpořili hrozné ruské zločiny,“ vyzval tento týden Hašek na síti X minipivovary, které svou účast potvrdily namísto Prazdroje.
Není to ale zbytečný povyk? Faktem, že se na Letní olympijské hry, které začnou 26. červenci v Paříži, chystá jen pár sportovců se sankcionovaných zemí. Agentura Reuters naposledy upozornila, že se má na letošní olympiádě objevit pouze 16 ruských sportovců, oproti 335 z posledních letních her v Tokiu v roce 2021. Někteří šéfové sportovních svazů oznámili, že se jejich sportovci za daných podmínek, které považují za ponižující, olympiády nezúčastní. Ještě méně bude Bělorusů.
Na letní olympiádu původně chtělo zamířit dalších 245 ruských sportovců, kteří ale nesplnili podmínky. Část z nebyla schopna v průběhu uplynulé sezóny startovat v mezinárodních soutěžích a nemohli tak splnit kvalifikační kritéria. Další zase neprošli prověřovacím procesem, který musel prokázat, že nepodporují ruskou invazi na Ukrajině. Těmto atletům se rozhodl Ruský olympijský výbor vyplatit kompenzace.