KOMENTÁŘ Daniela Kaisera

Jak to má Petr Fiala s manželstvím pro homosexuály

KOMENTÁŘ Daniela Kaisera
Jak to má Petr Fiala s manželstvím pro homosexuály

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Je to až neuvěřitelné. V zemi, kde poslední dva roky klesají reálné mzdy nejvíc z celého 38členného klubu OECD, by politická třída měla být plně soustředěna na: boj s inflací, na odboj proti budoucím inflačním faktorům, a tedy proti zelené politice Evropské unie, na protiútok v zájmu automobilového průmyslu... A neměly by si s tím lámat hlavu jen vládní strany, opoziční ANO, které za inflaci a Green Deal nese historickou spoluzodpovědnost, zrovna tak. A přesto se poslankyně ANO Jana Pastuchová dokázala v úterý postarat o to, že na program schůze sněmovny je zařazen zákon o manželstvích pro homosexuální páry.

Že se návrh zákona skutečně na program schůze dostal, umožnila většina klubu ANO a s ním pokrokové složky vládní koalice: Piráti, STAN, část TOP 09. Proti byli ODS, lidovci, SPD. Úterní podpora pro návrh u mnoha poslanců ještě neznamená, že pak pro zákon budou hlasovat. To se týká především poslanců ANO.

Zákulisně potvrzovali, že odhadem větší polovina klubu, která v hlasování manželství pro homosexuály nepodpoří, předevčírem byla pro zařazení do programu proto, aby se vytvořila další příležitost, kdy se ukáže, jak nesjednocená a rozháraná pětikoalice je. Doprovodným motivem byla pomsta „konzervativnějším“ poslancům vládního tábora za to, že umožnili odvolat nominanta ANO Daniela Köppla z velké mediální rady.

Je to politikaření, což nakonec rozladí i zastánce homosňatků. Skutečné složení sněmovny je dnes v eticko-civilizačních věcech zdrženlivější, „reakčnější“, než jak se v té věci projevuje česká veřejnost (pravda, průzkum byl zadaný nátlakovou skupinou Jsme fér). Je to dané i tím, že ze sněmovny zmizeli komunisté a sociální demokraté, mezi nimiž bylo zastánců „moderních“ forem rodiny překvapivě dost. Zákon by tedy projít neměl. Ale pokud platí, že pozornost je veřejný statek, je to ve chvíli bezprecedentního chudnutí společnosti nesmírné plýtvání pozorností a časem.

Z hlediska ANO má ten kalkul ještě jednu rovinu: přivede do rozpaků předsedu vlády a ODS, konzervativního katolíka Petra Fialu. Premiér ve vládě neustále čelí snahám slabších stran (STAN, TOP 09) zahajovat malé bitvy v kulturní válce. Lze si snadno představit, že ráznější premiér, člověk s vrozenou autoritou, by se se svými menšími partnery hned zkraje vládnutí domluvil na tom, že oni se svými libůstkami vydrží do chvíle, až se jejich politické cesty zase rozejdou. Ne tak Fiala. Na výkonné radě své strany před několika měsíci k manželství pro stejnopohlavní páry řekl zhruba toto: Pokud to přijde na pořad dne, tak to holt přijde. Já ze svého hlubokého přesvědčení budu hlasovat proti, ale naši poslanci mají volné hlasování. Prý i proto, že ODS volí také „liberálové“. Na barikády, pokračoval předseda, ať se staví někdo jiný: církve, (nepočetné) konzervativní think-tanky a skupiny, osobnosti.

Mocensky může ten kalkul vyjít právě proto, že poměr sil ve sněmovně ukazuje na odmítnutí zákona. Současně je to však situace, v níž by člověk čekal, že principiálnost, už proto, že na rozdíl od blokování klimatické legislativy v EU by ho nic nestála, aspoň tady předseda projeví. Je to další v řadě Fialových momentů, jejichž celkovým součtem bude image bázlivého člověka.