Předvolební pat: ANO ztrácí, ale Spolu neposiluje dost. Koalice se rýsují složitě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před podzimními sněmovními volbami se na české politické scéně rozehrává napínavá hra o budoucí vládní uspořádání. Hnutí ANO sice zůstává ve všech aktuálních průzkumech volebním favoritem, avšak jeho podpora klesá a k samostatnému vládnutí mu chybí výrazná většina. Koalice Spolu mírně posiluje, hnutí STAN se stabilizovalo a výrazně se hlásí o slovo i SPD, které roste především díky sjednocení s dalšími subjekty. Vzniká tak složitá a nepřehledná povolební situace, jejíž rozuzlení může překvapit.
Podle volebního modelu agentury STEM by ANO nyní získalo 31,6 % hlasů a 75 mandátů. Na vládní většinu je to málo. O něco méně přisuzují hnutí průzkumy agentur NMS (28,1 %) a Kantar CZ (35,5 %), přičemž trend je ve všech případech sestupný. Politická analytička Tereza Friedrichová k tomu poznamenává: „V dubnovém měření se potvrdil pokles ANO z března. Rostou mu alternativy – sledujeme posilování stran z opozičního tábora.“
Podle agentury STEM má ANO silnou podporu u voličů v důchodovém věku. Přesto se potýká s tím, že potenciální koaliční partneři jsou buď příliš slabí, ideově vzdálení, nebo spolupráci přímo odmítají. „Neděláme koalice, ty se dělají po volbách. První krok je přesvědčit veřejnost, že ANO dokáže vládnout výrazně lépe,“ říká místopředseda ANO Karel Havlíček.
Spolu sází na kontinuitu. Pomůže jí STAN?
Koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a lidovci, by podle STEM získala 19,9 % hlasů (46 mandátů), u NMS 20,9 % a v šetření Kantar CZ 19 %. Předsedové tří stran už podepsali novou koaliční smlouvu a premiér Petr Fiala zopakoval: „Přirozeným partnerem zůstává hnutí STAN. Věřím, že na tomto půdorysu půjde sestavit novou vládu.“
_______
Na základě aktuálních průzkumů a politických postojů se rýsuje několik scénářů:
Vláda Spolu + STAN + Piráti – při příznivém výsledku by mohli sestavit vládu, ale bude záležet na tom, zda všechny tři subjekty získají dost mandátů. Šlo by o pokračování současného vládního bloku, zatím je k tomu ale daleko.
Vláda ANO + SPD + někdo další (Motoristé, Stačilo!) – programově blízká, ale velmi problematická pro stabilitu i mezinárodní obraz Česka. Navíc nemá zaručenou většinu.
Velká koalice ANO + ODS – zatím oficiálně odmítaná, ale v případě patu nelze vyloučit, že se někteří politici „postaví a řeknou, že je třeba zachovat směřování k Západu“, jak uvedl politolog Lukáš Jelínek.
Menšinová vláda ANO, tolerovaná jiným subjektem – například ANO s tichou podporou SPD. Tento scénář ale hrozí křehkostí a vyčerpávajícím vyjednáváním.
Politolog Josef Mlejnek však upozorňuje, že Spolu zatím nedokáže zcela mobilizovat voliče z roku 2021: „Část z nich zastává názor, že Babiš byl hrozný, ale Fiala zklamal. Nicméně pro tuto část elektorátu často není jiná alternativa než Spolu nebo STAN.“
Šanci má Spolu i díky stabilizované podpoře mladších a středních voličů. Podle STEM je koalice silná napříč věkovým spektrem. Politolog Milan Školník ale varuje, že situace je pro Spolu obtížnější než v roce 2021: „Tehdy kandidovali jako opozice. Nyní nesou vládní břímě a obhajovat se je vždy těžší.“
Alternativní koalice? SPD, Piráti, Motoristé a Stačilo!
Do Sněmovny by se podle všech modelů dostalo ještě několik dalších subjektů. STAN by měl kolem 11–12 %, SPD mezi 10 a 12 %, Motoristé a Piráti kolem šesti procent a Stačilo! osciluje kolem hranice zvolitelnosti.
Za pozornost stojí posilování SPD, které uzavřelo dohodu se stranami PRO, Trikolorou a Svobodnými. „Vypadá to, že v dubnovém modelu se mu podařilo získat většinu podpory voličů původních malých stran,“ komentuje Friedrichová. Pro ANO však SPD nepředstavuje realistického koaličního partnera – i dohromady by zřejmě neměli většinu a navíc jde o programově vyhraněné hnutí.
Piráti by mohli být součástí vládní koalice, pokud by vznikla vláda na půdorysu Spolu + STAN + Piráti. Tato varianta by ale byla křehká a závislá na zisku každé jednotlivé strany. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib zůstává v kontaktu s Fialou, ale jasné závazky zatím nepadly.
Velká koalice? Vyloučená – nebo jen zatím?
Jedním z možných, ale zatím neustále odmítaných scénářů je vznik velké koalice mezi ANO a ODS. Politolog Lukáš Jelínek k tomu říká: „Klidně se může stát, že se některý z politiků současných vládních stran po volbách postaví a řekne, že v rámci zachování našeho směřování na Západ a k evropským institucím uzavírají velkou koalici.“ Připomíná přitom, že ANO a ODS v minulosti dokázaly najít shodu například při rušení superhrubé mzdy.
Představitelé ODS ale tuto možnost ostře odmítají. Ministr dopravy Martin Kupka označil úvahu o spolupráci za „vyšinutou“- „ANO teď začíná odhalovat svoji zaslepenou populistickou politiku,“ míní. Podobně dříve hovořila i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix: „Červená linie je pro mne spolupráce s těmi, kteří se neštítí zneužívat válku, údajnou chudobu, plivou na Brusel.“
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.