Z persony non grata vážený host. Špičky EU vítaly saúdského prince
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přívítali v Bruselu saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, který se účastní summitu EU se zeměmi Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
Cílem schůzky je prohloubení vzájemných vztahů obou bloků. Summit budou společně řídit předseda Evropské rady Charles Michel a katarský emír Tamim bin Hamad Sání. Mezi země GCC patří Katar, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn a Omán. Česko na jednání zastupuje premiér Petr Fiala, který před začátkem schůzky absolvoval bilaterální jednání s vrcholným představitelem Kataru.
Saúdskoarabský korunní princ Salmán byl přitom jen před pár lety na Západě personou non grata kvůli vraždě saúdskoarabského novináře a disidenta Džamala Chášukdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu. Tu měl totiž podle americké rozvědky princ přímo schválit. EU tehdy diskutovala o možnosti sankcí vůči odpovědným osobám.
🇸🇦 Crown Prince of Saudi Arabia Mohammed bin Salman arrives the EU-GCC Summit in Brussels and is welcomed by EU Council President Charles Michel and EU Commission President Ursula von der Leyen.
— Jack Parrock (@jackeparrock) October 16, 2024
Refuses a question from the press. pic.twitter.com/pGhtoPif94
Unijní lídry a vysoké představitele zemí Perského zálivu čeká nejprve společné jednání a následně pracovní večeře. Summit, který právě začal, je podle Bruselu příležitostí pro Evropskou unii "vytvořit užší partnerství s GCC a jejími členskými státy, které jsou geostrategickými partnery v době náročných geopolitických okolností". Diskutovat by se mělo právě především o společných geopolitických výzvách, hospodářské spolupráci, včetně obchodu a investic, o energetice či udržitelnosti a klimatu.
Na závěr jednání se čeká společná deklarace, ohledně jejího textu ale zatím podle informací ČTK nepanuje shoda. Obě strany se totiž liší zejména v pohledu na konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě.