Jádro jako nepřítel klimatu. Zelení si měli z eráru platit studii a předem určili výsledek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Němečtí Zelení si měli zaplatit z peněz daňových poplatníků studii, která měla za úkol ovlivnit veřejné mínění a to i na mezinárodní úrovni. Studie však měla už předem jasné zadání – jaderná energie je špatně. Tvrdí to na základě své investigace švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
V roce 2022 si měla německá spolková agentura pro životní prostředí vyžádat studii, která by zjistila, jak je na tom jaderná energie vzhledem k šetrnosti a přínosu pro ochranu životního prostředí. Podle interních dokumentů z německého ministerstva životního prostředí, které získal NZZ, bylo však předem dané, k jakým výsledkům má studie dojít.
Ich habe umfangreiche Unterlagen aus dem Untersuchungsauschuss zum Atomausstieg zugespielt bekommen und sie in den letzten Wochen für die @NZZ ausgewertet. Das Ergebnis: Die Grünen missbrauchen Steuergeld, um Stimmung zu machen gegen die Kernenergie — auf der ganzen Welt. 🪡 pic.twitter.com/rvCAm3rPOu
— Morten Freidel (@_freidel) November 21, 2024
Projekt měl podle zadání dojít k jasnému cíli, který je popsaný v dokumentu. „Jaderná energie není udržitelná a nepomůže k ochraně klimatu,“ cituje NZZ z interních dokumentů. Projekt byl financován čtvrt milionem euro z peněz daňových poplatníků a k vypracování ho dostal německý Öko-Institut, organizace, která vzešla z protijaderného hnutí v sedmdesátých letech.
Cílem bylo podle NZZ zejména využít studii k ovlivnění mínění na mezinárodní úrovni, konkrétně ke snaze změnit mínění v rámci Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Německo provoz posledních tří jaderných reaktorů ukončilo loni v dubnu. Kvůli energetické krizi to bylo později, než se původně plánovalo.
Odklon od jaderné energetiky zahájila někdejší kancléřka za CDU Angela Merkelová v reakci na havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v březnu 2011. Merkelovou v roce 2021 v čele německé vlády vystřídal Olaf Scholz. Jeho sociální demokraté do začátku listopadu vládli se svobodnými demokraty a Zelenými. Svobodní demokraté ale nyní z koalice odešli a Německo čekají předčasné volby.