Ministrův špatný týden. Bek jde prosit Fialu o další miliardu pro školy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) už opět stojí před naštvanými rodiči i zástupci škol. Opět jsou za tím přitom ty stejné potíže, přijímací řízení a plošné škrty v rozpočtech. Ministerstvo školství se v posledních měsících opakovaně dostávalo s řediteli či pedagogy do ostrých sporů kvůli „nedorozumění“, stejně jako v případě slibovaného navýšení platů pedagogů. To nakonec vyvrcholilo v prakticky celorepublikovou stávku. Ta se nyní opět vrací do hry. Ministr ji hodlá zažehnat tím, že vyprosí na vládě další téměř miliardu navíc. V úterý o tom jedná s premiérem Petrem Fialou (ODS). Z koalice však zdaleka nezní jenom pochopení.
Spor přitom zůstává stejný, ministerstvo školství hájí škrty ve školství potřebou konsolidovat státní rozpočet i tím, že více než „lití“ dalších peněz je potřeba systém zefektivnit. Zástupcům škol i odborům zase vadí plošné škrty, které dopadají na všechny bez rozdílu. To je problém i nynějšího škrtání nepedagogických úvazků. A opět má jít o „nedorozumění“.
Rozpis rozpočtu pro regionální školství, který minulý týden rozeslalo školám ministerstvo školství, podle školských asociací obsahuje výrazné krácení peněz na platy a s ním spojené snižování přidělených úvazků nepedagogů. Rozpočet pro regionální školství je podle ministerského rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun. Největším problémem rozpisu je podle asociací snížení financí na platy nepedagogů a škrtání pozic nepedagogů ve školách. Podle asociací je snížení vyšší, než jaké slibovalo ministerstvo školství při jednáních s odbory a zástupci školských asociací na podzim. Bek po dohodách řekl, že resort škrtne maximálně 8000 neobsazených pozic nepedagogů.
Jak ale už dříve upozorňovali odborníci, ministerstvo nemělo jinou možnost, než přistoupit k plošnému škrtu, to v konečném důsledku podle dat ministerstva školství znamená, že mezi nyní necelými osmi tisíci škrtnutých míst je 2 500 reálně obsazených. Zatímco ministr Bek tvrdí, že to tak od začátku myslel a závazek splnil, ze škol opět zněla obvinění z podvodu a porušení dohod.
Ředitelé škol byli podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu rozladění. Uvedl, že situace by se měla uklidnit, pokud se dofinancují pozice nepedagogů. Stávka je podle Dobšíka stále ve scénáři odborů. „Zatím jsme to odstínili, a to odstínění pokračuje. Uvidíme, jak to dopadne u pana premiéra,“ řekl Dobšík.
S premiérem Petrem Fialou mají zástupci škol i ministr školství jednat na úterní schůzce, kde by se mělo připravit řešení. Dobšík předpokládá, že pokud s ním bude souhlasit premiér, tak ho vláda schválí. Ministr Mikuláš Bek tvrdí, že závazek daný stávkujícím přesně splnil.
„Ještě před dvěma týdny hrozilo, že stát normativně přestane financovat 17 000 pozic nepedagogů. Já jsem kolem té stávky veřejně sliboval, že udělám všechno pro to, aby to bylo maximálně 8000, což odpovídá počtu neobsazených míst,“ řekl ministr minulý týden. Nakonec se podle něj v rozpisu objevilo 7500 těchto míst. Na 7500 nefinancovaných místech je 2500 reálných zaměstnanců, z toho 500 je možné financovat z krajské rezervy.
Na doplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, jak požadují školské odbory a asociace, je podle ministra školství Beka potřeba 800 milionů korun. Suma podle něj představuje výrazně menší částku, než o kterou se jednalo na podzim. Na posílení rozpočtu regionálního školství se nicméně musí dohodnout celá vládní koalice.
Ministr nadále odmítá kritiku odborů, část aktérů si podle něj totiž některá pravidla, která jsou součástí rozpisu rozpočtu, vykládá chybně. Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce nebylo po zveřejnění rozpisu rozpočtu jasné, z čeho a jak je rozpočet počítaný a jak k němu mají ředitelé přistupovat. „Takže některé ty údaje vypadaly opravdu katastroficky,“ řekl. Nyní se podle něj dopracovali ke konkrétním číslům a situaci vidí reálněji, dobrá podle něj ale není. Ředitelé škol podle něj budou klidnější, když uvidí, že se situace řeší.
Mezitím se nedá ani mluvit o tom, že by z vlády znělo pochopení. Poměrně ostře zkritizovala Beka předsedkyně sněmovny a TOP09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní Bek již při vyjednávání konsolidačního balíčku a následně rozpočtu na letošní rok slíbil, že je schopen ve svém resortu nalézt úsporu ve výši jednotek miliard korun. Zatím podle ní ministr jen přichází s dalšími rozpočtovými požadavky. Směrem ke školám podle ní Bek komunikuje polovičaté a mnohdy nedomyšlené či neprojednané návrhy řešení. Nejdříve chce podle svých slov slyšet vysvětlení, jak chce ministr systémově a udržitelně stabilizovat situaci ve školách.