Zbrojovkám chybí dělníci. České fabriky se spoléhají na Ukrajince i důchodce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kapacity domácích zbrojovek jsou maximálně vytížené. Ať už jde o výrobu obrněných vozidel, raketometů nebo modernizaci tanků či produkci dělostřelecké munice, firmy přijímají objednávky na několik let dopředu. Obří hlad po veškerém vojenském materiálu a vybavení, který zvedla válka na Ukrajině, dobře ilustrují také rekordní tržby velkých českých zbrojařů. Kvůli nedostatku pracovníků ale naráží navyšování výrobních kapacit pomalu na svůj limit, což ohrožuje i životně důležité dodávky pro Ukrajinu.
Těžko najít firmu českého obranného průmyslu, která by pod současným tlakem kupících nehledala nové kvalifikované zaměstnance, nejlépe však s předchozí zkušeností z výroby. Poptávka je po technických profesích i řemeslnících. Firmy nabírají například elektromechaniky, seřizovače, opraváře strojů nebo svářeče. V některých zbrojovkách tak nacházejí uplatnění dokonce i zkušení senioři nebo Ukrajinci, kteří do Česka přišli kvůli válce na Ukrajině.
„Nehodnotíme lidi podle věku, ale podle schopností, motivace a kvality jejich práce,“ odpověděl deníku Echo24 mluvčí skupiny Czechoslovak Group (CSG) Andrej Čírtek. Celý koncern teď potřebuje zaplnit okolo 400 dělnických a 150 technickohospodářských pozic.
V Tatře pracují i senioři
Do skupiny CSG spadá například kopřivnická Tatra se svou divizí vyrábějící vojenská vozidla nebo také šternberská Excalibur Army, která se specializuje na výrobu a modernizaci tanků či obrněných transportérů. „V Tatře i v jiných společnostech CSG pracují i senioři,“ potvrzuje Čírtek. Zbrojovky těží především z jejich bohatých zkušeností.
„Jde o jednotlivé případy, které zkušení pracovníci, a to i v dělnických profesích, mají zájem dál pracovat a případně můžou, třeba i jako konzultanti, předávat své zkušenosti mladším kolegům,“ dodává Čírtek. Kromě nich našlo v Tatrovce po začátku války uplatnění také velké množství Ukrajinců. A zajímavostí je, že v kopřivnické automobilce nyní pracuje i jedna ukrajinská konstruktérka. „Někteří u nás pracovali již před válkou, další přišli po jejím vypuknutí, někdy došlo k tomu, že za ukrajinským kolegou přišla jeho rodina,“ dodal mluvčí.
Mnoho nezaplněných pozic má aktuálně vypsaných také Ray Service ze Starého Města. Společnost se zabývá výrobou kabelových svazků pro obranný průmysl a stejně jako šternberská Excalibur Army usiluje o zapojení do výroby německých tanků Leopard 2A8 v ČR. Kromě toho by se mohl Ray Service v budoucnu podílet podle českého ministerstva obrany také na projektu stíhaček F-35.
„Všechny pozice, které momentálně hledáme, máme vypsané na našich webových stránkách. „Nabírat se nám poměrně daří. Nejvíce momentálně sháníme montážní dělníky a dělnice pro kabelové svazky do výroby a specialisty technické kontroly,“ uvedla za Ray Service pro Echo24 manažerka lidských zdrojů Zuzana Štyksová.
Aero nabízí prémie
Zájem je také o česká letadla. Letecký výrobce Aero Vodochody má aktuálně otevřených několik desítek pozic, a to jak do výroby, tak i třeba do vývoje, řekla pro Echo24 manažerka komunikace Aera Radka Černá. Vlajkovým produktem společnosti jsou teď cvičné bitevníky L-39 NG. Dohromady 28 letadel, které má objednáno Vietnam, Maďarsko a LOM Praha, má být předáno do roku 2025, řekl dříve prezident společnosti Viktor Sotona.
Pozice v Aeru jsou podle Černé vhodné i pro absolventy. „K dispozici jsou i stáže pro studenty vysokých škol. Poptáváme samozřejmě kolegy pro výrobu, které dokážeme na jejich pozice i zaučit. Důležitá je především vášeň pro letectví a chuť pracovat na výrobě či servisu letounů. Obsazování výrobních pozic je složitější, proto máme vytvořený systém pro zaškolení a nabízíme zajímavé bonusy,“ uvedla za Aero Vodochody Aerospace Černá. Od dubna jde například o zvýšení měsíčních prémií pro dělníky na 15 procent ze mzdy a další příspěvky a finanční odměny. Společnost nyní zaměstnává zhruba 1700 lidí.
STV přispěje na dojíždění
Kvůli obrovské poptávce po dělostřelecké munici láká nové zaměstnance na různé výhody také poličská STV Group. Ta je jako jedna z mála muniček v regionu schopna vyrábět nejen munici ráže 155 mm, ale také munici pro hlavně sovětské provenience, tedy 152 mm.
STV momentálně poptává několik desítek dělníků na pozice jako seřizovač, elektrotechnik nebo mistr ve výrobě či lakýrník. Nové zaměstnance se snaží najít i za cenu toho, že budou do poličské muničky dojíždět větší dálku, na což jim firma bude přispívat.
„Aktuálně v souvislosti s navyšováním výroby a zaváděním nových technologií v celé skupině nabíráme zaměstnance jak v technických, tak dělnických profesích. Nyní máme především v dělnických profesích několik desítek volných pozic, hlavně výrobních dělníků, automechaniků, mechatroniků či v CNC/NC obrábění,“ řekl pro Echo24 Ondřej Kočí, manažer lidských zdrojů STV Group.
„Díky stabilní perspektivě společnosti a atraktivním podmínkám, např. podpoře dojíždění či bydlení se nám daří pozice postupně obsazovat a výrobu tak stabilně navyšovat, abychom uspokojili požadavky našich zákazníků,“ dodal Kočí.
Začátek války na Ukrajině zvedl raketově zájem o zbraně a vojenský materiál, z čehož těží i český obranný průmysl, který si na nedostatek zákazníků nemůže stěžovat. Pouze komerční vývoz na Ukrajinu dosáhl jen za rok 2023 podle odhadů prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka částky kolem 30 miliard korun.