Na koho Babiš ukáže?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čtrnáct dní před minulými sněmovními volbami jsem položil hlavnímu stratégovi Andreje Babiše otázku: Na koho chcete před volbami ukázat jako na potenciálního vládního partnera? Jen se smál, že to se přece nedělá. Později mi řekl, že to bral jako mou provokaci. Na náš rozhovor si údajně vzpomněl, když Andreji Babišovi po sečtení všech hlasů chyběl k parlamentní většině koaliční partner a tři potenciální probabišovské strany (KSČM, ČSSD, Přísaha) se do sněmovny nedostaly. Tehdy stačilo, aby Babiš naznačil své preference, a jedna z nich se určitě do sněmovny dostat mohla. A dnes?
Andrej Babiš je znám tím, že chyby neopakuje. Na koho za deset měsíců nejspíš ukáže? Současná situace je zhruba taková: Andrej Babiš jede na získání maxima hlasů, aby mohl atakovat hranici 40 procent. Tomu pak obětuje všechno. Výběrové řízení na potenciálního vládního spojence chce nechat až na týdny před podzimními sněmovními volbami v závislosti na tom, jak se ukážou případní kandidáti. Pak prý jemně naznačí, což může pomoci některé z opozičních politických stran. Kdo to bude?
Přestože předseda Motoristů Macinka označil ODS za hlavního soupeře svého hnutí, nemají Motoristé s občanskými demokraty téměř žádný voličský překryv. Zato ho mají s hnutím ANO, což koncem minulého roku bylo přes 200 tisíc voličů. Znovu to naznačuje, že funguje teorie dvou voličských světů, které se nepřekrývají, a to vládního a opozičního, mezi nimiž jsou minimální přesuny. Motoristé v tomto ohledu nepřetahují voliče ODS, ale spíš SPD, Svobodných a dalších subjektů.
Babiš v kuloárech naznačuje, že Turek by byl ideální volbou na kandidátce ANO – nepřetahoval by voliče ANO a ještě má schopnost oslovit prvovoliče, jak ukázaly evropské volby. Pokud by se Turek z nějakého důvodu na kandidátce ANO objevil, byl by to ten přestup roku, který má potenciál rozhodnout volby i sestavování vlády. Pokud by se Turek naopak rozhodl kandidovat za Motoristy, bude to boj s nejasným výsledkem o překročení 5procentní hranice.
Jestli na prosincovém kongresu Motoristů něco překvapilo, byla to tři tabu témata. První, zda je, nebo není Turek členem tohoto hnutí, protože on sám tu vystupoval jako europoslanec Patriotů pro Evropu. Od vedení Motoristů dostal nepochopitelný titul „čestný prezident“, což je funkce mimo stranické struktury. Druhé tabu znělo: Půjde, nebo nepůjde Turek do sněmovních voleb? A třetí: Jaký je vztah Motoristů a Přísahy? Na tyhle tři otázky nikdo v sále nedostal odpověď. První dvě zřejmě souvisí s Turkovým taktizováním, kdy se mu nechce do předem prohraného boje a usiluje otestovat si společenskou podporu Motoristů před volbami a teprve pak se rozhodne.
V podivném postavení vůči Motoristům je i Šlachtova Přísaha. Před minulými sněmovními volbami vznikla jako B tým hnutí ANO. Byla to jediná opoziční strana, která se ani jedním kritickým slovem nevyjádřila k tehdy vládnoucí Babišově vládě. Navíc v jejich marketingovém týmu střídavě zaskakovali lidé z okruhu Marka Prchala.
Když se před volbami do Evropského parlamentu spojila Přísaha s Motoristy, přineslo jim to přes deset procent hlasů. Dnes však Motoristé sní o vzdušných zámcích typu být „revivalem ODS“ a mít více poslaneckých mandátů než občanští demokraté. Zároveň si myslí, že by v jejich vzestupu byla Přísaha jen přítěží. Status Přísahy se tak blíží tomu, co se v armádě označuje slovy „krabička poslední záchrany“. Opětovné sblížení Motoristů a Přísahy nebude záležitostí srdce, ale nízkých preferencí v předvečer voleb.
Všechno se tak točí kolem jedné věci: pro co nebo koho se nakonec rozhodne Turek? To výrazně ovlivní příští sněmovní volby.