Pohraniční stráž zasahuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současná veřejná debata má velice mnoho velice otravných rysů. Mezi ty nejotravnější z nich počítám existenci jakési „pohraniční stráže diskurzu“. Jednotka zapálených debatérů bděle sledující, jestli někde někdo názorově neujel, nepřekročil hranici přijatelného, jejíž poloha se sice v čase dost mění, členové stráže o její aktuální poloze ovšem mají skoro vždy přehled, v případě pochybností ji určí sami.
Na překročení hranice stráž reaguje rázně a nesmlouvavě, doba si to zřejmě žádá. Nedávno zasáhla proti známé novinářce Petře Procházkové, která v televizi řekla, že ukrajinský prezident Zelenskyj během setkání s Donaldem Trumpem a J. D. Vancem udělal chyby. Stráž zaznamenala pokus o překročení hranice a vyrazila do akce.
Nemám tzv. silný názor na to, jestli měla Petra Procházková ve svém vyjádření pravdu. A kdyby ne, tak co? Je snad omyl zločinem nebo neodpustitelným morálním selháním? Taky považuju ruskou agresi vůči Ukrajině za věc morálně jasnou a ukrajinský prezident v té těžké situaci projevil obdivuhodnou odvahu. Znamená to, že jakékoliv jeho jednání nutno nadále považovat za bezchybné a neuposlechnutí toho imperativu je rovno zradě?
Často slýchám – od lidí z různých stran dnešního názorového rozdělení – poukazy na to, že i „ti druzí“ se často chovají strašně. Opět. No a co? Třeba to tak je, znamená to ale, že něčí strašné chování má být standardem, jímž budeme poměřovat sami sebe? Taky často slýchám, že se doba změnila a že jde o hodně, proto by se mělo víc dbát na to, co ve veřejném prostoru zaznívá. Ano, zaznívá tam ledacos, zaznívají – teď rozhodně nemluvím o Petře Procházkové – slova někdy až odpudivá, strašně pomýlená, otravně blahosklonná, neopírající se o nic než stádní reflex nebo naopak mělkou potřebu připadat si jako neohrožený bojovník proti mainstreamu a tak dále a tak podobně. A ano, doba je vážná. Jakým způsobem by ale mohlo být užitečné se v té vážné době uzavírat do nějakých dobře střežených diskurzivních pevností, jejichž obyvatelé budou mezi sebou sdílet jen prověřené pravdy? Neměla by vážnost situace vést třeba i k tomu, že jeden nahlédne, že jeho pocity možná nejsou ta nejdůležitější věc na světě?
Vážnost doby se totiž projevuje taky v tom, že je znejišťující, nepřehledná a nepředvídatelná (rozhýbává ji taky politik, jehož názory jsou nekonzistentní a proměnlivé). „Můžeme vyjadřovat svoje obavy z toho, co se děje. Můžeme si zkoušet představit různé scénáře. Ale každý, kdo je sám k sobě upřímný, musí uznat, že neví, k čemu povedou věci, které se teď dějí. Nikdo neví,“ napsal včera známý americko-německý politolog Yascha Mounk. Souhlasím s ním. A ve chvíli, kdy se lidé pokoušejí vyznat se v situaci, kdy „nikdo neví“, se musejí dopouštět mnoha a mnoha omylů – je to nutný předpoklad toho, abychom se jednou k něčemu dobrali. Lidé s mentalitou strážců hranic tu chvíli mohou jenom oddalovat.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.