Změna v sazbách DPH může zlevnit byty, lidé by ušetřili i stovky tisíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládou navrhovaná změna v sazbách DPH by mohla vést k tomu, že zájemci o nové bydlení do rozlohy 120 metrů čtverečních ušetří až stovky tisíc korun. Sazba by se snížila o 3 procentní body na 12 %. Experti nicméně dodávají, že je otázka, jak k tomu přistoupí developeři.
Podle analýzy společnosti Central Group začali v letošním prvním pololetí například developeři v Praze nabízet 5500 bytů, což je o 50 méně, než loni touto dobou a jedná se o první pokles po předchozím roce a půl růstu. Na začátku srpna průměrná prodejní cena nových pražských bytů činila podle analýzy společností Skanska Residential, Trigema a Central Group 150 835 korun za metr čtvereční a mezičtvrtletně tedy klesla o 0,7 procenta.
Další snížení ceny by mohlo přinést snížení daňové sazby u bytů z 15 procent na 12 procent, které je avizováno v rámci tzv. konsolidačního balíčku. To by mohlo přinést zájemcům o nové bydlení i statisícové úspory. Při zmíněné ceně za metr čtvereční by nyní průměrný devadesátimetrový byt v Praze stál 13 575 150 korun.
Jednoduchou matematikou tak lze vypočítat, že by úspora, pokud by developeři skutečně změnu v DPH propsali do nabídky v plné výši, činila 407 254,5 koruny. Maximální výměra, která se do nižší sazby DPH vejde, je 120 metrů čtverečních. Průměrný byt v této výměře nyní stojí 18 100 200 korun. Úspora by tedy v plné výši byla už přes půl milionu (543 tisíc). Podle expertů je nicméně potřeba počítat s tím, že takto jednoduché to nebude, protože trh je komplexnější.
Kromě změny v sazbách DPH a očekávaného snížení úrokových sazeb by nové výstavbě mohlo pomoci i zrušení ukazatele DSTI u nových hypotečních úvěrů. Limit ukazatele DSTI, který určoval maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr, zrušila ČNB s platností od začátku prázdnin. Na hypotéku tak od července dosáhne více lidí. Pomohl by také rychlejší povolovací procesy. Cenu nahoru totiž tlačí nízká nabídka.
Analytik a ekonom Komerční banky Martin Gürtler ČTK řekl, že si myslí, že i přes zjednodušení legislativy by ke zlevnění dojít nemuselo. „Záleželo by i na dalších faktorech jako je celkový stav ekonomiky a s tím související úroveň poptávky po nemovitostech, ceny stavebních prací a materiálů, stejně tak ale i třeba strategie jednotlivých developerů,“ dodal Gürtler.
V červenci byla podle Hypomonitoru České bankovní asociace průměrná úroková sazba u nových hypoték 5,8 procenta, což je nejnižší hodnota od loňského srpna. Na přelomu roku byla průměrná sazba téměř šestiprocentní, v prosinci činila 5,98 procenta. Před několika lety přitom nebyly výjimkou úrokové sazby hluboko pod dvěma procenty. Podle expertů realitní trh díky mírnému snižování hypotečních sazeb začíná ožívat.
Co se celkového objemu prodeje bytů týče, trh se postupně stabilizuje. Nabídka se ustálila, a tak zvolnil i propad cen. Prodávající se čím dál tím častěji snaží nalákat kupující na individuální slevy, a to jak u starších nemovitostí, tak u novostaveb. V případě panelových bytů jsou přitom slevy často až dvakrát vyšší než u těch cihlových. Až pětinásobně se v některých regionech prodloužila prodejní doba nemovitostí.
V druhém čtvrtletí klesala poptávka po rodinných domech a rekreačních objektech. Na trhu se značně promítl nezájem kupujících o velké rodinné domy bez rekonstrukce, a to zejména kvůli přetrvávajícímu růstu cen energií. U rekreačních objektů byl propad dramatický, řádově až o 40 procent. Zájmu se naopak těší levnější rodinné domy. V největším objemu je výstavba ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Popularitě se těší také modulární dřevostavby, ale i kontejnerové a mobilní domy.