Černochová: „Smlouva na F-35 nemá vliv na pronájem gripenů“. To není pravda, namítá Metnar
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Smlouva na stíhačky F-35 nemá absolutně žádný vliv na další pronájem švédských gripenů. Reagovala tak ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na kritiku stínového premiéra Karla Havlíčka (ANO). Ten uvedl, že kvůli smlouvě na F-35 nedošlo ke včasnému prodloužení smlouvy na pronájem gripenů a Česko tak přijde zbytečně o pět miliard. Předchůdce Černochové Lubomír Metnar (ANO) reagoval s tím, že postup vlády skutečně způsobil pro ČR nevýhodnou nabídku ze strany Švédů.
Havlíček v České televizi v neděli obhajoval přístup vlády Andreje Babiše k výdajům na obranu. Vláda Petra Fialy (ODS) totiž opakovaně uvádí, že Babišova vláda výdaje na obranu podceňovala. „My jsme výdaje na obranu oproti vašim vládám zdvojnásobili a předávali jsme vám to na úrovni 1,39 procenta HDP, vy jste v těch následujících dvou letech dávali dokonce méně. Vzpomeňte si, paní ministryně, když jsme vám dávali rozpočet na 95 miliard a vy jste si v roce 2022 udělali 90 miliard, o pět miliard jste to zkrátili. Co je podstatné, v roce 2024 jste to i díky tomu, že jsme my podpořili ta dvě procenta na obranu, vytáhli na 1,99 procenta, ale ve finále víte, že to bylo přibližně 1,8 procent, protože jste se nakopli zálohově přibližně 11 miliard na F-35,“ uvedl Havlíček.
Právě v souvislosti s nákupem letounů F-35 Havlíček tvrdil, že Černochová „prokázala něco fakt neuvěřitelného“ v souvislosti s pronájmem švédských gripenů. „Vy jste uzavřeli kontrakt na F-35 bez toho, abyste prodloužili smlouvu na gripeny, která byla docela výhodná. Poté jste se divili, že přišli Švédové, kteří byli docela uražení z toho jednání, vám zvýšili cenu za ten pronájem, pak se to překombinovalo, tak jste začali vyjednávat a oni to snížili, ale už pouze na 12, nikoliv 14 letounů. Takže ve finále vaše vyjednávací neschopnost nás bude stát více než pět miliard korun, jen proto, že jste neprodloužili smlouvu se Švédy a uzavřeli jste smlouvu na F-35. A vy ještě máte drzost, se tím chlubit,“ dodal Havlíček.
Černochová reagovala s tím, že Havlíček říkal v ČT „jednu lež za druhou“. „Tak předně, smlouva na F-35 nemá absolutně žádný vliv na další pronájem gripenů. Logicky za starší stroje platíte víc na servisu, modernizacích a vliv má i inflace. To platí pro auta stejně jako pro letadla,“ uvedla Černochová na síti X. Už před tím se přímo v OVM ptala, proč tehdejší ministr Martin Stropnický jinak zasmluvnil pronájem a jinak servis, na což Havlíček nereagoval. „On nás dostal do té situace, že musíme se švédskou stranou vyjednávat,“ řekla Černochová.
Ministryně zároveň reagovala s tím, že oficiální čísla NATO ukazují, že Česko dvouprocentní závazek výdajů na obranu splnilo. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib zároveň v OVM kritizoval Havlíčka za to, že manipuluje s čísly, když hovoří o tom, že hnutí ANO zdvojnásobilo výdaje na obranu. „Ano, v absolutních číslech, ale slyšel jste někdy o inflaci? Vždyť jste to zvýšili jen o 0,3 procenta, to je prostě tak absurdní a ještě s komunisty vzali armádě deset miliard,“ dodal Hřib.
Předchůdce Černochové Lubomír Metnar reagoval s tím, že pokud bez výběrového řízení a bez oslovení dodavatelů vláda vybrala letouny F-35 a vůbec se před tím se švédskou stranou nenamáhali bavit, „dostali nevýhodnou nabídku dalšího pronájmu“. „Tak to prostě v obchodě funguje. Takže ano, způsob jakým jste postupovali, tedy smlouva na F-35, má zásadní vliv na současnou cenu pronájmu Gripenů,“ uvedl Metnar.
Podle švédské nabídky zaplatí Česká republika v letech 2027 až 2035 za pronájem letounů, servis a výcvik podle současného kurzu švédské koruny přibližně 16,65 miliardy korun včetně DPH. Armáda má nyní 12 jednomístných a dva dvoumístné stroje, podle nové nabídky by využívala deset jednomístných a jako dosud dva dvoumístné.
Samotný pronájem netvoří významnou část nabídky, uvedlo ministerstvo. Na výši nabídky má podle něj vliv zejména stáří využívaných letadel, která budou ve službě už třetí dekádu, předpokládají se proto i vyšší náklady na údržbu.
Gripeny mají v českém letectvu sloužit ještě zhruba deset let, než je nahradí americké bojové letouny F-35 Lightning II. O jejich nákupu rozhodla současná vláda v září 2023. Za stíhačky, související vybavení, výcvik, munici a zajištění životního cyklu Česko zaplatí 106 miliard korun. Další peníze si vyžádá například modernizace letecké základny v Čáslavi. Celkem tak americké letouny vyjdou na 150 miliard korun. Jde o nejdražší armádní nákup. První letouny F-35 pro ČR mají být hotové v roce 2029, všechny stroje by měly do ČR dorazit do roku 2035.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.