Ukrajina poprvé odpálila rakety ATACMS na Rusy. Tajně je získala z USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina v úterý poprvé odpálila obávané americké rakety ATACMS na ruské pozice. Malý počet těchto raket dlouhého doletu byl totiž nedávno tajně převezen ze Spojených států na Ukrajinu. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje.
Podle nich tento typ zbraně zvýší potenciál a operační schopnosti ukrajinské protiofenzívy.
Ukrajinské síly podnikly s pomocí ATACMS útok v noci na dnešek v okupovaném Berďansku a Luhansku. Rusům podle vlastního tvrzení zničily devět vrtulníků různých typů, blíže neupřesněnou speciální techniku a odpalovací zařízení protivzdušné obrany, poškodily vzletové a přistávací dráhy a vyhodily do povětří sklady munice, píší ukrajinská média s odvoláním na komuniké speciálních sil.
Spojené státy opakovaně prohlašovaly, že není možné předat operačně-taktické rakety ATACMS ukrajinské armádě. V červenci 2022, krátce po oznámení o dodávce vícenásobných odpalovacích raketových systémů M142 HIMARS do Kyjeva, představitel americké národní bezpečnosti Jake Sullivan řekl, že jsou určité věci, o kterých americký prezident (Joe Biden) řekl, že není připraven je (Ukrajincům) předat."
Koncem letošního září ale napsal list Financial Times, že Ukrajina dostane od Spojených států rakety ATACMS a to převážně v úpravě s hlavicí pro kazetovou munici. Podle FT se o dodání raket s doletem kolem 300 kilometrů jednalo několik měsíců a rozhodlo se o něm ještě před zářijovou návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě. Podle stanice NBC News řekl americký prezident Joe Biden v září při návštěvě Zelenskému, že USA poskytnou omezené množství střel ATACMS Ukrajině. To potvrdily i zdroje deníku Financial Times, podle kterého rakety Spojené státy předají "v blízké budoucnosti".
čtk,