Je to zločin, stěžuje si Moskva na rozhodnutí USA dodat na Ukrajinu uranovou munici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozhodnutí Spojených států dodat ukrajinské armádě tankovou munici s ochuzeným uranem je podle mínění Ruska zločin. Řekl to ve čtvrtek náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. O novém balíku vojenské pomoci Kyjevu v hodnotě až 175 milionů dolarů (skoro čtyři miliardy Kč), v němž budou poprvé náboje pro tanky Abrams s ochuzeným uranem, informovalo americké ministerstvo obrany ve středu.
„Tohle není pouze eskalace, ale další odraz šokující lhostejnosti Washingtonu k ekologickým dopadům užití tohoto typu munice v bojové oblasti. Jde v podstatě o zločin, jinak to nazvat nemůžu,“ citovala Rjabkova agentura TASS.
Podle náměstka se kvůli tlaku Západu na Rusko zvyšuje riziko jaderné války. Zároveň sdělil, že rozmisťování ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku pokračuje podle plánu.
Pentagon ohlásil plán dodat na Ukrajinu uranovou munici pro tanky Abrams s ráží 120 milimetrů v době, kdy v Kyjevě jednal americký ministr zahraničí Antony Blinken. Náboje s tímto materiálem už na Ukrajinu poslala Británie společně s tanky Challenger 2, také tehdy Moskva reagovala odmítavě.
Ochuzený uran je vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice – především protitankových střel. Takové střely pak mají velkou průraznost a dokážou proniknout i pancéřováním. Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní.