Co nejvíc trápí českou generaci Z? Drahé bydlení, globální napětí a klimatické změny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jaké problémy trápí české mileniály a generaci Z? Mezi hlavními body je nákladné bydlení, klimatické změny, politická nestabilita, nebo globální napětí. Téměř polovina tuzemských mileniálů a více než třetina příslušníků generace Z považuje náklady na bydlení za svůj největší problém. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Deloitte, který zkoumá postoje mladých lidí k zaměstnání, společnosti i podnikání. Česká mládež v mezinárodním srovnání také méně věří, že firmy a podnikání mají pozitivní dopad na společnost.
Podle výzkumu Deloitte "Gen Z and Millennials 2024" je dostupnost bydlení hlavní starostí pro 44 % českých mileniálů a 36 % generace Z. Následují témata jako je politická nestabilita a globální konflikty (30 %) a klimatická změna (23 %).
Mladí Češi také kladou velký důraz na smysl práce. „Pro 80 % mladých Čechů a Češek je důležitý smysl jejich práce a spokojenost i pohoda v zaměstnání,“ uvádí Deloitte. Česká generace Z přitom vnímá smysluplnost práce ještě o něco více než světový průměr, což je 84 % oproti globálním 81 %. Mezi mileniály uvádí smysl práce 79 % Čechů, zatímco celosvětově je to 82 %.
„Mladé Češky a Češi vnímají smysluplnost svých zaměstnání i spokojenost a pohodu v práci podobně důležitě jako stejně mladí lidé v zahraničí, což je velmi pozitivní zpráva,“ říká Andrea Černá, expertka na HR trendy ve společnosti Deloitte. „Vypovídá to o tom, že si dobře uvědomují, jak velký vliv na ně práce má.“
Skeptický pohled na podnikání
Oproti svým zahraničním vrstevníkům jsou čeští mileniálové a příslušníci Gen Z skeptičtější k pozitivní roli firem a podnikání ve společnosti. Jen 34 % české generace Z a 26 % mileniálů věří, že podnikání má pozitivní dopad na společnost. Ve světě si to myslí téměř polovina oslovených mladých.
„Jedním z důvodů může být obecně menší optimismus, nebo chceme-li zdravě kritické myšlení českých respondentů,“ komentuje výsledek David Mejsnar, expert Deloitte na udržitelnost. „Zároveň však výsledek jasně odráží vlažnější přístup (nejen) českých firem k udržitelnosti a společensky odpovědnému podnikání, kdy mnoho firem prozatím vyčkává, co budou dělat ostatní, soustředí se čistě na regulatorní stránku či se uchyluje ke krátkodobým a jednodušším krokům.“
Z průzkumu také vyplývá, že část mladých Čechů očekává od firem výraznější roli při řešení sociálních problémů:
35 % Gen Z a 44 % mileniálů požaduje rovné odměňování a platovou transparentnost.
Přes 20 % všech respondentů chce více inkluzivních pracovních příležitostí.
Deloitte zveřejnila průzkum na konci loňského května. Zúčastnilo se ho 500 respondentů z Česka (300 z Gen Z, 200 mileniálů) a celkem 22 841 z 44 zemí světa.
V USA si stěžují na finanční potíže a duševní zdraví
Podnětné je srovnání českého výzkumu s americkými čísly. Hlavními zdroji stresu jsou u mladých Američanů práce (33 %), finanční potíže (27 %) a duševní zdraví (24 %). U starších generací převažují obavy z politiky (27 %) a fyzického zdraví (24 %). Jedna třetina všech respondentů věří, že letošní rok 2025 bude nejvíce stresujícím rokem jejich života, upozorňuje NSS Magazine.
Navzdory rozdílným prioritám je jedno jasné: duševní zdraví je u mladé generace zásadním tématem na obou stranách Atlantiku. V USA i v Česku mladí lidé čelí ekonomickému tlaku, pracovním nárokům i společenským změnám. Přes 80 % české generace Z uvádí, že je pro ně důležitý smysl práce, pohoda v zaměstnání a hodnoty zaměstnavatele, podobně jako jejich vrstevníci v USA.
Ve Spojených státech se přes 70 % mladých lidí domnívá, že vstup do dospělosti je dnes těžší než před deseti lety – a že bude ještě složitější. V České republice podobné průzkumy potvrzují rostoucí obavy z ekonomické budoucnosti, nejistoty kolem bydlení i kvality pracovního života. Mladé generace z obou zemí tak spojuje nejen věk, ale i pocit, že vstupují do světa, který je složitější, náročnější a méně předvídatelný než kdy dřív.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.