Texas, Illinois, Kalifornie... K českým kořenům se v USA hlásí 1,4 milionu lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
K českým kořenům či identitě se ve Spojených státech ve sčítání lidu z roku 2020 hlásilo na 1,4 milionu lidí. Ukazují to údaje, které zveřejnil federální úřad Census Bureau, který má sčítání na starost. Mezi bělošskými etniky tak byla česká identita šestnáctá nejčastěji zmíněná. Nejvíce lidí se k českým kořenům hlásí v Texasu, v Illinois a v Kalifornii.
V americkém sčítání lidu se respondenti hlásí k rase a v rámci ní mohli v roce 2020 specifikovat svou etnickou identitu či komunitu. Těch mohou označit i více. Lidé, kteří se hlásí k bělošské či černošské rase, takovou možnost dostali podle stanice NPR poprvé. Úřad zaznamenal zhruba 300 etnických komunit a 1200 kmenů či jiných označení původu u domorodého obyvatelstva.
Samostatně či v kombinaci s jinými identitami označilo tu českou 1,4 milionu respondentů. Jednalo se o 16. nejčastěji zmiňovanou komunitu v kategorii bělochů. Podobný údaj zaznamenali ve sčítání lidu Maďarsko, Portugalsko či Dánsko. V bělošské kategorii se nejvíce lidí hlásilo k anglickým (46,6 milionu lidí), německým (bezmála 45 milionů lidí) či irským (38,6 milionu lidí) kořenům.
Největší mimoevropskou etnickou skupinou byli Mexičané, ke kterým se přihlásilo skoro 36 milionů lidí. Další velkou skupinou byli Afroameričané, které ve formulářích označilo 24,6 milionu lidí.
Census Bureau uvedl, že na otázky ohledně příslušnosti k rase a etnické skupině dostal přes 350 milionů odpovědí. To je šestkrát více než při sčítání v roce 2010. Velký rozdíl je dán odlišností ve způsobu sčítání, a proto údaje z let 2010 a 2020 nejsou zcela srovnatelné. Podle výsledku sčítání v USA v roce 2020 žilo 331 milionů lidí.