Změna v čele NATO. Stoltenberga by mohla vystřídat dánská premiérka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dánská předsedkyně vlády Mette Frederiksenová splňuje několik kritérií, která spojenci NATO hledají pro svého příštího vedoucího představitele, ale bude nejprve potřebovat požehnání Washingtonu, píše web Politico. Současná dánská premiérka by ve funkci mohla nahradit Jense Stoltenberga, který by měl svůj úřad opustit na konci září.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová se po pozvání k návštěvě Bílého domu ukázala jako zajímavá kandidátka na pozici vedoucí NATO. Washington oznámil, že prezident Joe Biden bude příští měsíc hostit dánskou premiérku, což podnítilo debaty v NATO o tom, zda ji USA podpoří. Role vůdce NATO je tradičně vyhrazena pro Evropana, avšak požehnání Washingtonu je nutností.
Současný generální tajemník Jens Stoltenberg má opustit svůj post na konci září po několika prodlouženích. Je možné, že ve funkci zůstane ještě několik měsíců, pokud se lídři aliance nedokážou dohodnout na náhradě.
Dánská premiérka je vhodnou kandidátkou hned z několika důvodů. Spojenci hledají politika s postavením předsedy vlády a vzhledem k tomu, že všichni dosavadní šéfové NATO byli muži, je cítit silný tlak k nalezení ženy na obsazení postu.
Dánsko je navíc v rámci aliance vnímáno jako země zlaté střední cesty. Jde o silného stoupence Ukrajiny, který však není tak radikální na rozdíl od některých zemí takzvaného východního křídla. "Myslím, že je Dánsko vážný kandidát," vyjádřil se jeden ze západoevropských diplomatů, který si přál zůstat v anonymitě.
Stejný názor sdílí i vysoký diplomat ze střední Evropy: "Řada spojenců ji skutečně bere vážně. Navíc se dánská premiérka chovala solidně v situaci ohledně války na Ukrajině."
rederiksenová pochází ze země, která post vedoucího NATO v minulosti zastávala. Bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen byl v letech 2009 až 2014 generálním tajemníkem NATO.
Pohled na potencionální kandidaturu dánské premiérky není však jednoznačný. "Ne všichni spojenci budou rádi, že vidí dalšího kandidáta ze severské země," vyjádřil své obavy západoevropský diplomat. Přesluhující generální tajemník Stoltenberg totiž pochází z Norska.
Někteří úředníci zdůrazňují, že post je otevřený i jiným kandidátům. Zmiňují se jména nizozemského premiéra Marka Rutteho, španělského premiéra Pedra Sáncheze a britského ministra obrany Bena Wallace. Jako uchazečka je často zmiňována také estonská premiérka Kaja Kallasová.