Čech raboval na Ukrajině, když měl hlídat Buču. Soud ho poslal na sedm let do vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražský soud v úterý uložil bývalému českému vojákovi Filipu Simanovi, který působil jako dobrovolník na Ukrajině, sedm let vězení za rabování. Uznal ho vinným ze zločinu plenění v prostoru válečných operací. Státní zástupce Martin Bílý uvedl, že podle jeho informací je Simanův případ vůbec prvním odsouzením za tento trestný čin v souvislosti s válkou na Ukrajině. Verdikt zatím není pravomocný. Obžalovaný se hájí mimo jiné tím, že poslouchal rozkazy svých nadřízených.
"Pan obžalovaný je usvědčován jednak videozáznamy, které sám pořídil na území Ukrajiny, jednak výpověďmi svědků," uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Krestýnová.
Siman na Ukrajinu odcestoval v březnu 2022, prodělal tam základní výcvik a nechal se vyzbrojit. Se skupinou dobrovolníků, které velel, se následně přesunul do měst Irpiň a Buča. Tam měl za úkol hlídkovat v zákopech a provádět takzvané začišťovací operace. Podle rozsudku si při plnění rozkazů i ve svém volnu přivlastnil věci jak civilních obyvatel, tak i padlých vojáků - například prsten, další šperky, investiční slitky zlata a stříbra či hotovost. V dubnu 2022 Simana zadržela ukrajinská armáda, následně odcestoval zpátky do vlasti.
Obžaloba vinila sedmadvacetiletého Simana ještě z přečinu služby v cizích ozbrojených silách, protože se do bojů na Ukrajině zapojil bez souhlasu českého prezidenta. V tomto ohledu ho ale soud zprostil viny. Siman tvrdí, že vycházel z příslibu českého premiéra a bývalého prezidenta ohledně beztrestnosti pro lidi, kteří odjedou bojovat na Ukrajinu. O následné zastavení svého stíhání nicméně prezidentskou kancelář nepožádal.
Plenění v prostoru válečných operací spáchá podle českého trestního zákoníku ten, "kdo v prostoru válečných operací, na bojišti, v místech postižených válečnými operacemi, ozbrojeným konfliktem nebo na obsazeném území" buď okrádá padlé či si jinak přisvojí cizí věc, nebo svévolně cizí majetek ničí, poškozuje, odnímá, zatajuje či zneužívá. Za zločin hrozí osm až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zástupce pro Simana navrhoval desetileté odnětí svobody, vycházel ale z toho, že muž spáchal dva různé trestné činy. Polehčující okolností byl Simanův čistý trestní rejstřík.