Namáhavá práce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Indiánští šifranti z kmene Navaho představují jeden ze zajímavých příběhů druhé světové války. Někdo v americké armádě si uvědomil, že indiánské jazyky málokdo zná či má přístup k jejich lexikonům, pokud existují. Rozhodně je neznali japonští vojáci. A tak Američané vyškolili příslušníky tohoto kmene (ale i jiných) na radisty, kteří pak na bojišti v Pacifiku předávali informace – buď jednoduchou šifrou využívající jejich jazyk, nebo přímo jejich jazykem. Dnes by to asi dešifrovala umělá inteligence (AI), ale Japonci, kteří jejich vysílání zachytili, neměli šanci. Program byl přísně tajný a byl odtajněn až v roce 1968.
Americké úřady se nyní zabývají odstraňováním woke materiálů z vládních webů. Je jich tam jistě mnoho, ale když se kácí les, létají třísky. A tak zmizely z webu Pentagonu i stránky věnované indiánských šifrantům, bylo jich asi deset. Po krátkém pokusu to obhajovat Pentagon zacouval, oznámil, že články se vrátí, a vysvětlil, že ten omyl způsobil automatizovaný proces řízený umělou inteligencí.
Takže tu máme ukázku jakéhosi zárodečného algoritmického vládnutí, jehož rizika někteří předvídali, dnes už můžeme říct, před desítkami let.
Tedy pokud je to, co Pentagon říká, pravda. Další stránka, která zmizela, byla věnovaná generálmajoru Charlesi Rogersovi, držiteli Medaile cti, nejvyššího amerického vojenského vyznamenání. Udělil mu ji v roce 1970 prezident Nixon za obranu základny ve Vietnamu. Rogers byl černoch. Další chyba umělé inteligence? V tom případě už si AI dokázala vytvořit u té práce jistý, řekněme, afekt. Starý link vás totiž nepřesměruje na nějakou generickou chybovou stránku „404“, ale na stránku, jež má v adrese slova „DEI medal“.
Člověk by neměl podceňovat vývoj umělé inteligence, nicméně toto nevypadá ani tak na AI, jako na práci nevzdělaných, škodolibých fracků, které si nové vedení přivedlo. Mají za úkol odstraňovat vše spojené s progresivní politikou DEI (diversity, equity, inclusion) a vykládají si to tak, že se teď protežovaly menšiny, tak prostě všechny zmínky o menšinách půjdou pryč. Protože nevědí o ničem nic, tak nevědí ani o indiánských šifrantech, nevědí o tom, že americké ozbrojené síly jsou, počínaje historickým exekutivním příkazem prezidenta Trumana z roku 1948, nejlépe rasově integrovanou složkou americké společnosti. Takovou, jež může sloužit právě jako antiteze DEI. Co teprve až se dozvědí, že v nich mohou sloužit i lidé, kteří nemají americké občanství!
Mluvčí Pentagonu Sean Parnell k tomu měl vystoupení, v němž připustil, že při očistě stránek došlo k chybám, aniž by je konkretizoval, a vysvětlil to tím, že lidé, kteří to mají na starosti, dělají „namáhavou práci“. To je stejně velký omyl jako to odstranění stránek. Lidé, kteří se probírají internetem za účelem třídění lidí podle rasového původu nebo jiných primitivních kritérií, nedělají namáhavou práci. Nikdy. Když jde o vyhledávání problematických věcí za účelem „rušení“ lidí, čímž to všechno začalo, anebo třeba o „dekolonizaci Stratfordu“, již ohlásila minulý týden organizace spravující historické objekty a výstavy v rodišti Williama Shakespeara, jde o zlovolnou a zároveň primitivní činnost. Jde-li o odstraňování obsahu, který někde opravdu nemá být, jde o rutinu a není z ní třeba dělat hrdinství hodné úderníků. Zvlášť pak když vidíme, že se jí věnují i lidé stejně zlovolní a opilí mocí jako ti na levici.
Příležitost k pravidelné zmínce o španělské herečce Karle Sofíi Gascónové nám tentokrát poskytl její premiér Pedro Sánchez, který si stěžoval na to, že by se nová obranná iniciativa EU měla jmenovat „ReArm Europe“, tedy znovuvyzbrojení Evropy. „EU je politický projekt soft power,“ řekl španělský socialistický politik. „Dnes máme povinnost i s hard power. Ale je velmi důležité zdůrazňovat naše aktiva soft power. To je moje zásadní námitka proti pojmu znovuvyzbrojení.“
Pro Gascónovou, jíž unikla šance stát se první transgender držitelkou Oscara, se nyní otvírá šance sehrát roli ještě mnohem historičtější. Sánchez by měl španělskou herečku jmenovat do čela evropské delegace, jež odjede do Moskvy vyjednat mír na Ukrajině. Pokud takové defilé soft power nepřiměje Putina ukončit válku a stáhnout se do pozic z roku 2014, tak už nic.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.