Orbán by zrušil dosavadní Evropský parlament. Navrhuje parlament složený z „národních delegátů“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skandály na půdě Evropského parlamentu (EP) se maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi nelíbí natolik, že volá po zrušení tohoto legislativního orgánu Evropské unie (EU). Důvěryhodnost EP je podle něj po aféře Katargate zpochybněna. Napsal to na svém twitteru.
"Protikorupční záruky Evropského parlamentu zcela selhaly. Pokud chceme obnovit důvěru veřejnosti, je čas zrušit Evropský parlament," napsal Orbán na twitteru a rovnou navrhl i řešení celého problému. "Naše řešení: Vytvoření nového Evropského parlamentu složeného z národních delegátů. To zaručuje větší dohled, odpovědnost a důvěryhodnost. Vraťte kontrolu členským státům!" uvedl maďarský premiér.
2/2 Creating a new European Parliament, consisting of national delegates. This guarantees greater oversight, accountability and credibility. Give control back to the Member States! #draintheswamp #pressconference
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) December 22, 2022
Orbán už dříve tento týden prohlásil, že je "načase vysušit bažinu" v Evropské unii, což by podle něj představ mohlo vést až k rozpuštění Evropského parlamentu, s tím, že on sám by tento krok podporoval. "Maďaři by si přáli, aby byl Evropský parlament v současné podobě rozpuštěn," řekl Orbán. "Je snadné říct, do jaké míry byla pověst Evropského parlamentu v Maďarsku (skandálem) poškozena: Vůbec ne, protože nižší už být nemohla," dodal.
Premiér, který byl v dubnu zvolen na čtvrté funkční období v řadě, vede s Evropskou unií řadu bitev - o migraci, práva menšin či kvůli údajnému podkopávání právního státu, přičemž EU ho viní z porušování demokratických norem nebo z nedostatků v boji s korupcí. Evropská unie kvůli těmto výhradám zmrazila miliardy eur z unijních fondů určených pro Maďarsko.
K napětí mezi Budapeští a Bruselem přispívá i lobbování maďarské vlády proti sankcím vůči Moskvě za její invazi na Ukrajině. Orbán tvrdí, že postihy jsou při vyvíjení tlaku na Moskvu, aby válku ukončila, neúčinné, a způsobily větší škody evropským ekonomikám než Rusku. "Pokud by to bylo na nás, neexistovala by žádná sankční politika," pronesl Orbán. Dodal, že nepodpoří žádné další sankční balíky proti Rusku, ale zároveň nebude stát v cestě tomu, aby je EU přijala.
čtk,