Nová bojová taktika? Rusko se chystá zapojit do útočných operací motocykly a čtyřkolky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruské ministerstvo obrany ve svém úterním hlášení oznámilo dobytí další ukrajinské obce - konkrétně vesnice Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Podobná prohlášení stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Americký Institut pro výzkum války (ISW) ve své poslední analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.
Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, kam loni v létě překvapivě pronikli ukrajinští vojáci a podle dostupných informací se jim podařilo obsadit stovky kilometrů čtverečních ruského území. V poslední době však přicházely zprávy o tom, že je Rusové za pomoci severokorejských vojáků vytlačují a v sobotu Moskva oznámila, že se je podařilo vypudit zcela. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a také v Belgorodské oblasti na západě Ruska.
"Geolokalizované záběry zveřejněné 27. dubna naznačují, že ruské síly nedávno postoupily v polích západně od obce Lokňa (severovýchodně od města Sumy) a pravděpodobně obsadily pole západně a jihozápadně od Basivky a jihovýchodně od Žuravky," píše ve své analýze Institut pro výzkum války, podle něhož mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko v pondělí prohlásil, že Rusové pokračují v nasazování malých pěchotních skupin k útoku na hranici poblíž Basivky a Žuravky.
ISW podotkl, že ruští váleční blogeři připouštějí, že ukrajinští vojáci udržují omezené pozice v pohraničí Kurské oblasti. Boje podle institutu v pondělí pokračovaly také v ruské Belgorodské oblasti.
O víkendu ISW napsal, že se Rusko pravděpodobně připravuje na systematickou integraci motocyklů do útočných operací během léta a podzimu. Ruská armáda používá motocykly a čtyřkolky na několika místech frontové linie už přes rok ve snaze vyhnout se ukrajinským dronům, podotkla stanice CNN. Zároveň upozornila na úvahu ISW, že nedávno zveřejněné ruské video z výcviku naznačuje, že ruská armáda pravděpodobně "vyvíjí taktickou doktrínu pro systematické používání motocyklů při útocích".
Jeden z mluvčích ukrajinské armády Pavlo Šamšyn podle ISW uvedl, že ukrajinská rozvědka zaznamenala, že Rusové cvičí své vojáky v bojové taktice zahrnující motocykly, a dodal, že tyto dopravní prostředky umožňují ruským vojákům zvýšit rychlost a manévrovatelnost, což je klíčové pro vyhýbání se útokům ukrajinských dronů. Hluk motocyklových motorů ovšem brání vojákům v tom, aby slyšeli blížící se drony. Jeden z ukrajinských velitelů Andrij Otčenaš podle CNN nedávno uvedl, že Rusové mohou na motocyklech rychle postoupit a proniknout za linie, ale zároveň zaznamenávají velké ztráty.
"Naznačuje to, že nepřítel nemá velké množství vojenské útočné techniky, ale na druhou stranu je to adaptace na válečné podmínky," uvedlo ukrajinské středisko pro strategickou komunikaci. Rusové se podle ISW zřejmě snaží přizpůsobit svou taktiku s ohledem na údery ukrajinských dronů a chtějí omezit ztráty svých obrněných vozidel, které utrpěli loni v létě a na podzim. Kyjev v příštích několika měsících očekává velkou ruskou ofenzívu, jelikož se Moskva snaží dobýt více území před jakoukoliv dohodou o příměří, podotkla CNN.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.