Vláda volí zdražení elektřiny energetickou daní a vyšší dotace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Petra Fialy má právo rozhodovat, na co využije desítky miliard korun, které inkasuje z emisních povolenek. Tedy jakýchsi odpustků či přirážek za „špinavé zdroje“, jako je výroba elektřiny z uhlí nebo plynu. Ty povolenky jsou nyní rekordně drahé. Aktuálně se obchodují za 81,25 eura. Stát by z nich měl příští rok inkasovat zhruba 41 miliard korun.
Mezi ministry se rozjel velký souboj, na co se ty peníze využijí. Trvá už víc než měsíc a gradoval tento víkend. Podle evropských pravidel se peníze musí použít na investice a provozní náklady spojené s dekarbonizací. A je otázka výkladu, co si pod tím představit a co všechno se do tohoto bohulibého účelu vejde.
Alexandr Vondra navrhl, aby vláda v Bruselu dohodla, že ty dotace solárníků proplatí z povolenek, čímž je uchrání návratu energetické daně na účty.
Co vláda vyjednala, nikdo z ministrů přesně neohlásil. Místo toho se rozjel souboj, na co přesně se peníze z povolenek dají. Ministr životního prostředí Petr Hladík si je chtěl vyvést mimo rozpočet do Státního fondu životního prostředí, z nichž by se platily nové dotace typu Oprav dům po babičce. Ministr financí Zbyněk Stanjura je chtěl přímo do rozpočtu, aby mu opticky vylepšovaly schodek rozpočtu. Toho by nedosáhl, pokud by byly v Hladíkově fondu, který je stejně jako Fond dopravy mimo rozpočet.
Petr Hladík i Zbyněk Stanjura ale unisono vytváří dojem, že peníze na podporu obnovitelných zdrojů použít nejdou. Ministerstvo průmyslu vedené Jozefem Síkelou vypouští balonky, že jdou.
Vzniká informační chaos, v němž nikdo z vlády jasně neodpovídá na klíčové otázky. Jednal někdo v Bruselu o využití povolenek na dotace na obnovitelné zdroje, aby je z nich mohl zaplatit a nemusel je dávat lidem a firmám na fakturu? Jak ta jednání dopadla?
Teď to v každém případě vypadá, že vláda měla volbu ze dvou možností. Tou první bylo peníze z povolenek na podporu obnovitelných zdrojů využít. Lidem by tím pádem nemusela na účet hodit staronovou energetickou daň. Nebo je mohla využít na něco úplně jiného. Nové dotace typu Oprav si dům po babičce, na nichž honí popularitu Petr Hladík.
Reálný stav je zamlžený. Nikdo nic jasně neřekl. Vypadá to ale, že se vláda rozhodla, že zvýší lidem cenu elektřiny staronovou daní za soláry a zároveň nabídne nové dotace na opravy domů po babičkách.
Vyšší daně, vyšší dotace, vyšší přerozdělování.