K Česku se připojily Kanada a Dánsko, chtějí po světě nakupovat munici pro Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kanada se chce zapojit do nákupu munice pro Ukrajinu. Nákupy munice mimo EU a NATO vzhledem ke kritickému nedostatku na bojišti navrhl při veřejném projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci prezident Petr Pavel. Zároveň uvedl, že Česko má vytipováno až 800 000 kusů munice, které by se mohly na Ukrajině objevit v řádu týdnů, shání však finance na převoz. Deník Echo24 informoval v minulých dnech o tom, že o participaci na projektu projevilo zájem řada zemí, například JAR či Kanada. Zájem Kanady nyní potvrdila tamější média, s tím, že by se kanadský příspěvek měl pohybovat kolem 30 milionů kanadských dolarů (asi půl miliardy korun). Informuje například kanadský server CBC. Své připojení k iniciativě oznámilo také Dánsko.
„Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů munice ráže 122 milimetrů,“ řekl na Mnichovské bezpečnostní konferenci prezident Pavel s tím, že Česko by mohlo zajistit nákup munice pro Ukrajinu z třetích zemích. Podle prezidenta by se k iniciativě mohlo připojit Nizozemsko, Dánsko či Kanada. Více informací však Pražský hrad k tématu sdělit odmítl. „K tématu zatím nemůžeme sdělit další detaily,“ uvedla pro Echo24 Eva Hromádková z odboru komunikace kanceláře Petra Pavla.
Ukrajina nyní ve velkém využívá munici ráže 155 mm u zbraní dodávaných západními spojenci a munici ráže 122 mm u sovětských zbraní ze svého arzenálu. Právě především munici původně sovětské provenience by mohly dodat některé africké státy jako například Jihoafrická republika nebo Jižní Korea.
Kanadský server CBC nyní přišel s informací z vlastních zdrojů, že Kanada je ochotna se k nákupu munice skutečně připojit. "Uzavřeli jsme memorandum s jedním z našich evropských spojenců, Českou republikou, které se týká akvizice munice, kterou mají k dispozici," uvedl v pondělí kanadský ministr obrany Bill Blair.
Ve čtvrtek o spolupráci s Českem informovali také Dánové. Ukrajině poskytnou nový balík vojenské pomoci v hodnotě 1,7 miliardy dánských korun (5,8 miliardy Kč). Zahrnuje mimo jiné finance na pořízení 15.000 dělostřeleckých granátů, které budou darovány v následujících měsících ve spolupráci s Českou republikou, napsala agentura DPA.
Server upřesnil, že podle jeho informací by se mělo jednat o částku 30 milionů kanadských dolarů tedy v přepočtu přibližně 520 milionů korun. Kanada chce dlouhodobě posílat na Ukrajinu munici, ale většina západních států čelí nedostatku výrobních prostředků. Kanadská vláda má v současnosti řešit investici až 400 milionů dolarů do rozšíření výroby munice v Kanadě.
Dokud však nebude zajištěna dostatečná výroba munice chce kanadská vláda podle serveru Ukrajinu podporovat nákupem munice ze třetích zemí, tak jak to navrhl český prezident Petr Pavel. Podle serveru by kanadská podpora mohla mířit i do rozšíření výroby v České republice, která je k Ukrajině geograficky blíže a tedy pro Ukrajinu dostupnější.
Evropská unie se minulý rok zavázala k dodávce milionu kusů munice do letošního března. Do teď dodala však přibližně polovinu. Česko dlouhodobě podporuje nákup ze třetích zemí, tento návrh však v EU blokuje například Francie či Řecko. Tyto státy chtějí aby se munice pro Ukrajinu vyráběla v Evropě.
Ukrajina čelí nedostatku munice dlouhodobě. Podle vyjádření ukrajinských představitelů byl nedostatek munice jedním z důvodů proč se Ukrajina stáhla z Avdijivky, kterou ovládala od roku 2014. Měsíčně na frontě Ukrajina spotřebuje přibližně 200 000 kusů munice.