Stát nabízí možnost odejít do důchodu bohatší: větší riskování, výnosy a daňové úlevy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nepříliš výhodné penzijní spoření by měly už brzy obohatit možnosti investovat peníze na důchod efektivněji a s větším zhodnocením. Vláda totiž schválila vznik nového investičního produktu v rámci třetího důchodového pilíře. Možnost vybrat si vlastní investiční strategii, sestavit portfolio, dostávat příspěvky od zaměstnavatele a vlastní příspěvky si odečíst z daní, má potenciál přivést k ukládání si peněz na penzi více lidí.
Od příštího roku má dojít k celkovým změnám u státní podpory penzijního spoření. Zvýší se práh pro čerpání státního příspěvku i maximální výše příspěvku a u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let. Nově bude ale především možné využít také daňové zvýhodnění tzv. dlouhodobých investičních produktů (DIP).
V rámci DIP by mělo být od příštího roku možné na penzi skutečně investovat, tedy volit rizikovější strategii, ovšem s možností vyššího zhodnocení, sestavit si vlastní portfolio a posílat peníze do akcií, indexů, dluhopisů a dalších aktiv. K tomu navíc bude možné využít příspěvků od zaměstnavatele a navíc možnosti daňového odpočtu.
DIP spadá pod třetí důchodový pilíř, který představuje doplňkové penzijní spoření. První pilíř je povinný pro všechny občany, zaměstnanci, zaměstnavatele i OSVČ do něj odvádějí peníze na sociální pojištění. Na základě výše příjmů tu funguje princip zásluhovosti a solidarity. Druhý pilíř byl dobrovolný, představoval tzv. důchodové spoření a k roku 2016 byl zrušen. Také dobrovolný třetí pilíř a doplňkové penzijní spoření je vedeno v účastnických fondech. Lidé si v něm mohou vybrat strategii a spořit v konzervativním fondu s nízkým rizikem nebo v dynamickém fondu s potenciálně vyšším výnosem. Podle měsíčního příspěvku se navíc odvíjí výše státního příspěvku. Stejně tak je zde možné využít daňového odpočtu a příspěvku zaměstnavatele.
Problémem je, že ani dynamické fondy nejsou nastaveny tak, aby byl jejich výnos pro investory zajímavý, pokud navíc zaměstnavatel neposkytuje příspěvek, do fondů se nevyplatí peníze posílat. DIP tedy zatím slibuje mnohem výhodnější podmínky a možnost zhodnocení. Produkt si budou moci lidé zřídit u svých bank, přes různé investiční platformy nebo přímo u brokerů. Daňový odpočet bude možné uplatnit až do 48 tisíc korun. Zaměstnavatel, který posílá příspěvky, z nich neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Kdo se rozhodne pro investování v DIP, musí ale počítat s tím, že investovat musí minimálně deset let a peníze nesmí vybrat před dosažením šedesátky, jinak hrozí vracená daňových odpočtů a zpětné zdanění příspěvků od zaměstnavatele.
Ekonomové se shodují na tom, že zavedení DIP je alespoň trochu pozitivní reakcí na varování o neudržitelnosti tuzemského důchodového systému. „Samotný systém může dále fungovat, jen se bude postupně snižovat náhradový poměr, tedy podíl výše starobní penze na posledním příjmu ze zaměstnání. Z relativně nižších důchodů bude stále těžší zajistit důstojný životní standard v penzijním věku. Navíc lze očekávat, že kvůli průběžnému financování jak důchodového, tak zdravotního systému poroste v budoucnu i daňová a odvodová zátěž práce. To bude negativně ovlivňovat vlastní schopnost domácností na stáří spořit, přitom potřeba vlastních naspořených finančních prostředků v dalších desetiletích dramaticky poroste,“ řekl deníku Echo24 hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka.
Současně ale Peterka upozorňuje na to, že daňové zvýhodnění investic nebude mít rovnoměrné dopady. „Výše příjmové domácnosti, které si mohou dovolit odkládat více peněz, budou z daňového zvýhodnění přirozeně více čerpat. Domácnostem, které se svými příjmy sotva vyjdou, vysoké limity na daňové odpočty příliš nepomohou. Ti, kdo nebudou mít na stáří naspořený dostatečný objem peněz a zároveň nebudou mít k dispozici rodinu, která se o ně postará, jednoduše spadnou do sociálního systému a vznikne tlak na výdajovou stránku rozpočtu. Této situaci je žádoucí předejít už nyní,“ říká ekonom.
Na poskytování nového investičního produktu má dohlížet ČNB. Pro banky může jeho zavedení znamenat příliv nových klientů, kteří investovat v klasických penzijních fondech nechtějí. Ze zavedení DIP a přilákání nových investorů budou ale zřejmě nejvíce těžit hlavně investiční platformy.