Zelenského tweet málem stál Ukrajinu pozvánku do NATO, píše Washington Post
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozzuřený tweet ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzývající státy NATO k přijetí jeho válkou zničené země do aliance natolik rozhodil Bílý dům, že američtí představitelé zapojení do procesu uvažovali o přehodnocení „pozvánky“ pro Kyjev a stáhnout ji. Nakonec se ale Spojené státy a jejich spojenci dohodli, že zachovají text deklarace, jak byla nakonec představena v úterý na summitu NATO v litevském Vilniusu. Deklarace postrádá časový plán pro přistoupení Ukrajiny k NATO, ale je výsledkem těžce vybojovaných snah přimět Bidenovu administrativu a další evropské vůdce, aby poskytli konkrétnější nabídky Kyjevu uprostřed probíhající ruské invaze, píše list The Washington Post. Hrozbu, že summit skončí pro Kyjev ještě hůře než dopadl, potvrdil v sobotu také litevský prezident Gitanas Nausėda.
Incident ilustruje frustraci uvnitř NATO ze Zelenského nátlakové taktiky, kdy i někteří z jeho nejsilnějších podporovatelů zpochybňovali, zda svým výbuchem na twitteru vůbec slouží zájmům Ukrajiny. Zákulisní tahanice, která se spustila, zároveň ukazuje, jak málo s tím aliance může udělat. Mnoho členských států zůstává v hlubokých sympatiích se Zelenským a jeho požadavky na vyšší úroveň podpory. A zatímco mnoho amerických úředníků vyjádřilo rozhořčení nad tweetem, došlo k pochopení, že vůdce napadeného národa musí prokázat, že udělá cokoli, aby jménem svého lidu vytěžil maximum, podotýká list.
We value our allies. We value our shared security. And we always appreciate an open conversation.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 11, 2023
Ukraine will be represented at the NATO summit in Vilnius. Because it is about respect.
But Ukraine also deserves respect. Now, on the way to Vilnius, we received signals that…
"Vážíme si našich spojenců. Vážíme si naší sdílené bezpečnosti. A vždy oceníme otevřený rozhovor. Ukrajina bude mít zastoupení na summitu NATO ve Vilniusu. Protože je to o respektu. Ale i Ukrajina si zaslouží respekt. Nyní, cestou do Vilniusu, jsme obdrželi signály, že se o určité formulaci diskutuje bez Ukrajiny. A rád bych zdůraznil, že tato formulace je o pozvání stát se členem NATO, nikoli o členství Ukrajiny. Je to bezprecedentní a absurdní, když není stanoven časový rámec ani pro pozvání, ani pro členství Ukrajiny. Zatímco ve stejnou dobu je přidána vágní formulace o "podmínkách" i pro pozvání Ukrajiny. Zdá se, že není připravena ani přizvat Ukrajinu do NATO, ani ji učinit členem Aliance. To znamená, že se ponechává okno příležitosti vyjednat členství Ukrajiny v NATO při jednáních s Ruskem. A pro Rusko to znamená motivaci pokračovat v teroru. Nejistota je slabost. A na summitu o tom budu otevřeně diskutovat," napsal těsně před svým příjezdem na summit Zelenskyj na twitteru.
I když summit skončil už ve středu, média od té doby rozebírají Zelenského emocionální tlak a rozpory na summitu. Z ukrajinské strany už několikrát proto zazněly vysvětlující komentáře ohledně Zelenského jednání.
V sobotu se k tomu vyjádřil například Oleksij Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Poznamenal, že prezident hájí zájmy Ukrajiny, píše agentura Unian. "Toto není poznámka prezidenta Zelenského. Toto je prohlášení prezidenta země, na jejímž území probíhá velká válka. A my to s vámi musíme pochopit. Prezident zastupuje naši zemi a brání zájmy především naší země,“ řekl Danilov.
Veřejné pokárání ukrajinského prezidenta alianci ohromilo a nechalo americkou delegaci „rozzuřenou“ podle jednoho úředníka obeznámeného se situací, píše Washington Post.
Velvyslanci, ministři a další vysocí politici vedli neformální rozhovory o tom, jak by aliance měla reagovat. Američtí představitelé vznesli možnost přezkoumat nebo zaškrtnout pasáž, proti níž Zelenskyj tak důrazně namítal: „Budeme schopni poslat Ukrajině pozvání ke vstupu do aliance, až spojenci budou souhlasit a budou splněny podmínky,“ uvedli evropští představitelé při jednáních.
Přestože Washington poskytl Kyjevu od začátku války vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů, americký prezident Joe Biden upřednostňoval opatrný přístup, protože se obával, že příliš rychlé jednání může riskovat eskalaci krize a vtažení NATO do přímého konfliktu s Ruskem.
Na summitu v rumunské Bukurešti v roce 2008 bylo Ukrajině a Gruzii nabídnuto případné členství v NATO za předpokladu, že nejprve splní řadu požadavků. Ukrajinci si stěžují, že o 15 let později stále čelí řadě reformních požadavků, z nichž mnohé nejsou konkrétní. Americký úředník obeznámený s rozhovory připustil, že byly zváženy revize deklarace a řekl, že Bidenova administrativa "byla citlivá" na Zelenského obavy a doufala, že by je mohla nějak řešit.
Tři další vysocí politici, z nichž dva byli přímými účastníky rozhovorů, však uvedli, že Spojené státy se chystají "oslabit" narativ dokumentu a aby byly méně vstřícné k rychlému přistoupení Ukrajiny k alianci. „Někteří chtěli zmínku o ‚pozvání‘ stáhnout nebo najít jiné místo, kde by to slovo mohli uvést, řekl Washington Post jeden z vysokých politiků.
Další vysoce postavený diplomat NATO, který se účastnil zběsilých jednání, uvedl, že ačkoli „několik lidí“ podpořilo odstranění formulace, která Zelenského rozrušila, panovala shoda, že přepracování dokumentu oddálí jeho vydání. A „nakonec ti, kteří jsou nejvíce znepokojeni ukrajinskou reakcí, dospěli k závěru, že by bylo lepší držet se textu“, jak byl navržen, píše list.
Také Prezident Litvy Gitanas Nauseda v sobotu potvrdil, že jednání Zelenského způsobilo na summitu rozruch, který mohl skončit pro Kyjev špatně. "To drama bylo velmi velké a v určité chvíli jsem měl skutečně důvod se obávat, že by se text (konečného rozhodnutí summitu) mohl náhle změnit k horšímu nebo že by z něj byly odstraněny věci, které jsou pro nás a pro Ukrajinu nesmírně důležité," citovala v sobotu Nausedu agentura Unian
Zelenskyj později zmírnil svůj tón, během osobních setkání ve Vilniusu vyjádřil vděčnost a vyzval k co nejrychlejšímu přistoupení Ukrajiny k alianci.