Autonomní zabijáci. Ukrajinci nasadili drony, které k cíli doletí bez ovládání lidmi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinská armáda má ve svém arzenálu autonomní útočné drony, které nevyžadují ke svému ovládání lidského pilota. Ukrajinský fundraiser Derhij Sternenko zveřejnil video, na kterém dron s automatickým rozpoznáváním cíle útočí z velké vzdálenosti na ruský tank. I po ztrátě spojení, bez kontaktu s operátorem, úspěšně dokončí útok, píše web Forbes. Sternenko shromažďuje finanční prostředky na výrobu tisíců těchto dronů, což naznačuje přechod k sériové výrobě od dosavadního používání prototypů.
Proti FPV dronům (first person view - pilot sleduje terén skrze dron) se používá radiofrekvenční rušení, které může přerušit video spojení mezi dronem a jeho operátorem, zabránit dronu přijímat řídící signály nebo zmást jeho navigaci. Avšak autonomní dron je vůči těmto rušičkám imunní, využívá automatické sledování svého cíle a nespoléhá na signály operátora.
ЗБІР НА FPV ІЗ АВТОМАТИЧНИМ НАВЕДЕННЯМ НА ЦІЛЬ!
— Serhii Sternenko ✙ (@sternenko) March 20, 2024
Наші дрони еволюціонували та тепер вміють уражати цілі майже самостійно!
На цьому відео знищення російського танка за допомогою саме такого дрона💥
Це спільна робота 60 та 63 механізованих бригад.
Дрон залітав на ціль в умовах… pic.twitter.com/5yGBjbIB9M
„Ve většině případů neutralizují práci nepřátelského EW [Electronic Warfare] a umožňují vám zasáhnout nepřítele ještě efektivněji,“ cituje Forbes Sternenka.
Kromě toho, že jsou rušeny, drony FPV obvykle ztrácejí komunikaci v posledních několika desítkách metrech útoku, a to tehdy když klesnou pod horizont rádiové komunikace. Automatické navádění tento problém odstraňuje.
Systém, který Sternenko uvádí, se zdá být poloautomatický v tom smyslu, že cíl jako první identifikuje a zaměří člověk. Od plně automatických systémů, jako je technologie vyvinutá ukrajinským Sakerem pro těžké bombardovací drony, které automaticky zjišťují, lokalizují a identifikují cíle a vybírají ten s nejvyšší hodnotou, zbývá už jen malý krok, doplňuje web.