„Chceme žít u moře a na čerstvém vzduchu.“ Rusové skupují nové byty v okupovaném Mariupolu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli ruské invazi bylo jihoukrajinské město Mariupol z devadesáti procent zničeno. Okolo deseti tisíc jeho obyvatel zemřelo během několika měsíců trvajícího obléhání. Ruská vláda nyní město urychleně staví znovu a mnozí Rusové jej vidí jako dobré místo k životu a místní nemovitosti jako lákavou investiční příležitost.
Na ruské sociální síti VKontakte lze nalézt zhruba sto skupin zaměřených na nákup a prodej nemovitostí v dobytém městě. Na některých z nich se první nabídky nákupu objevily už v květnu loňského roku, kdy v Mariupolu ještě stále probíhaly těžké boje.
Nezávislé ruské servery Bumaga a Meduza zveřejnily výpovědi několika Rusů, kteří chtějí do mariupolských nemovitostí investovat. Mnozí z těchto lidí nevidí nákup tamních bytů či domů jako příliš riskantní podnik, Mariupol považují za neměnnou součást Ruské federace a návratu ukrajinské armády se neobávají. Jsou odhodláni sehnat byt či dům „v jakémkoli stavu“ a opravit škody, které válka způsobila.
Ruská vláda však zahájila na troskách města urychlenou výstavbu. Na propagačním videu je vidět postavené celé nové sídliště.
Své rozhodnutí koupit v Mariupolu nemovitost odůvodňují dotazovaní Rusové dvěma hlavními argumenty. Zaprvé vyzdvihují jeho umístění na břehu Azovského moře a prostředí města obecně. „Příroda je zde mnohem čistší než u mě doma v Krasnojarsku,“ říká například Irina, jedna z žen, jejíž motivaci Bumaga s Meduzou zkoumaly. Další z tázaných Rusů popisovali, že mariupolské nemovitosti pro ně představují výhodný nákup, protože věří, že se z města stane populární prázdninová destinace.
Druhý z argumentů je postaven na víře, že ruská vláda bude do přestavby města dál masivně investovat. Toto přesvědčení vyjádřila i další z dotazovaných žen. „Věřím v budoucí rozvoj města. Pod ruskými křídly bude mít zářnou budoucnost,“ svěřila se Olesja z Omsku.
Přinejmenším tento druhý názor není příliš překvapivý. Ruská vláda části města skutečně přestavuje a svoji snahu intenzivně propaguje. V březnu tohoto roku tak město podle ruských médií navštívil i prezident Vladimir Putin. Podle Rusů bylo v Mariupolu od konce bojů opraveno skoro dva tisíce budov.