Komise vybrala sedm bezpečných zemí, kam může vracet migranty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská komise připravuje seznam sedmi zemí, které budou považovány za „bezpečné třetí státy“. Právě do těchto zemí by v budoucnu mohly členské státy Evropské unie navracet některé žadatele o azyl. Podle dokumentu, který získal server Euractiv, se jedná o Bangladéš, Kolumbii, Egypt, Indii, Kosovo, Maroko a Tunisko.
Zavedení seznamu je součástí širší snahy EU o zpřísnění a zefektivnění návratové politiky. Na seznam naváže i rychlá revize samotného principu „bezpečné třetí země“ v evropské legislativě, o které se začalo mluvit letos v únoru.
Už v březnu Evropská komise představila návrh závazných pravidel pro návrat migrantů. Tyto nové podmínky nyní projednávají členské státy i Evropský parlament. Očekává se, že nová pravidla i seznam bezpečných zemí budou zapracovány jako dodatek reformy azylového řízení, která byla schválena v rámci loňského paktu o migraci a azylu.
Předsedkyně EK už na summitu EU loni v říjnu oznámila záměr připravit novou směrnici, která by měla urychlit návraty nelegálních migrantů do zemí jejich původu. Nyní se takto daří vracet zhruba jen 20 procent neúspěšných žadatelů o azyl.
V rámci reformy chce komise sjednotit řadu aspektů azylové politiky. Například rozhodnutí o neudělení azylu v jedné zemi by se mohlo vztahovat na všechny zemi EU. V současnosti se evropským státům nedaří žadatele o azyl přesouvat do třetích zemí a to právě i kvůli sporům, zda je daná země bezpečná. Komise proto chce kritéria bezpečných třetích zemí jasně definovat a rychle do nich migranty do rozhodnutí o azylu posílat. V minulých měsících probíhala v Evropě i debata o změně ženevské konvence o uprchlících, ze které řada soudních rozhodnutí vychází.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.