Dokud nebude příměří, je debata o zapojení českých vojáků na Ukrajině předčasná, říká Fiala
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dokud nebude dojednáno příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, jsou otázky ohledně možného zapojení českých vojáků do mírové mise předčasné. Pro Echo24 to řekl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na slova prezidenta Petra Pavla, který je podle svých slov přesvědčen, že součástí mírových sil na Ukrajině by po uzavření dohody o míru měly být právě i české jednotky. Podobně jako Fiala hovoří i ministerstvo obrany, které dodává, že bude záležet i na míře zapojení spojenců, včetně USA.
Pavel v rozhovoru, ze kterého citoval také server listu Ukrajinská pravda, připomněl, že Česko už se podílí na práci koalice ochotných, tedy skupiny zemí, které o případných mírových silách diskutují. Dodal, že až bude nalezena společná vůle takové síly nasadit, měla by být součástí také Česká republika.
Na upřesňující dotaz moderátora, který připomněl, že z Prahy zaznívají i některé skeptické hlasy, odpověděl: „Různí politici mohou mít různé názory, ale pokud tu bude silná skupina evropských národů, která bude chtít Ukrajině poskytovat bezpečnostní garance, jsem pevně přesvědčen, že Česká republika by měla být mezi nimi.“ Dodal, že to může znít jako klišé, ale že si myslí, že to ČR dělá do značné míry také pro sebe.
Za předčasné považuje současné diskuse o zapojení ČR do mírové mise také ministerstvo obrany. „Záležet bude na konkrétních parametrech případného příměří a míře zapojení našich spojenců, a to včetně americké podpory,“ uvedl pro Echo24 mluví resortu Jany Černochové (ODS) David Šíma.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na síti X uvedl, že Česká republika by se měla zapojit do společné aktivity evropských zemí a dalších spojenců, kteří uvažují o vytvoření mírových sborů. „Ty musí mít jasně definovanou funkci a mandát, a to dohlížet na dodržování příměří nebo podmínek míru mezi Ukrajinou a Ruskem,“ uvedl Rakušan.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) soudí, že by se nejprve musela vést odborná debata mezi ministryní obrany, předsedou vlády a prezidentem republiky. „Pokud tito tři ústavní činitelé dospějí k závěru, že je to věc prospěšná, že jsme toho schopni a že by to k něčemu bylo, tak tu ruku samozřejmě zvednu. Ale strašně předbíháme,“ řekl Blažek Otázkách Václava Moravce (OVM) České televize.
„Jedna věc je pravda. Nemůžeme pořád jen verbálně někoho podporovat a k tomu nic moc nedělat. Pokud vznikne nějaká možnost řešení, že by se Česká republika mohla nějakým způsobem reálně zapojit, tak myslím, že to dává smysl. Slovních proklamací už bylo dost,“ řekl Blažek s tím, že Rusko se po pádu Sovětského svazu zjevně postavilo na nohy a je nebezpečné.
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že o postoji prezidenta diskutovali s vedením strany včetně jejího předsedy Zdeňka Hřiba. „Máme plnou shodu, že se musíme primárně postarat o bezpečnost České republiky a o bezpečnost našeho kontinentu. Pokud bude většina evropských států chtít posílit třeba vojenskou přítomnost třeba na západní Ukrajině, tak Česká republika by se toho měla účastnit,“ řekl Michálek.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.