Jaký plyn k nám proudí a co za něj zaplatíme

O hodnotách a skrytých daních

Jaký plyn k nám proudí a co za něj zaplatíme
O hodnotách a skrytých daních

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda to má těžké. Lidem se špatně vysvětluje, že jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, když si dokola čtou o tom, že ho k nám za listopad proudilo 95 procent původem z Ruska. Nakupují ho obchodníci, protože je levnější než ten neruský přepravovaný přes Německo a zatížený tamním speciálním poplatkem. Potud je to pochopitelné, stát na to má nulový vliv. Pochopitelné už není, když začne premiér říkat, že „je úplně jedno, co k nám proudí, důležité je, že si můžeme vybrat“.

Vládní koalice dlouhodobě hlasitě proklamovala, že proti Putinovi budeme bojovat tím, že omezíme naši spotřebu plynu, abychom to bez toho z východu zvládli. Markéta Pekarová Adamová v roce 2022 přišla se svou akcí Svetrem proti Putinovi a s patosem prohlašovala: I kdybych měla jmění Billa Gatese, tak budu nosit v zimě svetr. Považuji to za normální a správné, protože mě rodiče vychovávali k tomu, abych netopila pánubohu do oken. A tvrdila voličům, že „úspory jsou jednou z těch cest, jak spotřebovávat plynu méně, a tím, že ho nebudeme potřebovat tolik, tak nebudeme také tolik platit diktátoru Putinovi na jeho válečné běsnění na Ukrajině“.

Máme podzim 2024 a zahraniční média jako Bloomberg informují o tom, že Češi se opět vracejí k ruskému plynu, evropské Centrum pro studium demokracie zveřejňuje zprávu o tom, že Česko utratilo za ruský plyn a ropu přes sedm miliard eur, což je víc než pětinásobek částky, kterou poskytlo na pomoc Ukrajině. Samozřejmě vládě nikdo neupírá, že zvládla zajistit dodávky zkapalněného plynu (LNG) a kapacity v LNG terminálech právě jako alternativu k plynu z Ruska. Je ale politicky dost nezvládnuté až nedůstojné tvrdit lidem, že je v pořádku, že měli plyn dražší a omezovali jeho spotřebu, abychom na tom byli jako před dvěma lety. S tím rozdílem, že si teď můžeme vybrat, od koho plyn nakoupíme, jak říká premiér. Budeme-li se na to dívat skrze vládou oblíbenou hodnotovou politiku, Putinovi financujeme válku pořád. A v posledních měsících víc a víc.

A pak tu máme další věc. Vládě hraje do karet, že ceny elektřiny i plynu na trhu jsou teď nižší (ačkoli plyn v posledních týdnech opět roste). Na to opět nemá žádný vliv, ale může lidem tvrdit, že budou příští rok za energie platit ve výsledku méně než letos. Už ale nedodává to „B“. Že jak u elektřiny, tak u plynu bude v příštích letech masivně růst regulovaná část ceny. Tedy ta určovaná státem, respektive státním energetickým regulátorem (ERÚ), který minulý týden zveřejnil nové cenové rozhodnutí. V případě elektřiny se bude muset do celé přenosové soustavy obrovsky investovat, aby síť vůbec zvládla nápor nových zelených zdrojů. Pro letošní rok se nárůst regulované složky vykompenzuje právě poklesem ceny silové elektřiny, v příštích letech už ale takový scénář spíš nečekejme. V následujících měsících se budou vést vyjednávání mezi státem a distributory o to, jaký objem peněz budou smět investovat. A jak moc jim dovolí zatížit odběratele, kteří to příštích pět let budou splácet ve svých konečných cenách.

A stejná situace je u plynu. Ačkoli to ERÚ popírá s tím, že „růst plateb za vnitrostátní přepravu na celkové ceny plynu nemá zásadní vliv“, lidé zvyšující se platbu za distribuci platí především kvůli tomu, aby se vylepšily hospodářské výsledky plynovodů společnosti Net4Gas. Zákon totiž stanoví, že oprávněné náklady provozovatele soustavy musejí být pokryty z regulovaných plateb. Zadluženou společnost stát loni prostřednictvím ČEPS (provozovatel soustavy) koupil v situaci, kdy nevydělává na přepravě plynu přes naše území, a zajišťuje tudíž jen vnitrostátní přepravu plynu. Spotřeba plynu u nás navíc (zřejmě působením Pekarové Adamové) klesla, poplatek za distribuci se tak rozpočítává na menší množství přepravovaného plynu. Situaci nedávno kritizoval předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek, který uvedl, že ERÚ je tu od toho, aby chránil zákazníky, ne aby maximalizoval zisky státních monopolů. Kritici zde namítnou, že Topolánek má blízko k Danielu Křetínskému, který o koupi plynovodů také usiloval, ale stát ho údajně svou nabídkou přeplatil. Jenže má pravdu. Je to skrytá daň z plynu, která se každý rok zvýší. Takže zákazníku, plať.