Co dělají české tanky v poušti? USA tam staví prototyp nepřátelské armády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Původně český tank T-72 byl zachycen na několika fotografiích pořízených kdesi v americké poušti. Půjde zřejmě o jeden z kusů, který si už dříve armáda Spojených států objednala u české společnosti Excalibur Army. Na co ale potřebuje země s nejsilnější armádou na světě staré sovětské tanky? Testuje na nich například účinnost svých zbraní, tanky tedy slouží k simulaci armády potenciálního protivníka během testů na vojenských polygonech.
Americká armáda si podle dřívějších zpráv objednala u Excalibur Army, která ve Šternberku na Olomoucku opravuje a modernizuje tanky a další pásovou bojovou techniku, dva modernizované tanky T-72. Do dnešního dne jich však mohlo být mnohem více. A právě jeden z nich byl patrně nyní vyfocen na benzinové pumpě v poušti v Utahu.
Podle twitterového účtu, který fotografie zveřejnil, se tank přesouvá z Nevady do vojenského prostoru Aberdeen ve státě Washington. Na dalších fotkách je stejný tank zachycen poblíž města Camp Dodge v Iowě.
🇨🇿#Czechia: The T-72 tank was spotted in the 🇺🇸#USA at a Pilot gas station in #Utah, en route to the Aberdeen Test Center from the Nevada Automotive Test Center.
— 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍 (@praisethesteph) May 17, 2023
Tank has visible 🇨🇿#Czech DYNA-72 ERA on hull and turret. It is therefore very likely that this is a T-72M5 tank,… pic.twitter.com/K9jWo8SNv6
Podle fotografií jde o jednu z modernizací původně sovětského tanku T-72, který se vyráběl pod sovětskou licencí také v někdejším Československu. Oproti původní verzi T-72M1 je však vybaven například dynamickou ochranou věže a předku nebo infračerveným senzorem. Podle některých informací na sociálních sítích jde o tank T-72M5, taková verze ale nikdy nebyla oficiálně představena. Je však možné, že ve Šternberku postavili několik prototypů na zakázku přímo pro americkou armádu. Asi tři desítky tanků ve verzi T-72M4 CZ dodnes používá také jediný český tankový prapor v Přáslavicích.
O tom, k jakým účelům mají tanky americké armádě sloužit, hovořil ve starší reportáži České televize, obchodní ředitel Excalibur Army Petr Kratochvíl. „Americká armáda si na svých základnách testuje potenciálního protivníka, učí své vojáky zacházet s východní technikou, testují parametry, zaměřují si je z letadel...,“ vysvětloval Kratochvíl. Za dva tanky u nás měly USA zaplatit kolem 10 milionů korun.
Ve světě vojenství jde v podstatě o běžnou praxi. Tanky T-72 si Američané nakupovali dříve také od Ukrajinců. Podobně například původně sovětské protiletecké systémy S-300, díky čemuž byli později schopni dodat je po začátku války Ukrajině.