USA připravují stovku bojových letadel v případě zapojení Hizballáhu. Napětí se však snaží mírnit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy vyvíjejí horečnou aktivitu na podporu svého spojence Izraele. Kvůli útoku teroristického Hamásu a hrozbě zapojení dalších aktérů v oblasti do konfliktu přesunují do oblasti hned dvě ze svých 11 letadlových lodí a řadu letadel a zbraní. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken během několika dní jednal se šesti státy v oblasti a kombinací vojenského odstrašení a diplomacie se snaží zabránit rozšíření konfliktu na sever Izraele. Írán, jehož zapojení se USA a Izrael obávají, vyvíjí podobnou aktivitu, zároveň představitelé Íránu uvedli, že pokud nebudou ohroženy jejich zájmy, do konfliktu se nezapojí.
Blinken od konce minulého týdne navštívil mimo jiné Saúdskou Arábii, Egypt, Katar, Jordánsko, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. USA usilují o to, aby se do bojů mezi Izraelem a Hamásem nepřidaly další subjekty nepřátelské vůči židovskému státu, především libanonské hnutí Hizballáh či Írán, které dlouhodobě materiálně podporují hnutí Hamás a právě Hizballáh.
Po této tour po blízkých státech v oblasti se opět setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Izraele Jicchakem Herzogem. Ujistil je o trvalé podpoře ze strany USA a závazku USA vrátit izraelské rukojmí z Pásma Gazy zpět do Izraele. „S každým těchto partnerů sdílíme snahu zamezit rozšíření tohoto konfliktu, snahu o ochranu civilistů a snahu pomoci v Gaze těm, kteří jí potřebují,“ uvedl k setkáním Blinken.
Setkal se i s prezidentem palestinské samosprávy Mahmudem Abbásem. Ten v pondělí v prohlášení pro palestinská média uvedl, že Hamás nereprezentuje Palestince, ale později zmínku o Hamásu z prohlášení vypustil. Blinken také mluvil s vatikánským ministrem zahraničí a státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem o situaci rukojmích v Gaze. Zástupce papeže Františka v Izraeli kardinál Pierbattista Pizzaballa v pondělí prohlásil, že je ochoten vyměnit se za izraelské děti, které Hamás drží v Gaze jako rukojmí.
Spojené státy se obávají většího zapojení Hizballáhu či přímo Íránu do konfliktu v době, kdy se izraelské síly soustředí na jihu Izraele u Pásma Gazy. Dopady konfliktu řeší i Írán. Íránský ministr zahraničí Amir Abdollahian v minulých dnech navštívil Libanon, Katar, Sýrii a Irák. V Kataru se také setkal se šéfem Hamásu Ismajlem Hanijehem. Po jednání oba prohlásili, že spolupráce Hamásu s Íránem bude pokračovat. Například izraelské i24 News informují, že Írán varoval Izrael před vážnými důsledky, pokud budou operace v Gaze pokračovat. V pondělí íránský ministr zahraničí uvedl, že pokud nebudou přímo ohroženy zájmy Íránu, do konfliktu se nezapojí. Také varoval, že „osa odporu v oblasti“ je schopna zasáhnout samostatně.
V Bejrútu se také setkal s vyslancem OSN pro blízkovýchodní mírový proces Torem Wenneslandem.
Americký prezident v minulých dnech uvedl, že pokud by kdokoliv v okolí chtěl využít současné situace v Izraeli, má pro něj pouze jednu odpověď. „Nedělejte to,“ uvedl Joe Biden. Mezitím o víkendu americký ministr obrany Lloyd Austin nařídil už druhé americké letadlové lodi a to lodi Dwight D. Eisenhower, aby se přesunula do oblasti. Americké velení v oblasti také uvedlo, že z Velké Británie přesunulo dvě letky amerických letadel a to amerických stíhaček F-15 a bitevníků A-10 na leteckou základnu Muwaffaq Salti poblíž jordánského hlavního města Ammánu.
.@usairforce F-15s from the 494th EFS conducted an integrated combat turn upon their arrival to the @CENTCOM AOR
— US AFCENT (@USAFCENT) October 14, 2023
ICTs allow for rapid redeployment of forces to ensure fighter aircraft remain postured to respond to any crisis or contingency, and if necessary, defeat adversaries pic.twitter.com/BY1YfZPix0
Společně s dvěma letadlovými loděmi a jejich doprovodem Spojené státy ujišťují, že mají v oblasti připraveno přes 100 bojových letounů. Od začátku konfliktu Izrael také jedenáctkrát navštívily transportní letouny C-17 s dodávkami zbraní. Spojené státy Izraeli především dodaly střely do systému Iron Dome a další sofistikované raketové systémy. Oznámily také, že do Izraele vyslaly speciální jednotky, které mají figurovat jako poradní týmy izraelské armády. Doposud není jasné, zda by se americké jednotky zapojily do pozemní operace, ale pomocí střel Tomahawk může americké námořnictvo ostřelovat Hizballáh.