KASTRACE UKRAJINSKÝCH VOJÁKŮ

Ze zajetí se Ukrajinci vracejí kastrovaní. „Jestli je někde peklo, tak je to ještě horší“

KASTRACE UKRAJINSKÝCH VOJÁKŮ
Ze zajetí se Ukrajinci vracejí kastrovaní. „Jestli je někde peklo, tak je to ještě horší“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Že ruské vojenské síly používají vůči ukrajinským civilistům a válečným zajatcům mučení, se zmiňuje od začátku války na Ukrajině. Deník The Sunday Times ale nyní přinesl svědectví psycholožky, která se starala o dva mladé Ukrajince, kteří si ruským zajetím prošli. Kromě mučení jí ale popsali i daleko horší zkušenost, oba byli v zajetí vykastrováni. Podle psycholožky a jejích kolegů se nejedná o ojedinělý případ.

Po výměně válečných zajatců vyhledali pomoc psycholožky Anželiky Jacenkové dva mladí ukrajinští vojáci ve věku 25 a 28 let. Jeden z nich byl v zajetí měsíc, druhý tři měsíce, mladší z nich se dokonce pokusil o sebevraždu, starší nad ní "pouze" přemýšlel. Trvalo celý měsíc, než se psycholožce, která se zaměřuje na práci s problematickými mladými muži, svěřili, co přesně se jim v ruském zajetí stalo. "Jestli je někde peklo, tak je to ještě horší," řekl jeden z nich.

"Z předchozích případů jsem věděla, že byli pravděpodobně mučeni," uvedla Jacenková pro The Sunday Times. "Jako člověka, kterému posílají ty nejtěžší případy, většinou muže do 35 let, mě to může jen těžko překvapit," dodala.

Když ji ale nakonec oba vojáci řekli, čím si v ruském zajetí prošli, Jacenková se prý poprvé nechovala jako profesionální psycholožka. "Nikdy jsem neslyšela nic tak hrozného. Řekla jsem jim, že potřebuju na záchod, a šla jsem a brečela a brečela. Nechtěla jsem, aby to viděli, protože by si mohli myslet, že není žádná naděje," uvedla.

Oba mladí muži byli v zajetí surově biti, opilí Rusové je ale také nožem vykastrovali. "Jeden z nich mi řekl: 'Nevím, jak to, že jsem ještě naživu, bylo tam tolik krve, myslela jsem, že umřu na otravu krve'," uvedla Jacenková. "A samozřejmě nejde jen o fyzické poškození. Představte si, že jsou to mladí muži, kteří právě začínají svůj sexuální život, a pak je v jedné vteřině po všem. Pořád něco cítí, všechny ty hormony, ale nemohou nic dělat. Nikdy nemohou být sexuálně aktivní. Pro mladého muže je to to nejhorší, co se mu může stát. Jejich důstojnost byla tak strašně poškozena a nedá se na to zapomenout. Rusové jim řekli: 'Děláme to proto, abyste nemohli mít děti'. Pro mě je to genocida," řekla psycholožka.

Starší z ukrajinských vojáků, který byl v ruském zajetí vykastrován, podle psycholožky trvá na tom, že se do bojů na Ukrajině chce znovu připojit. "Říká, že je potřebný a že je jednodušší být na místě, kde nejsou žádné ženy. Myslím, že vzhledem k tomu, co se stalo, chce Rusy zabíjet," uvedla psycholožka. Další možností, proč se chce do války vrátit je podle Jacenkové i ta, že voják může mít nyní pocit, že jeho život nemá cenu a na frontě chce zemřít.

Podle psycholožky její pacienti nejsou jedinými ukrajinskými zajatci, kteří byli vykastrováni. "Říkali mi, že Rusové provedli kastraci velmi zručně, jako by věděli, jak na to. A od kolegů, kteří léčili jiné, jsem slyšela o spoustě případů," uvedla. Oba vojáci podle ní berou hodně antidepresiv, ačkoliv se snaží najít rozptýlení, o hrůzných zážitcích jen velmi těžko mluví se svými blízkými.

"Ten mladší, který se pokusil o sebevraždu, měl přítelkyni, která mu řekla, že ho přijímá takového, jaký je, ale bylo pro něj příliš těžké s ní zůstat, takže teď žijí odděleně," uvedla psycholožka. "Ten druhý měl dívku, která se mu líbila a plánoval ji pozvat na rande, ale teď jí to nemůže říct. Je to všechno tak smutné," řekla a dodala, že na tuto zkušenost "nikdy nezapomene". "Na jedné straně cítím vztek, na druhé je to bolest."

Skupina expertů OSN tento týden dala najevo znepokojení nad tím, že ruské vojenské síly používají vůči ukrajinským civilistům a válečným zajatcům mučení. Experti mezinárodního společenství poslali do Moskvy dopis v tomto smyslu. Mučení podle nich zahrnovalo například elektrické šoky, ale také předstírané popravy. Jeho účelem bylo získat zpravodajské informace, vynutit si přiznání nebo bylo odplatou za údajnou podporu ukrajinským silám. Po mučení měly oběti poškozené vnitřní orgány, zlomené či nalomené kosti, někteří utrpěli mrtvici a nevyhnula se jim psychická traumata.

Moskva již dříve popřela, že by mučila válečné zajatce či s nimi špatně zacházela. Tvrdí také, že záměrně neútočí na civilisty na Ukrajině, navzdory řadě důkazů o opaku a téměř každodenním vzdušným útokům na ukrajinská města.

 

kap