JADERNÉ ZBRANĚ

„Naprosto nezodpovědné.“ Peskov se ohradil proti debatě, že by Ukrajina mohla dostat jaderné zbraně

JADERNÉ ZBRANĚ
„Naprosto nezodpovědné.“ Peskov se ohradil proti debatě, že by Ukrajina mohla dostat jaderné zbraně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V konfliktu na Ukrajině se opět hrozí jadernými zbraněmi. Krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin upravil ruskou jadernou doktrínu, vystoupil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s vyjádřením odsuzujícím údajné západní debaty o vyzbrojení Ukrajiny jadernými zbraněmi. Reagoval tak na zprávu deníku The New York Times, která citovala nejmenované západní činitele naznačující možnost, že by prezident USA Joe Biden mohl před svým odchodem z funkce Ukrajině jaderné zbraně poskytnout.

Už v minulých dnech pak Dmitrij Medveděv varoval, že takový krok by Rusko považovalo za přímý útok. O slovech Peskova informuje agentura Reuters.

Podle zprávy deníku se objevily návrhy, že by Spojené státy mohly Ukrajině vrátit jaderné zbraně, které zemi zůstaly po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, a které Ukrajina odevzdala v roce 1994 na základě Budapešťského memoranda výměnou za bezpečnostní záruky od Ruska, USA a Velké Británie. "Někteří představitelé dokonce navrhli, že Biden může Ukrajině vrátit jaderné zbraně, které ji byly vzaty po pádu Sovětského svazu. Staly by se okamžitým a ohromným odstrašením. Ale takový krok by byl komplikovaný a měl by závažné důsledky," píše The New York Times.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci uvedl, že jsou to naprosto nezodpovědné argumenty lidí, kteří mají mizivé porozumění realitě. "Necítí špetku odpovědnosti, když taková tvrzení pronášejí. Všimněte si, že všechna tato tvrzení jsou anonymní,“ prohlásil Peskov.

Dříve tento týden varoval místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, že dodání jaderných zbraní Ukrajině by Rusko mohlo považovat za přímý útok, což by mohlo být důvodem pro jadernou odpověď.

Peskov také vyzval Západ, aby pozorně naslouchal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a přečetl si aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu, která snížila práh pro použití jaderných zbraní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc uvedl, že vzhledem k tomu, že Ukrajina odevzdala své jaderné zbraně, je členství v NATO jedinou cestou, jak se bránit Rusku. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, který trvá již 33 měsíců.

 

max