Český průmysl v listopadu klesl o 2,7 procenta. Pohoršila si většina odvětví
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Průmyslová výroba v Česku se v listopadu loňského roku vrátila k poklesu, meziročně byla nižší o 2,7 procenta. Pohoršila si většina odvětví. Ve srovnání s říjnem průmysl klesl o 1,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání se průmyslová výroba snižovala od července do září, v říjnu vzrostla téměř o dvě procenta.
„Mírný růst ve výrobě motorových vozidel a některých navazujících oborech nezvládl vykompenzovat pokles většiny odvětví, zejména výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků,“ uvedl k listopadové bilanci ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Produkce aut se v listopadu zvýšila o 2,1 procenta. „Vývoj byl zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou roku 2022, kdy listopad jako nejsilnější měsíc roku kompenzoval předchozí říjnový výpadek,“ podotkli statistici. Výroba strojů klesla meziročně o 13,5 procenta. Dříve byla stabilně růstová, v posledních šesti měsících se ale změnila na odvětví, které má jeden z nejvyšších záporných příspěvků do celkové průmyslové bilance. Pokračoval také pokles ve výrobě stavebních hmot a skla, téměř o pětinu byla meziročně nižší produkce v těžbě a dobývání.
Hodnota nových zakázek v listopadu meziročně vzrostla o 0,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,8 procenta, tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 procenta. „Po dlouhé době se dostaly do černých čísel nové průmyslové zakázky. Bylo to zejména díky výrobě motorových vozidel a elektrických zařízení a také uzavření dalších dlouhodobých objednávek na ostatní dopravní prostředky, například kolejová vozidla,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doleželová. Dvojciferným tempem opět klesla hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu a v hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o 2,3 procenta. Jejich průměrná hrubá nominální mzda oproti stejnému období loňského roku vzrostla o 4,3 procenta. „Tempo růstu průměrné mzdy bylo ovlivněno vysokou srovnávací základnou z předchozího roku,“ dodali statistici.