Elektroauta z Číny mají cestu do Prahy volnou. „Konzervativní“ Čechy může zlákat hlavně nízká cena
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropu a s ní i Českou republiku čeká masivní nástup levných čínských elektromobilů. Tamější autoprůmysl se v posledních letech významně přeorientoval právě na vozidla s alternativním pohonem a s tím, jak se čínský trh plní, hledá prostor pro expanzi. Podle nedávné analýzy společnosti Allianz by si během několika let mohla dostupná čínská auta z evropského trhu vzít sedm miliard eur (163,5 miliardy korun) ročně. Českou ekonomiku by pak mohla čínská konkurence připravit až o 0,4 procenta hrubého domácího produktu.
Čína je největší světový vývozce aut. V prvním čtvrtletí tohoto roku vyvezla podle oficiálních statistik 1,07 milionu vozů, čímž předstihla Japonsko. Čínský automobilový trh je pak také největší na světě, potýká se ale se záplavou elektrických sportovně-užitkových vozů (SUV), což vytváří tlak na místní automobilky, aby vyvážely více aut do Evropy. Psali jsem o tom zde.
Vzestup elektroaut v Číně pomohl podpořit odklon od fosilních paliv. Vývoz nových energetických vozidel (NEV), mezi které patří elektromobily či hybridy, tam vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem o více než 90 procent.
Lépe a levně
Právě díky elektromotoru teď mají čínská auta možnost uspět i na Západě. Už jednou se o to tamní výrobci pokusili, tehdy ale ztroskotali na nízké kvalitě a obavách z bezpečnosti výrobků. „S příchodem elektromobility, kdy se Čína stala jedním z lídrů výroby a prodeje, může být potenciál vstupu na evropský trh ve větším rozsahu výrazně vyšší,“ soudí Petr Horák ze Svazu dovozců automobilů (SDA).
Čínské elektromobily se snaží zaujmout různými vymoženostmi a především nízkou cenou. Kupříkladu model Haval H6, který se má brzy dostat do Evropy, stojí na jiných trzích v přepočtu 483 tisíc korun, zatímco typově velice podobný Škoda Kodiaq by vyšel na 783 tisíc.
Mezi největší čínské vývozce patří čínská pobočka americké společnosti Tesla, SAIC, vlastník značky MG, a firma BYD, kterou podporuje americký investor Warren Buffett. Dále Haval, Nio či Geely.
Čínským výrobcům přitom nic nebrání v tom, aby začali ve velkém dovážet i na český trh, stačí jim jen splnit tuzemskou legislativu. „Ta zahrnuje například typové schválení technické způsobilosti, které má v současnosti zcela jednotný evropský charakter,“ přibližuje Horák. Některé firmy už dokonce členy SDA jsou, kupříkladu MG nebo Dongfeng.
Češi jsou konzervativní
Jestli čeští zákazníci auta z Číny přijmou, je podle svazu obtížné říci. „Vozidla musí mít vytvořeno dobré jméno i nejen z hlediska ceny, ale také spolehlivosti, životnosti a úrovně pravidelného servisu. Historicky je český trh lehce konzervativní a investice do vozidla musí být podloženy i předpokladem dobrého jména značky,“ uvádí jeho mluvčí.
V případě, že by se čínská auta na domácí trh vrhla, ale čeká Českou republiku i řada výzev. Elektromobily tu totiž stále nemají vybudovanou tradici a tedy i potřebnou infrastrukturu. "Česká republika se v rámci Evropské unie drží v podílu registrací
nových osobních bateriových elektrických vozidel v pozadí. Podle dat Asociace evropských automobilových výrobců (ACEA) skončila s podílem lehce nad 2 % z celkového počtu registrací na předposledním místě před Slovenskem, přitom průměr Evropské unie činí 12 %," říká úvěrová analytička české pobočky Allianz Trade Lenka Treglerová.
Problém to může být u nabíjecích stanic, kterých v tuzemsku zase tolik není. "Jen v České republice bylo ke konci roku 2022 2 643 dobíjecích bodů, a přestože jejich počet roste, stále výrazně zaostáváme za Evropskou unií. Vzhledem k tomu, že automobilový průmysl má u nás strategický význam, chce česká vláda elektromobilitu podporovat. Do roku 2025 by mělo v České republice vzniknout až 800 tzv. rychlonabíjecích stanic a stát chce do nabíjecí infrastruktury investovat v nejbližších letech okolo pěti miliard korun," dodává Treglerová.
Otázkou je i to, jak se čínští výrobci budou na cizím trhu chovat. Pokud by například uměle "dumpingové" ceny zasáhly do tržního prostředí a následně by jej ovlivňovaly, mohl by to být problém, míní Horák.