Prvovoliči budou drtivě hlasovat pro pravici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O Matěji Gregorovi se nově mluví jako o rozeném politikovi a velkém talentu – a říkají to i lidé mimo fanouškovskou obec Motoristů. Na svou kandidátku ho chtěl i Andrej Babiš. Týdeník Respekt varuje, že předseda motoristických mládežníků se svými lidmi se chystají ovládnout univerzity. Na to, že mu je 22 let, už vzbudil dost pozornosti a kontroverzí. Následuje rozhovor o tom, jaké je být student filozofické fakulty a ve volném čase pravičák, zda jsou Motoristé mezi Gregorovými vrstevníky víc v kurzu než Piráti. Padnou i jména Turek, Babiš, Okamura, Šlachta.
Sem jste přijel autem, jak je pro vás důležitá osobní mobilita? Je to věc, kvůli které stojí za to jít do politiky?
Je to jedna z věcí, za které stojí za to v politice bojovat. Auto mám už od osmnácti a vždycky to byla konkurenční výhoda, mohl jsem být, kde chtěl a skoro kdy jsem chtěl. Šetří to člověku hromadu času.
Co kromě aut vás motivuje dělat politiku?
Hodně školství, dá se tu politicky udělat hodně práce. Což zní paradoxně vzhledem k tomu, že kolem ministerstva školství jsou miliony pracovních skupin na všechno: na přípravné třídy, na dětskou obezitu, na psychologickou pomoc dětem. Pořád se pořádají kulaté stoly a konference, jsou tu neziskovky, Středoškolská unie... Jen z toho nejsou žádné smysluplné výstupy.
Můj dojem je, že hlavním problémem českého školství jsou právě ty neustálé změny, reformy, úpravy. Teď se chystá nové kurikulum pro základní školy, které žáky osvobodí od dalších nároků.
Pokles nároků není ve všem. S jazyky jsou na tom děti líp než dřív. Ale fakt je, že matematika, přírodní vědy a taky fyzická kondice dětí se zhoršují dlouhodobě a dramaticky. Nejsem tak dlouho ze školy venku, abych neuměl porovnat, jak jsme na tom byli my a jak jsou na tom děti dnes. Jsou častěji tlusté, nesportují, mají ohnutá záda. Přibývá dětských cukrovkářů. Jediné, co se statisticky zaznamenává, jsou psychické problémy dětí, i těch přibývá. A my místo toho, abychom to řešili, jen snižujeme nároky a odstraňujeme výuku, protože víme, že už by na to ty děti neměly. Každý ministr školství se hlavně bojí, aby mu to nespadlo na hlavu, aby za něj se nestalo to, že polovina žáků neudělá maturitu. Tak se sníží laťka. Mladá generace ztrácí čtenářskou i matematickou gramotnost, ztrácí otevřenost k přírodním vědám, spousta lidí si vybere maturitu bez matematiky, takže s matematikou končí na úrovni deváté třídy, u lineárních rovnic. Je to hrozné a je to vina našeho školství. Celkově se školy zhoršují v chystání žáků na život. Komenský tvrdil, že cílem výchovy je člověk samostatný, který nás nepotřebuje, kterému jsme dali vzdělání a výchovu a on se o sebe dokáže postarat. A v kolika se dnes děti stěhují od rodičů? Jasně že do nějaké míry jsou za tím socioekonomické příčiny, ale je za tím i strach se osamostatnit.
Vy jste se od rodičů odstěhoval?
No jistě, po maturitě. Přitom nebyl důvod, rodiče by člověku zajistili klídeček. Pamatuji, jak mi taťka říkal: Děláš chybu, ještě se ti bude stýskat. A že prý budu zbytečně vyhazovat za nájem. Ale člověk se tím hrozně naučí – vyprat si, uvařit, udělat si rozpočet – a samozřejmě získá i svobodu. Já to nesoudím, ale fakt u nás hodně lidé bydlí ještě po třicítce s rodiči. Generace mých rodičů se osamostatňovala ve stejném věku jako jejich rodiče. Moje generace se osamostatňuje později.
Kdybyste se dostal do parlamentu, směřoval byste sám sebe do školského výboru?
Ano. V mém věku je upřímně řečeno hrozně těžké najít věci, o kterých si můžu s klidným svědomím říct, že zhruba vím, co bych dělal a jak to funguje. V ústavněprávním nebo dopravním výboru bych byl zmatený jak lesní včela a byl by to asi trapas. Na všechny tyhle odbory máme u Motoristů své experty. Já znám školství – vím, jak funguje škola, co může ředitel, znám i legislativu, strukturu ministerstva.
Se školstvím je spojen i váš první takříkajíc politický skandál. Spustil ho Respekt: Prý jste na nějaké uzavřené skupině mládežnických Motoristů vyzýval, aby pracovní skupina pro univerzity přes akademické senáty ovládla vysoké školy. Je to pokus o pochod institucemi zprava?
Nejdřív musím říct, že já být novinář a mít nahrávku z důvěrného jednání, kde někdo plánuje vyvolat – cituji – ideologické peklo, tak bych si ji pro sebe nenechal. Zajímá mě, jestli to s tou nahrávkou dopadne jako s Peroutkovým článkem. Myslím, že taková nahrávka neexistuje a že Respekt si konkrétní slova upravil podle sebe. Já žádnou nahrávku nemám, naše porady si nenahrávám. To jsou porady přístupné všem 500 členům Motorgenu, tahle byla o pracovních skupinách. A poslední z pěti skupin, o kterých jsem mluvil, je skupina univerzitní. Řekl jsem jen, že všichni asi vnímáme, pod jakým jsou univerzity politickým tlakem a jaké názory jsou na nich podporovány a převládají. A říkám: Pojďme se zeptat spolužáků, jestli by s námi nezaložili studentské spolky. Na většině univerzit je minimální počet pro založení spolku tři, tedy studentské spolky by se daly zakládat snadno. Navrhl jsem, že by se mohly jmenovat například Konzervativní kluby. A že by měly být nadstranické. Slavnou větu „Kňučet a ječet asi budou“ jsem řekl v odpovědi na otázku, jestli z toho nebudou problémy. A z toho Respekt vyrobí geniální titulek, že jdeme ovládnout univerzity.
Co by na snaze proniknout do akademických senátů bylo špatně?
Já tu taky problém nevidím, ovšem lidé u mě na univerzitě to vidí jinak. Jeden přednášející mě přestal zdravit. Ale přímo na mojí univerzitě to čtu spíš od spolužáků, tím článkem někteří z nich dostali hůl do ruky, nebylo to úplně příjemné. Zas mi to ale dalo jistotu, že s popisem stavu na univerzitách mám naprostou pravdu. Svým chováním na ten článek dali razítko. Kdyby řekli: Gregor si chce něco založit, tak ať založí, nebo: Založíme protiváhu – to by byla dospělá reakce. Ale oni snad mají pocit, že jim ty univerzity chceme vzít, neboli oni si myslí, že univerzity jsou jejich. Podobně jako si řada voličů vládních stran myslí: Naše Česká televize! Akademiky bych chtěl ujistit, že nebudeme přebírat praktiky druhé strany. Nebudeme dělat konzervativní antigenderové stávky, nebudeme blokovat výuku, nebudeme požadovat vlastní záchody. Akorát si občas budeme chtít půjčit nějakou místnost mimo výuku, abychom si i my mohli na univerzitu někoho pozvat. Dnes vás na vysokých školách nikdo nevyhazuje, nikdo vás zatím nestíhá. Komunisti taky nevyhazovali hned. V letech 45–48 se jenom okopávaly kotníčky. Jsem naprosto přesvědčený, že řada lidí, kdyby dnes mohla, tak mě vyhodí. Klidně by použili článek v Respektu jako důkaz podněcování nenávisti na akademické půdě, netolerance. Zatím akademické řády takové vyhazování neumožňují, i proto chci, abychom seděli v akademických senátech, které takové řády schvalují.
Hrozí vám za vaše politické angažmá na univerzitě sociální ostrakizace?
V té už dávno jsem. Je to fakt hnusné, co se na mé škole děje. Jsem rád, že letos dokončuji bakalářské studium, a hodně zvažuji, jestli magistra dodělám na stejné škole, spíš ne. Což mě hodně mrzí, ale fakt je to pro mě čím dál těžší. Ani ne tak ze strany učitelů, jestli mě některý nezdraví, jeho věc. I když tedy státnice mám před sebou; a státnice vždycky můžete udělat tak, aby je daný student udělal, nebo naopak neudělal. Hnusné je to ze strany spolužáků. U některých si fakt přijdu jako na základní škole. Neustálé pomluvy, s kým mám nebo nemám sexuální poměr, nebo že mám od někoho půjčené peníze a nevracím je. Lžou a vůbec jim není hanba lhát pod svým jménem na Twitteru, i když vědí, že mě za týden potkají na chodbě. Jen proto, aby nachytali padesát lajků. V jednom případě se to týkalo mého partnerského vztahu, který je na univerzitě, jsme spolužáci. Od jedné skupiny spolužaček už ty pomluvy o mém intimním životě byly tak hnusné, tak na komoru, že jsem musel požádat děkana, aby zahájil disciplinární řízení. To už bylo takové povahy, že bych s tím mohl jít na policii.
Jak velká část spolužáků se takhle chová?
Mám v obou oborech dohromady 150 spolužáků, tady se bavíme tak o třiceti politicky přeangažovaných lidech. Když mě pochválil prezident Klaus, tak to sdíleli do messengerové skupiny, která normálně slouží k tomu, že si do ní posíláme taháky před zkouškami. Fuj, to by ses měl stydět za takové názory, mě pochválit Klaus, tak se pozvracím. Jestli ta messengerová skupina má 100 lidí, tak do toho shitstormu se zapojí tak patnáct z nich. Ale nepříjemné to je.
Řeknou vám to i do očí?
Nikdy. Ale ty mé oponenty ve škole všechny spojuje politika, jsou příznivci ODS nebo Pirátů. Jeden konkrétní klučina, ten, co říká, že mám od něho napůjčované peníze, byl neúspěšný kandidát do ostravského zastupitelstva za Pirátskou stranu. Asi jsou frustrovaní z toho, že jim už se politicky prorazit nedaří, a snaží se vyvolat mou reakci na Instagramu. Vědí, že mám tak velký dosah, že by se na mně mohli vytáhnout. Ale já nikomu tímto způsobem nebudu dávat certifikát, že je můj oficiální nepřítel. Filip Turek takhle má Danuši Nerudovou, ta si ho vybrala sama. Já nic takového nechci.
Kolik byste odhadl, že mezi vašimi vrstevníky je lidí orientovaných doprava?
Na fildě hodně málo. Před dvěma měsíci jsem kandidoval do akademického senátu, k čemuž mě vyzval jeden učitel, radši ho ani nebudu jmenovat. Vyzval mě, ať podám kandidaturu a přitom nedělám žádnou kampaň. Že si tím spočítám možné stoupence. Všichni ostatní kandidáti na rozdíl ode mě roznášeli letáky po škole, já jsem kampaň promlčel. K volbám přišlo asi 130 studentů, přičemž každý měl víc hlasů, ale typicky použil dva. Skončil jsem poslední se 40 hlasy. Bez jakékoli kampaně. Vítěz měl 113. Mile mě to překvapilo. Mám na celé univerzitě řekněme deset přátel, se kterými se bavím a stýkám. Rozhodně se na fakultě neznám se 40 lidmi na tykačku, kterým bych řekl: Hele, hoď mi to tam. Takže dobré. Těch 40 hlasů jsem dostal na filozofické fakultě, přičemž pro Motoristy není nic politicky horšího než filozofické fakulty, možná ještě Fakulta sociálních věd UK. Všechno ostatní je pro nás lepší. Kdybych studoval na pedagogické fakultě, tak, myslím, v senátu jsem. A kdybych studoval na Vysoké škole báňské, tak tam možná volby do senátu s mírnou nadsázkou řečeno i vyhraju. Studenti IT, přírodních věd, to jsou většinou naši lidi, pravicoví od přírody.
Řekl byste, že mezi lidmi kolem dvaceti je vašinců víc než mezi třicátníky? V různých zemích teď vidíme, že prvovoliči jsou víc doprava než prvovoliči jedny dvoje volby dozadu.
Je to tak. Typický městský liberál, pokud je hodně mladý, bude mít, řekněme, 28 let. Průměr u nich je tak 35. U voleb za rok ve věkové skupině 18–30 předpokládám drtivé vítězství stran od středu doprava.
Řadíte k nim i ODS?
Ne. Ale i když ODS je dnes liberálně-progresivní strana, která vzdala hodnoty mně blízké, a i když hlas ODS je jako hlas pro Piráty, což se ukázalo minule, tak přece jen student, který volí ODS, má nakročeno k tomu, aby jednou volil nás.
A Piráti, jejich voliči?
Když dnes sleduji obrovský propad Pirátů a to, že je kompenzován jen mírným nárůstem STAN, a stagnaci Spolu, je to pro mě známka dobrého vývoje, toho, že Motoristé strašně moc voličů vzali Pirátům. Tím, jak se Piráti za sedm let vyprofilovali ve woke levici, si už možná ani neuvědomujete, že v roce 2017, kdy dosáhli svého nejlepšího výsledku, některé rysy jejich programu byly moderní a pravicové: Založte si živnost přes internet – podporuji. Modernizace škol – podporuji. Boj proti korupci – podporuji. Tráva je droga, alkohol je ale relativně taky droga, cukr je taky svým způsobem droga, pojďme si nad tím sednout a nezavírat za pěstování trávy lidi na osm let – podporuji. Když jsme se bavili na Motorgen platformě, ukázalo se, že řada našich členů volila v roce 2017 Piráty. A dneska jsme v mé generaci víc in my než Piráti.
Podepsal se na té deziluzi s hlavním proudem covid, lockdowny, zavřené školy, pak omezení pro neočkované?
Já se to snažím neotvírat, protože spoustu mladých lidí dneska mrzí, že se nechali naočkovat. Když se ta věc otevře, člověka to poníží. Ani se lidí neptám, jestli jsou očkovaní, dostávalo by je to do rozpaků.
Ovšem i očkovaným přece mohly vadit lockdowny, zavřené školy, tady není nutně spojitost.
Hm, možná je to citlivé téma pro mě proto, že mně to tehdy snížilo mínění o mladých lidech. Fakt jsem nečekal, jak to na lidi dokáže psychicky zapůsobit. Byl to test a většina společnosti jím neprošla. Na druhou stranu tlak byl až neúnosný, hrnul se ze všech médií. Jsem strašně pyšný na lidi, co se vzepřeli, byla to, myslím, určitá forma odboje, která bude doceněna až časem. Doufám jen, že si z těch časů každý vezme ponaučení a v příští podobné krizi se jako společnost nenecháme rozdělovat a poštvávat proti sobě. Teď mě zajímá, jak naložíme se zjištěním matematika Tomáše Fürsta, že očkované ženy ve věku 18 až 39 let mají třikrát nižší porodnost než neočkované ženy. Fürst to má z dat ÚZIS.
To nás přivádí k Andreji Babišovi, který byl tváří lockdownu a rekordně dlouho zavřených škol. Váš předseda Petr Macinka dnes vyhlašuje, že s ním chcete sestavovat vládu. Ale co nám o Babišovi prozradil covid?
Tak oni na politické scéně byli Svědci Covidovi všichni. Babiš, jeho ministři, potom když nastoupil s Fialou Válek, dělal totéž. SPD podporovala lockdowny, komunisti, socani, všichni. Podle chování za covidu byste si partnery pro budoucí vládu nevybral. Každopádně kdybychom seděli ve vládě, která za nějaké příští pandemie zas bud chtít nepoučeně zavírat, tak z takové vlády bychom odešli.
Macinka taky vyhlásil, že když ANO po volbách nebude mít ve vládě Motoristy, povládne klidně s komunisty. To by znamenalo, že Babiš je názorově naprosto neukotvený, že mu je to vlastně jedno.
Babiš se tím ani netají, to je ten obrat catch-all party. Kdyby byl víc napravo, tak při síle jeho marketingu my bychom dnes v podstatě neexistovali. A kdyby byl trochu víc nalevo, tak by zas pro nás bylo nepřijatelné s ním jednat. Andrej Babiš je na pravolevé ose nevyhraněný, což beru jako příležitost vládu názorově formovat. My chceme snížit zdanění práce pro živnostníky, modernizovat školy, zaměřit se na psychické zdraví dětí, nepřejímat u nás Green Deal – nemyslím, že by nám v těchto ohledech Babiš házel klacky pod nohy, myslím, že by nás nechal dělat svou práci.
Hypoteticky: Kdybyste ani s Babišem dohromady neměli většinu, byl byste pro to, přizvat i SPD?
Jak znám vztahy mezi lidmi z ANO a SPD, tak jejich společnou vládu považuji za naprosto neprůchodnou. Když SPD nepodpořila Babiše v druhém kole prezidentských voleb, údajně se jejich vztahy ve sněmovně zpřetrhaly definitivně. Pokud jde o nás Motoristy, těžko bychom s nimi hledali programový průnik, hlavně v ekonomice, kde SPD často jde doleva.
S ODS byste vládnout mohli?
Záleží na tom, s jakou ODS. Kdyby to byla ODS Jana Zahradila, případně Martina Kuby, tak se o tom dá bavit. Ale dneska je ODS objektivně levicová strana. Já když slyším Fialu, Stanjuru, paní Decroix, našeho moravskoslezského poslance Jakuba Jandu, to jsou lidi naprosto mimo. Mít vládu s ODS, tak 80 procent poslanců ODS tu vládu zradí. Eva Decroix by nám jako koaliční poslankyně nezvedla ruku proti Green Dealu, nezvedla by ruku pro návrh, aby se na školách nevyučovalo LGBT, aby bylo nižší zdanění práce. Občanští demokraté jsou dnes v takovém stavu, že se s nimi vůbec nedá bavit. Musejí si udělat pořádek ve vlastní straně. Já tedy myslím, že si ho udělají, že levičáci vyhodí zbývající pravičáky.
Berete si z posunu ODS doleva nějaké ponaučení?
Já bych řekl, že i v dobách, kdy v té straně převládal pravicový, konzervativní pohled, tak lobbisté nepouštěli dopředu kvalitní ideové lidi a místo toho si místa na kandidátce poprodávali, pokupovali. A mezitím se kolem Petra Fialy zformovali levičáci ve straně. A spousta lidí k tomu mlčí. Mě například hodně zklamal Jan Skopeček, kterého jsem nadšeně sledoval od střední školy. On se tři roky dokáže nevyjádřit k rozpočtům Stanjury, k tomu, jak se vláda totálně upsala Green Dealu.
Andrej Babiš s vámi osobně vyjednával, chtěl vás získat pro ANO. Co vám nabízel, v uvozovkách jen druhé místo na kandidátce, nebo druhé místo a už teď i plat?
Andrej Babiš mně nabízel jednak, abych za ně kandidoval na nějaké vyšší pozici v Moravskoslezském kraji, jednak že by mě podpořil do nějaké vedoucí pozice v Mladém ANO s tím, že podle jeho představ by jejich mládežnická organizace měla být konzervativně laděná. Oni tam mají svoje interní volby, ale Babiš by mě podpořil a pak by se vidělo, jak budu šikovný proti ostatním kandidátům. Jestli by to byla placená funkce, nevím. S panem Babišem jsme si popovídali, mě potěšilo, že přijel do Ostravy a choval se korektně. Jenže ve stejnou dobu jsme se bavili s Petrem Macinkou a pro mě vědomí, že tu vzniká cosi, o co já jsem se předtím sedm let marně pokoušel u Svobodných, navíc když jsem se znal s Filipem Turkem, bylo víc. Přišlo mi, že v ANO bych tak maximálně pomohl z 35 procent udělat 35,01, ale v Motoristech můžu odvést obrovský kus práce. A taky přistupovat na mnohem méně názorových kompromisů. Pro potřeby ANO mám příliš vyhraněnou rétoriku. Kdyby o Mladém ANO vyšel podobný článek v Respektu, hnutí by to asi nevítalo. Motoristé jsou víc připraveni snášet ideologický hejt.
Má se Filip Turek příští rok vrátit z Evropského parlamentu a kandidovat do Poslanecké sněmovny?
Asi mi Filip nepoděkuje, už teď si stěžuje, jak na něj pořád všichni tlačí. Doslova tisíce příznivců, hlavně mimo stranu. Ale měl by. Byl jsem nedávno na setkání Patriotů, kde se všichni shodovali, že příštích pět let bude v Evropském parlamentu hlasování 500 ku 200. Zatímco v České republice se příští rok bude hrát o to, jestli tu zas budeme mít nějakou poslepovanou vládu, která kývne na všechno, co z Bruselu přijde, nebo nedejbože vládu s komunisty, anebo vládu skutečně středopravicovou, která udělá změny. Filip je rváč a příštích pár let v Bruselu objektivně nemá co vybojovat. Ale rozhodnutí je na něm. Filip je velmi dobře budovaná značka založená na autenticitě. Pět šest let, co jsem ho sledoval já – i když on je ve veřejném prostoru déle – vydržel to, co většina celebrit nevydrží: vyjadřovat se čistě k tomu, čemu rozumí. A ve svém výseku říkat, co si myslí, i když za to už dřív schytával sodu. Někdo řekne, že ho vytáhla Danuše Nerudová. Dobrá, ale kdyby na to neměl, tak v té mediální záři vyhoří. Hloubkou přesvědčení se s ním třeba Dominik Feri vůbec nedá srovnat. Feri sice pořád vede ve followerech, ale Feriho lidi sledovali, protože byl zpravodajský magazín na Instagramu za covidu. Filipa Turka lidi sledují, protože chtějí, aby jednou vládl.
Půjdete do voleb se Šlachtou? A máte s ním jít?
Na to jsem asi malý pán. Myslím, že by měl být první člověk, se kterým o předvolební spolupráci jednáme. Přece jen v eurovolbách Motoristé spolu s Přísahou udělali deset procent a byla by to už slušnost. Na druhou stranu do sněmovních voleb potřebujete čtrnáct krajských lídrů a Přísaha je Robert Šlachta, já vedle něj vlastně už nikoho nevidím. Přičemž on je čerstvě zvolený do Senátu. Druhá věc je, jestli oni budou schopni se adaptovat na náš pravicový program. Kdybyste se ptal před měsícem, tak asi odpovím Ano, ale teď, jak se to po našem kongresu roztáčí, tak je to otázka.
Kolik tipujete, že do sněmovny získáte procent?
Velkou radost by mi udělalo, kdybychom měli víc poslanců než ODS, což je možné. Že překonáme pět procent, o tom vůbec nepochybuji.